sobota, 2 marca 2024

10 tys. zł na bezpłatne i anonimowe badania na HIV

Udostępnij

Miasto przeznaczyło 10 tys. zł na dofinansowanie punktu konsultacyjnego, którym można wykonać anonimowo i bezpłatnie badanie pod kątem zakażenia wirusem HIV. Pieniądze wystarczą na wykonanie około 130 bezpłatnych badań dla mieszkańców Łodzi i około 40 godzin porad przed i po teście. W ubiegłym roku w Łódzkiem wykryto 48 nowych zakażeń, a na AIDS zachorowało 13 osób.

Darmowe badanie na HIV w Łodzi

Jedyny w Łodzi i regionie punkt konsultacyjno-diagnostyczny, w którym można anonimowo i bezpłatnie wykonać badanie, działa od dwóch lat przy ul. Tuszyńskiej 19. Prowadzi go Stowarzyszenie Słyszę Serce.

Finansowanie punktu pozwala na prowadzenie go jedynie przez dwa dni w tygodniu – poniedziałek i czwartek. W tym roku zainteresowanie darmowym testem na HIV w Łodzi jest wyjątkowo duże. Lekarze również zgłaszają więcej przypadków wykrycia wirusa mogącego wywołać AIDS. 

Miasto pochwaliło się, że dofinansuje punkt, by można było przeprowadzić więcej badań. Dodatkowe 10 tys. zł ma pozwolić na otwarcie punktu także trzeciego dnia w tygodniu – środy. 

Test pod kątem wirusa HIV zajmuje dosłownie chwilę. Wystarczy nakłucie i kilka kropel krwi. Gdy pierwszy wynik jest pozytywny, potwierdza się go drugim badaniem. To wtedy dopiero okazuje się, czy osoba jest zakażona, czy też pierwszy wynik był fałszywie dodatni.

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości