wtorek, 21 maja 2024

Bełchatów na mapie Miejskich Obszarów Funkcjonalnych. To szansa na duże pieniądze z Unii Europejskiej

Udostępnij

Skutecznie działania prezydent Marioli Czechowskiej są efektem włączenia miasta Bełchatowa na mapę Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, które umożliwią duży przypływ gotówki z funduszu spójności Unii Europejskiej w ramach transformacji energetycznej w naszym regionie. To bardzo ważne, ponieważ te środki pieniężne z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych mogą być przeznaczone na usunięcie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych wynikających z energetycznej transformacji.

Miasto Bełchatów dołączone do Miejskich Obszarów Funkcjonalnych

Lokalne samorządy w wyniku bardzo szybkich zmian społecznych, gospodarczych i przestrzennych muszą działać bardzo dynamicznie, a w tym celu utworzono Strategię Województwa Łódzkiego 2030. O konsultacjach społecznych w tym temacie pisaliśmy w artykule pt. „Strategia Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030. Zgłoś swoje uwagi”. Ponadto więcej o całej strategii można przeczytać TUTAJ.

Dokument ten będzie zawierał plan działań na najbliższe 12 lat, które mają na celu podnieść jakość życia mieszkańców danego regionu. Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska po zapoznaniu się z wnioskami mieszkańców przekazała do dalszej procedury kilkanaście propozycji.

W jednym z takich wniosków pojawił się temat transformacji energetycznej, który dotknie bełchatowski obszar. Dotyczył on zapewnienia wsparcia dla miejscowości, gdzie zagrożona będzie utrata funkcji społeczno-gospodarczych.

Transformacja energetyczna zakłada stopniowe odchodzenie od gospodarki opartej na węglu. Będzie to miało bezpośredni wpływ na życie mieszkańców Bełchatowa oraz całego regionu ~ Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa

Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber uwzględnił ten wniosek w dalszej procedurze, a efektem tego zostało wpisanie Bełchatowa oraz Piotrkowa Trybunalskiego na listę MOF, czyli Miejskich Obszarów Funkcjonalnych. To dla naszego miasta ogromna szansa na uzyskanie dużego wsparcia finansowego z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli inaczej funduszu spójności Unii Europejskiej.

Teraz Bełchatów będzie mieć możliwość starania się o środki zewnętrzne na likwidację negatywnych skutków społeczno-gospodarczych transformacji energetycznej. Jestem przekonana, że przełoży się to bezpośrednio na życie mieszkańców Bełchatowa, a także rozwój naszego miasta i całego regionu ~ Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa

Przeczytaj także:

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości