czwartek, 20 czerwca 2024

Boże Ciało w Łodzi. Centralna procesja ulicami czterech parafii

Udostępnij

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) w 2019 roku w Archidiecezji Łódzkiej po raz pierwszy w historii główna procesja zmieniła swoją trasę. Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej, a następnie orszak procesyjny przeszedł aleją Mickiewicza i ulicą Piotrkowską do katedry.

Boże Ciało 2019

To jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim obchodzone w pierwszą niedzielę po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy i przeistoczenia chleba w Ciało, a wina w Krew Jezusa Chrystusa. Co najważniejsze, święto nie zostało bezpośrednio ustalone przez władze kościelne, a utworzyli je zwykli ludzie, którzy chcieli pochwalić się swoją miłością do Chrystusa i głosić nadejście Królestwa Bożego.

Tradycyjnym elementem uroczystości Bożego Ciała jest procesja z Najświętszym Sakramentem. Procesja prowadzona przez wiernych zdanej parafii zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, aby po krótkich rozważaniach ruszyć dalej. Zwyczajowo ołtarze ustawiane są na trasie procesji w taki sposób, by ostatni z nich był niedaleko kościoła, z którego procesja wyrusza. W Łodzi w tym roku było jednak inaczej, bo procesja szła od jednego kościoła do drugiego.

Łódzka procesja Bożego Ciała

Decyzją arcybiskupa Grzegorza Rysia procesja w Boże Ciało (20 czerwca) 2019 roku wyruszyła z kościoła pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi. Przy kolejnych ołtarzach rozważania na zmianę prowadzili biskupi Grzegorz Ryś i Marek Marczak. Procesja około godziny 13 dotarła do łódzkiej katedry, gdzie wszyscy wierni odśpiewali hymn Te Deum.

Uroczystości zakończyły się błogosławieństwem, którego Najświętszym Sakramentem udzielił Metropolita Łódzki.

https://www.youtube.com/watch?v=iYlOzrsRWr0

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
How artist can nulla vitae turpis vel. Content calendar creation. Polski producent suplementów diety – jakość i ekologia.