środa, 22 maja 2024

2 i 3 maja w Bełchatowie, to wywieszenie flag Polski, miejskie uroczystości i konkurs dla dzieci

Udostępnij

Co wydarzy się w Bełchatowie 2 i 3 maja?

W niedzielę, 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego. To jedyna data w kalendarzu występująca pomiędzy dwoma świętami (1 maja – Święto Pracy; 3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, ale w tym roku wyjątkowo wypada w niedzielę.

W polskim zwyczaju właśnie tego dnia na masztach przy swoich gospodarstwach wieszane są biało-czerwone flagi Rzeczypospolitej Polskiej, co oznacza szacunek dla symboli narodowych. Dotyczy to także miejskich placówek takich jak Urząd Miasta Bełchatowa, czy innych obiektów zarządzanych przez magistrat lub będących podległymi jednostkami. Wywieszone flagi można też podziwiać na głównych ulicach miasta.

2021 rok, to również 100. rocznica III Powstania Śląskiego, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i trwało przez ponad dwa miesiące do 5 lipca tego samego roku. Miasto Bełchatów na prośbę Instytutu Pamięci Narodowej przybrało ulicę Powstańców Śląskich i Wojciecha Korfantego flagami Polski. Ogólnopolska akcja ma na celu uczczenie pamięci o bohaterach tego wydarzenia.

3 maja

Z kolei w poniedziałek, 3 maja przypada święto patriotyczne. Właśnie wtedy obchodzona jest 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ustawa z 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną w nowożytnej Europie oraz drugą na świecie zaraz po amerykańskiej. Uchwalił ją król Stanisław August Poniatowski. Była ona stworzona w celu likwidacji wad np. wolnej elekcji, czy demokracji szlacheckiej systemu politycznego.

W Bełchatowie co roku upamiętnia się to wydarzenie. Również i tym razem z zachowaniem reżimu sanitarnego odbędą się miejskie uroczystości. W poniedziałek, 3 maja o godz. 12:00 w parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary na osiedlu Dolnośląskim odprawiona będzie msza święta w intencji Ojczyzny, a przed jej rozpoczęciem pod pamiątkową tablicą przy kościele zostaną złożone kwiaty. Mszy świętej będzie przewodniczył ojciec Piotr Socha. Franciszkanin z Niepokalanowa wygłosi także homilię.

Warto też przypomnieć, że do 3 maja trwa konkurs dla dzieci, który magistrat ogłosił właśnie przy okazji Święta Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja. Konkurs plastyczny pn. „Piękne są nasze barwy ojczyste” jest skierowany do dzieci z bełchatowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Szczegóły można znaleźć w naszym artykule pt. „Miasto Bełchatów zachęca do udziału w konkursie organizowanym dla dzieci oraz przez MON”.

Przeczytaj także:

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości