wtorek, 21 maja 2024

Pierwszy elektryczny polski autobus marki Pilea na ulicach Bełchatowa. Władze miasta mają ekologiczne plany

Udostępnij

W ostatnich dniach do Bełchatowa przyjechał pierwszy w Polsce autobus elektryczny marki Pilea, który odbywa promocyjny rajd po Polsce. Z tej okazji skorzystali wiceprezydenci miasta Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański, którzy osobiście mogli przejechać się elektrykiem. Była to przymiarka do powiększenia floty ekologicznych autobusów w Miejskim Zakładzie Komunikacji.

Elektryczny autobus testowany na ulicach miasta

Władze miasta Bełchatowa chcą poszerzyć flotę miejskich autobusów o kolejne pojazdy elektryczne. To wynik działań prowadzonych w kierunku tzw. „zielonych inwestycji”, które obejmują także transport i komunikację. Magistrat szuka kolejnych rozwiązań proekologicznych.

Już przed dwoma laty do Bełchatowa zawitało 6 nowych, ekologicznych pojazdów marki Solaris, a teraz włodarze potwierdzają, że chcą zasilić Miejski Zakład Komunikacji o kolejne tego typu pojazdy.

Podejmujemy szereg eko-działań, praktycznie w każdym obszarze funkcjonowania miasta. Mowa m.in. o zakupie niskoemisyjnych emzetek, termomodernizacji budynków komunalnych, montażu elektrofiltrów na kominach miejskich kamienic, instalacji paneli fotowoltaicznych. Kilka tego typu autobusów już mamy, teraz myślimy o zakupie kolejnych ~ Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa

W Bełchatowie sprawdzane są kolejne nowe możliwości, aby ograniczyć niską emisję. Przykładem tego jest przyjazd do naszego miasta w celach pokazowych pojazdu marki Pilea ARP E-Vehicles. Jego długość to 8,5 metra i jest produkowany na terytorium Polski. Promocyjny rajd tego pojazdu zorganizowała Agencja Rozwoju Przemysłu, dzięki której odbyła się taka prezentacja.

Możliwość przejechania się nim mieli wiceprezydenci Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański. Obaj byli bardzo ciekawi tego co znajdowało się wewnątrz pojazdu.

Niewątpliwą zaletą tego autobusu jest to, iż jest on w pełni elektryczny, a przez to przyjazny środowisku ~ Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa

Na ten moment w Miejskim Zakładzie Komunikacji tabor liczy 17 pojazdów, z których 6 to autobusy ekologiczne – 3 elektryczne i 3 diesle, które spełniają surową normę emisji spalin Euro 6.

Przeczytaj także:

Bełchatowianie oddawali krew w centrum miasta. Zebrano ponad 14 litrów tego cennego „leku” (ZDJĘCIA)

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaczyna realizację inwestycji na 2021 rok. To będą milionowe wydatki

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości