wtorek, 23 lipca 2024

10 nowych tomografów i rezonansów na NFZ. Bez kolejki na badanie w niektórych poradniach

Udostępnij

Badania na NFZ od lipca szybciej i sprawniej. Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi podpisał umowy z 10 nowymi pracowniami badań obrazowych w województwie łódzkim. W związku z tym jeszcze w lipcu placówki przyjmą około 4 tysięcy pacjentów więcej, niż było to do tej pory możliwe. A to z kolei oznacza krótsze kolejki na rezonans i tomografię.

Badania na NFZ bez limitów

Pięć nowych pracowni rezonansu magnetycznego (RM) i pięć pracowni tomografii komputerowej (TK) od 1 lipca rozpoczęło pracę z kontraktem NFZ. Nowe pracownie są m.in. w Pabianicach i Łasku, gdzie poprzednio pacjenci takich badań ambulatoryjnie wykonać nie mogli. Musieli przyjeżdżać na przykład do Łodzi.

Jeden z rezonansów jest też w szpitalu pediatrycznym im. Konopnickiej w Łodzi, gdzie z kolei rezonans dostępny był niegdyś wyłącznie dla pacjentów szpitala.

Co ważne, badania na NFZ przestały być limitowane, więc pacjenci nie zostaną odesłani z kwitkiem z powodu wyczerpania przez pracownię puli pieniędzy. Dla wyjaśniania — Fundusz płaci teraz za każde wykonane badanie. NFZ podaje, że widać już pierwsze efekty zniesienia limitów.

Tylko w maju z tomografii skorzystało o 700 pacjentów więcej niż w analogicznym miesiącu rok temu. O 31 procent wzrosła także liczba badań RM w tym samym okresie, a przyjęto o 1700 pacjentów więcej. mówi ANNA LEDER, rzeczniczka NFZ w Łodzi

Jakie kolejki na rezonans i tomografię

Pacjent stabilny, czyli taki, który nie wymaga pilnego badania, na rezonans w Łodzi będzie czekał od 2 do maksymalnie 6 miesięcy. Najkrótsza kolejka jest w pracowni diagnostyki obrazowej Voxel (2 miesiące oczekiwania). Z 4 do 2,5 miesiąca skróciła się kolejka w szpitalu Barlickiego. Z kolei w „Koperniku” na rezonans pacjent poczeka w kolejce około 4 miesięcy.

Jeszcze szybciej chory zostanie przebadany tomografem. W Centralnym Szpitalu Klinicznym przy Pomorskiej badania na NFZ wykonywane są na bieżąco. Podobnie w łódzkim „Koperniku”.

Rzeczniczka NFZ dodaje, że pracownie mają być premiowane za znaczne skrócenie kolejek na badania.

Nowe pracownie RM

  • Vizja V, Łódź, ul. Okólna 181
  • CM Medyceusz, Łódź, Limanowskiego 47 (dwa aparaty)
  • Lux Med, Łódź, Milionowa 14
  • Uniwersyteckie Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej, Łódź, Sporna 36/50

Nowe pracownie TK

  • Vizja V, Łódź, ul. Piłsudskiego 157
  • Centrum Dializa, Łask, Warszawska 62 a
  • CM Medyceusz, Łódź, Limanowskiego 47
  • Pabianickie Centrum Medyczne, Pabianice, Jana Pawła II 68
  • WSS im. Wł. Biegańskiego, Łódź, Kniaziewicza 1/5
Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P