czwartek, 23 maja 2024

Złote Pinezki Google dla największych atrakcji. Łódź też dostała

Udostępnij

Złote Pinezki Google przyznane. Największe atrakcje zostały wyróżnione z okazji 15-lecia aplikacji Google Maps w Polsce. Łódź też dostała swoją pinezkę. Co warto odwiedzić?

Złote Pinezki Google

Złota Pinezka to wyróżnienie dla najbardziej docenionych przez użytkowników Google Maps miejsc w całej Polsce. W każdym województwie Google wybrało najwyżej ocenianą atrakcję turystyczną z grupy pięciu miejsc o największej liczbie zgromadzonych ocen.

W sumie wyróżnionych zostanie 16 miejsc, ale przedstawiane są stopniowo. Na razie poznaliśmy 13 lokalizacji wartych odwiedzenia w Polsce. Ostatnie miejsca mają zostać ogłoszone 12 sierpnia.

Największe atrakcje w Polsce

W województwie pomorskim Złotą Pinezkę dostał zamek średniowiecznej Europy – Zamek w Malborku. To obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego bramy ponownie otworzyły się dla zwiedzających. Największą atrakcją w województwie zachodniopomorskim, zdaniem użytkowników Google Maps, są Wały Chrobrego. To prawdziwa wizytówka Szczecina. Tarasy widokowe mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego. Wały Chrobrego mają już ponad 12 tysięcy opinii na Mapach Google, a średnia ocen to 4,7.

Mosty w Stańczykach w województwie warmińsko-mazurskim także dostały Złotą Pinezkę Google. Nazywane też Akweduktami Puszczy Rominckiej to jedne z najstarszych i najpiękniejszych mostów w Polsce. Z kolei w województwie podlaskim bez wątpienia warto zwiedzić Pałac Branickich. To jedna z najlepiej zachowanych rezydencji epoki saskiej w Polsce. Na miejscu można podziwiać nie tylko jej eleganckie komnaty, ale także niezwykle zadbane i liczące prawie 10 hektarów ogrody pałacowe.

W województwie kujawsko-pomorskim najwięcej głosów zdobyło Żywe Muzeum Piernika. Istnieje od 2006 roku i mieści się w samym centrum Torunia. Goście odwiedzający muzeum nie tylko mogą obejrzeć sposób wyrobu korzennych wypieków, ale przede wszystkim sami wziąć udział w procesie jego powstawania.

Złotą Pinezkę dostało też ZOO Wrocław Afrykarium, w województwie dolnośląskim. To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu.

Największą atrakcją województwa lubuskiego jest Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. To jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata, które są obecnie rezerwatem nietoperzy. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km. W Muzeum otwarto niedawno nową trasę turystyczną.

W województwie lubelskim Złotą Pinezkę otrzymało Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Późnobarokowa rezydencja magnacka, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. Z kolei w województwie świętokrzyskim warto odwiedzić Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Każdy turysta może zapoznać się z dziejami i wielkością rodu Ossolińskich, bogactwem magnaterii polskiej oraz potęgą i wielkością XVII-wiecznej Polski.

Zamek Królewski na Wawelu (województwo małopolskie) również docenili użytkownicy Google Maps. To jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Przez wieki stanowił siedzibę polskich władców i był symbolem państwowości.

Złota Pinezka Google w Łodzi

Złote Pinezki Google otrzymało każde województwo. W Łódzkiem za największą atrakcję uznano Pasaż Róży, w podwórzu dawnego Hotelu Polskiego przy ulicy Piotrkowskiej 3. To wyjątkowe miejsce, gdzie ściany oficyn są wyłożone milionami lusterek o nieregularnych kształtach. Autorką tej niezwykle pracochłonnej instalacji jest Joanna Rajkowska, która tworzenie mozaikowego podwórza rozpoczęła podczas Festiwalu Łódź Miasto Czterech Kultur.

Województwo wielkopolskie swoją Złotą Pinezkę ma w Parku Cytadela. To największy park miejski w Poznaniu. Wyjątkowe miejsce służy mieszkańcom od ponad 50 lat. Park zbudowano w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (województwo podkarpackie) także doceniono Złotą Pinezką. To pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. Założone zostało po drugiej wojnie światowej. Na obszarze skansenu prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem.

Pasaż Róży będzie większy

Podwórko z lustrzaną instalacją artystyczną zostanie rozbudowane i połączone z ul. Zachodnią oraz placem Wolności. Ta niezbyt estetyczna dziś część Łodzi ma stać się miejscem relaksu, nie tylko dla turystów.

Dzięki przedłużeniu Pasażu Róży będzie można wygodniej przemieszczać się między ul. Zachodnią a ulicą Piotrkowską oraz placem Wolności. Powstaną pasy zieleni z drzewami, krzewami i inną roślinnością. Przy budynkach sąsiadujących z pasażem będą „zielone ściany” obsadzone bluszczem.

Posadzimy 14 dużych drzew, a w pasażu Róży pojawią się krzewy róż. Pasaż stanie się przyjazną przestrzenią dla mieszkańców m.in. dzięki pergolom, które zostaną obsadzone pnączami dającymi cień. Całość będzie nawiązywała do dobrze przyjętych przez łodzian woonerfów. Oprócz licznych ławek, zamontujemy też stojaki rowerowe. Nawierzchnia przedłużonego pasażu, w nawiązaniu do ul. Piotrkowskiej, zostanie wyłożona granitem. mówi RAFAŁ MICHAŚ z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi

Prace nad rozbudową Pasażu Róży już trwają. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na luty 2021 roku. Koszt inwestycji wynosi blisko 6 milionów złotych.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości