piątek, 14 czerwca 2024

Zastrzeżenie numeru PESEL, by uniknąć wyłudzenia kredytu. Ponad 3 mln zmian w mObywatelu

Udostępnij

Zastrzeżenie numeru PESEL pozwoli uniknąć wyłudzenia kredytu. Już ponad 3 miliony Polaków wprowadziło taką zmianę w swojej aplikacji i serwiesie mObywatel. Banki i instytucje kredytowe czy notariusze mają teraz obowiązek sprawdzenia, czy numer PESEL jest zastrzeżony.

Zastrzeżenie numeru PESEL

Nie jest to nowe rozwiązanie. Zastrzeżenie numeru PESEL zostało wprowadzone 17 listopada ubiegłego roku, ale od 1 czerwca – zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości – banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL osoby, która np. chce wziąć kredyty lub zrobić wpis do księgi wieczystej, został zastrzeżony.

Co formalnie zmienia zastrzeżenie numeru PESEL? Przede wszystkim, jeśli mimo zastrzeżenia numeru PESEL bank na przykład udzielił pożyczki, osoba poszkodowana nie będzie musiała spłacać zadłużenia. To zabezpieczenie ma pozwolić uniknąć wyłudzenia kredytu. Swój numer PESEL zastrzegło już ponad 3 miliony 300 tysięcy Polaków. Mówił o tym dziś, 3 czerwca, podczas konferencji prasowej Krzysztof Gawkowski,
wicepremier, minister cyfryzacji, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Polacy ruszyli zastrzegać PESEL. To dla każdego szansa, by ochronić swoje środki finansowe, nie być narażonym na przestępstwo. Zastrzeżenie numeru PESEL trwa kilka sekund. To prosta procedura – powiedział wicepremier Gawkowski.

Zastrzeżenie numeru PESEL nie wpływa na żadne sprawy urzędowe, sprawy zdrowotne, udział w wyborach, ważność dokumentów, korzystanie z profilu zaufanego, podróżowanie czy korzystanie z usług poczty.

Co również ważne, zastrzeżenie można w każdej chwili cofnąć w aplikacji i serwisie mObywatel lub w urzędzie gminy. Zmiana automatycznie pojawi się w rejestrze. Taka zmiana jest istotna, gdy planuje się między innymi podpisać umowę z bankami i instytucjami kredytowymi, notariuszami czy operatorami telekomunikacyjnymi. Kolejna zmiana statusu, czyli ponowne zastrzeżenie numeru PESEL, może nastąpić dopiero po 30 minutach.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Hello world ! e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Bóle głowy a tlenoterapia hiperbaryczna. Ekologia w produkcji suplementów.