Gospodynie wiejskie z regionu coraz śmielej korzystają z narzędzi internetowych, a akademia KGW pomaga im zdobywać umiejętności potrzebne do skutecznego promowania lokalnych tradycji i działalności społecznej. Program szkoleniowy, przygotowany z myślą o Kołach Gospodyń Wiejskich, otwiera przed uczestniczkami nowe możliwości budowania wizerunku w mediach społecznościowych i docierania do odbiorców w nowoczesny sposób.
Nowoczesne narzędzia w służbie tradycji
Koła gospodyń wiejskich od lat pełnią ważną rolę w życiu lokalnych społeczności. Organizują wydarzenia, pielęgnują tradycje i integrują mieszkańców. Coraz częściej chcą także pokazywać swoją działalność w internecie, jednak wiele z nich potrzebuje wsparcia w zakresie tworzenia treści i prowadzenia profili. Akademia KGW odpowiada na te potrzeby, oferując szkolenia, które łączą wiedzę o kulturze ludowej z nowoczesnymi narzędziami komunikacji.
Prawdę mówiąc unikałam fotografii lub obrabiania zdjęć, bo po prostu nie miałam wiedzy w tym temacie. W tej chwili już jestem pewna, nie boję się i będę z tego korzystać
mówi Justyna Szcześniak, KGW Równi z Równej.
Podczas zajęć uczestniczki poznają zasady budowania wizerunku, tworzenia spójnej identyfikacji wizualnej i prowadzenia narracji opartej na lokalnych historiach. Trenerzy pokazują w akdemii KGW, jak wykorzystać media społecznościowe do prezentowania rękodzieła, potraw regionalnych czy inicjatyw społecznych w atrakcyjny i angażujący sposób.
Akademia KGW jako krok w przyszłość
Dotychczas większość szkoleń dla kół gospodyń wiejskich koncentrowała się na tradycyjnych obszarach, takich jak kuchnia regionalna, taniec czy obrzędy. Akademia wprowadza nową jakość, rozszerzając ofertę o zagadnienia związane z promocją i komunikacją. Dzięki temu gospodynie mogą rozwijać kompetencje, które stają się coraz bardziej potrzebne w cyfrowej rzeczywistości.
Pierwsze szkolenie odbyło się w Widoradzu i zgromadziło uczestniczki z sześciu powiatów. Program podzielono na dwa dni. Pierwszego dnia panie uczyły się autoprezentacji, budowania marki i podstaw storytellingu. Poznawały także specyfikę najpopularniejszych platform społecznościowych oraz zasady tworzenia treści dopasowanych do odbiorców.
Drugiego dnia przyszedł czas na praktykę. Specjaliści od fotografii, grafiki i wideo pokazywali, jak ustawiać światło, komponować kadr i obrabiać zdjęcia. Uczestniczki ćwiczyły fotografowanie rękodzieła i potraw regionalnych, aby ich publikacje były bardziej atrakcyjne wizualnie.
Konkurs jako element nauki
Integralną częścią programu jest konkurs „KGW – historie pełne pasji”. Zadaniem uczestniczek jest przygotowanie posta promującego własne koło, wykorzystując wiedzę zdobytą podczas zajęć. To praktyczny test, który pozwala sprawdzić, jak panie radzą sobie z tworzeniem treści, doborem zdjęć i budowaniem przekazu.
Nagrodą dla najlepszych jest udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez znanego szefa kuchni podczas festiwalu Folkowe Łódzkie – Święto Wsi, który odbędzie się 21 czerwca w Głownie. To okazja do zdobycia nowych doświadczeń i zaprezentowania swojej działalności szerszej publiczności.
Trzy etapy szkoleń w całym regionie
Akademia obejmuje trzy cykle zajęć, dzięki czemu mogą w niej uczestniczyć gospodynie z całego województwa łódzkiego. Po pierwszym spotkaniu w Widoradzu kolejne odbędą się w Brzezinach oraz na terenie powiatu opoczyńskiego. Organizatorzy podkreślają, że zależy im na dotarciu do jak największej liczby Kół Gospodyń Wiejskich, niezależnie od ich wielkości czy doświadczenia w mediach społecznościowych.
Zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach, co pozwala na indywidualne podejście do każdej uczestniczki. Panie mogą konsultować swoje pomysły, zadawać pytania i pracować nad materiałami związanymi z działalnością ich kół.
Wzmocnienie roli KGW w lokalnych społecznościach
Akademia KGW ma znaczenie nie tylko edukacyjne, ale także społeczne. Dzięki nowym kompetencjom gospodynie mogą skuteczniej promować swoje inicjatywy, budować pozytywny wizerunek swoich miejscowości i wzmacniać więzi społeczne. W dobie cyfryzacji takie działania stają się kluczowe dla organizacji, które chcą rozwijać się i docierać do nowych odbiorców.
Program pokazuje, że tradycja i nowoczesność mogą się uzupełniać. Gospodynie z Łódzkiego udowadniają, że lokalne dziedzictwo może zyskać nowe życie dzięki świadomie prowadzonej komunikacji w internecie.

