piątek, 14 czerwca 2024

22 Ukraińców nielegalnie produkowało tytoń w gospodarstwie pod Rawą Mazowiecką

Udostępnij

Tyton-rawa4
Tyton-rawa5
Tyton-rawa6
Tyton-rawa2
Tyton-rawa1
Tyton-rawa

Nielegalna produkcja tytoniu pod Rawą Mazowiecką. Nawet 10 milionów złotych mógł stracić Skarb Państwa na podatkach. Zorganizowaną grupę przestępczą tworzyło 22 obywateli Ukrainy, którym grozi do 5 lat więzienia. Szef gangu – 32-letni Ukrainiec – w więzieniu może spędzić nawet 10 lat.

Zorganizowana grupa przestępcza

Gospodarstwo pod Rawą Mazowiecką było centrum produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych. Po przeszukaniu zabezpieczono profesjonalne maszyny służące do pakowania papierosów w paczki, pudełka na papierosy, folię, urządzenia do zagłuszania telefonów komórkowych oraz ponad 640 tysięcy gotowych papierosów i 24 kg tytoniu.

Zatrzymano przebywających tam 26 obywateli Ukrainy. Jeden z nich wynajmował nieruchomość, zaś pozostałe zatrzymane osoby były przez niego zatrudnione do  pakowania gotowych już papierosów w paczki.

Działalność koordynowana była przez 32-latka, przy czym zatrudnione przez niego osoby pełniły swoje zadania według ściśle określonych ról.

Wartość zabezpieczonych na miejscu papierosów to około 450 tys. złotych. Wysokość narażenia na uszczuplenia Skarbu Państwa, w sytuacji gdyby zabezpieczone wyroby wprowadzone były na rynek, oszacowano na blisko 800 tys. złotych. Przyjęto, że podczas trwającego od kilku miesięcy przestępczego procederu wyprodukowano papierosy o wartości około 8 mln złotych. Można zatem mówić o narażeniu na uszczuplenie podatku akcyzowego na kwotę nawet 10 mln złotych.

mówi KRZYSZTOF KOPANIA, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi

Areszty i poręczenia dla Ukraińców

Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych o wielkiej wartości. A także „pomocnictwa do spowodowania uszczupleń podatkowych.” Szef grupy podejrzany jest także o przyjmowanie i przechowywanie wyrobów bez znaków akcyzy. Na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.

W stosunku do pozostałych 21 podejrzanych zastosowano policyjne dozory i zakazy opuszczania kraju. Dokonane na obecnym etapie ustalenia nie dostarczyły podstaw do przedstawienia zarzutów jedynie czterem z zatrzymanych obywateli Ukrainy. Postępowanie ma charakter rozwojowy.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Hello world ! e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Czym są komory hiperbaryczne.