Boże Ciało w Łodzi. Centralna procesja ulicami czterech parafii

Boże Ciało w Łodzi. Centralna procesja ulicami czterech parafii

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) w 2019 roku w Archidiecezji Łódzkiej po raz pierwszy w historii główna procesja zmieniła swoją trasę. Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej, a następnie orszak procesyjny przeszedł aleją Mickiewicza i ulicą Piotrkowską do katedry.

Boże Ciało 2019

To jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim obchodzone w pierwszą niedzielę po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy i przeistoczenia chleba w Ciało, a wina w Krew Jezusa Chrystusa. Co najważniejsze, święto nie zostało bezpośrednio ustalone przez władze kościelne, a utworzyli je zwykli ludzie, którzy chcieli pochwalić się swoją miłością do Chrystusa i głosić nadejście Królestwa Bożego.

Tradycyjnym elementem uroczystości Bożego Ciała jest procesja z Najświętszym Sakramentem. Procesja prowadzona przez wiernych zdanej parafii zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, aby po krótkich rozważaniach ruszyć dalej. Zwyczajowo ołtarze ustawiane są na trasie procesji w taki sposób, by ostatni z nich był niedaleko kościoła, z którego procesja wyrusza. W Łodzi w tym roku było jednak inaczej, bo procesja szła od jednego kościoła do drugiego.

Łódzka procesja Bożego Ciała

Decyzją arcybiskupa Grzegorza Rysia procesja w Boże Ciało (20 czerwca) 2019 roku wyruszyła z kościoła pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi. Przy kolejnych ołtarzach rozważania na zmianę prowadzili biskupi Grzegorz Ryś i Marek Marczak. Procesja około godziny 13 dotarła do łódzkiej katedry, gdzie wszyscy wierni odśpiewali hymn Te Deum.

Uroczystości zakończyły się błogosławieństwem, którego Najświętszym Sakramentem udzielił Metropolita Łódzki.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.