W czasie uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej w czwartek 27 lutego wręczono medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” artystom z województwa łódzkiego. Medale Zasłużony Kulturze – Gloria Artis nadawane są osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przyznano łącznie 25 medali i wyróżnień. W tym ro kunie było złotego medalu Gloria Artis, ale laureaci dostali 2 medale srebrne i aż 15 brązowych. 8 osób odebrało honorowe odznaki za działalność kulturalną. Prawdziwy bank rozbili ludzie kultury związani z łódzki Teatrem im. Stefana Jaracza, którzy zdobyli aż 10 z 25 odznaczeń (6 brązowych medali Gloria Artis i 4 odznaki)
Srebrne medale Gloria Artis
- Dorota Wójcik – solistka Teatru Wielkiego w Łodzi; przez 30 lat kariery wykreowała wiele pierwszoplanowych ról w operach takich kompozytorów, jak Giuseppe Verdi, Piotr Czajkowski, Giacomo Puccini, Gaetano Donizetti, Stanisław Moniuszko; w swoim dossier ma wiele pozycji z repertuaru oratoryjno-kantatowego i pieśniarskiego.
- Alicja Woźniak – etnografka, wieloletnia pracowniczka Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego w Łodzi; pasjonatka sztuki ludowej i regionalnej, a jej praca koncentruje się na badaniu stroju ludowego w województwie łódzkim; organizatorka licznych wystaw oraz autorka publikacji, które zyskały szerokie uznanie i były wielokrotnie nagradzane.
Brązowe medale Gloria Artis
- Dorota Berbelska – kustoszka i kuratorka wystaw, która całe swoje życie zawodowe była związana z łódzkim Muzeum Pałac Herbsta; jej pasja do sztuki i dziedzictwa kulturowego sprawiła, że stała się autorytetem w dziedzinie muzealnictwa. Jest także autorką licznych publikacji, które przyczyniły się do popularyzacji wiedzy o rodzinie Herbstów i historii Łodzi.
- Andrzej Białkowski – etnograf, który swoimi działaniami zasłużył się dla województwa łódzkiego; nieustannie pracuje nad projektami, które mają na celu dokumentowanie i popularyzację unikalnych form wyrazu artystycznego, charakterystycznych dla regionu łódzkiego; jego działalność wzbogaca życie kulturalne społeczności, inspirując ludzi do odkrywania i pielęgnowania swojego dziedzictwa.
- Monika Cichocka – absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, z wyróżnieniem, z pasją wykonuje opery, oratoria, kantaty i lirykę wokalną. Jej spektakularnym sukcesem był występ w „Trubadurze” G. Verdiego u boku Salvatore Licitry oraz realizacja L’Arrache-Coeur E. Sikory w Operze Narodowej, gdzie zagrała główną rolę Klementyny; doceniona przez krytyków i publiczność, otrzymała liczne nagrody, w tym Złotą Maskę za rolę Aidy, a jej pasją jest pedagogika wokalna, w której kształci kolejne pokolenia śpiewaków.
- Dorota Cegielska -pierwsza fagocistka Filharmonii Łódzkiej, laureatka licznych nagród, wciąż doskonali swój warsztat muzyczny i przekazuje wiedzę jako pedagog; rozwija kompetencje w świecie współczesnej technologii, łącząc różne style muzyczne i wprowadzając innowacyjne podejście do swojej dziedziny.
- Marcin Grabia – grafik, malarz, fotografik i pedagog; jego prace są pełne głębi i emocji, co inspiruje zarówno jego uczniów, jak i szerokie grono odbiorców; jego prace można było podziwiać na 18 wystawach rysunku i malarstwa, a plakaty prezentował na prawie 140 wystawach ogólnopolskich i w 27 krajach.
- Bernadetta Grabias – solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie wykonuje pierwszoplanowe role mezzosopranowe; obok pracy artystycznej poświęca czas pedagogice, prowadząc klasę śpiewu w Akademii Muzycznej na stanowisku adiunkta.
- Ludwika Tomaszewska-Klimek – skrzypaczka, solistka i kameralistka, pedagog; koncertmistrz orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi od 2011 roku; koncertuje w kraju i za granicą, zarówno jako solistka jak i kameralistka, m. in.: Nürnberger Symphoniker, Filharmonia Narodowa w Sofii, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Łódzka.
- Robert Latusek – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie; w dorobku artystycznym ma wiele ważnych ról; wielkim sukcesem artystycznym okazały się jego monodram „Aszkenazy, menel z Łodzi” na podstawie powieści „Lampiony” Katarzyny Bondy oraz spektakl „Kruk z Tower” A. Ivanova, który wyreżyserował; aktor znakomicie radzącym sobie z repertuarem dramatycznym jak i komediowym; laureat nagrody aktorskiej III stopnia na XIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi; w 2018 otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
- Marek Nędza – absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi; od 2007 roku związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi; w 2018 roku 2018 otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
- Radosław Osypiuk – absolwent PWSFTviT w Łodzi (2006), aktor znany z wielu ról telewizyjnych i teatralnych; obecnie związany z łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza; postaci przez niego tworzone są obdarzone niezwykłą prawdą. Łączy w sobie wyjątkową wrażliwość z ogromną siłą i determinacją.
- Anna Sarna-Śniecikowska – od 2001 roku związana była z Teatrem im. Stefana Jaracza, gdzie jej kariera obfitowała w liczne i różnorodne role. Jej profesjonalizm i charyzma nie tylko zdobyły uznanie publiczności, ale także liczne nagrody, w tym Złotą Maskę za rolę Soni w „Wujaszku Wani”; wykładowczyni w PWSFT.
- Wojciech Siciński – wieloletni pracownik Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi; przez lata realizował liczne badania i projekty, które znacząco przyczyniły się do odkrywania i zrozumienia przeszłości naszego regionu; jego praca nie tylko wzbogaca zasoby muzealne, ale także inspiruje kolejne pokolenia młodych naukowców.
- Joanna Siudzińska – od prawie 40 lat pracuje na rzecz kultury; zdobyła uznanie za rekomendacje, dzięki którym repertuar Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi wzbogacił się o nagradzane sztuki, takie jak „Widma” Mariny Carr i „Zwłoka” Durrenmatta; autorka licznych i wnikliwych artykułów w publikacjach Teatru Jaracza oraz pomysłodawczyni wystaw i ekspozycji, redaktor i twórca wydawnictw jubileuszowych i festiwalowych.
- Bogusław Suszka – od ponad 30 lat jest jednym z filarów zespołu aktorskiego Teatru imienia Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie kreuje pełne pasji postaci, zarówno w rolach dramatycznych, jak i komediowych. Jego interpretacje, w tym Chanan w „Dybuku”, zyskują niezmiennie uznanie widzów i krytyków, co potwierdzają liczne nagrody, w tym odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2013).
- Mariusz Witkowski – charyzmatyczny aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, konsekwentnie buduje własny język sceniczny, oparty na perfekcyjnym warsztacie i dojrzałości; w dorobku ma wiele znakomitych ról, które przyniosły mu uznanie, w tym w 2008 roku Złotą Maskę za rolę Carmen w spektaklu „Balkon” oraz odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2018 roku.
Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
- Marek Desput – od 42 lat pracownik Teatru im. S. Jaracza w Łodzi; pełnił rolę teatralnego elektro-akustyka, odpowiedzialnego za efekty świetlne i dźwiękowe.
- Agnieszka Goniszewska – aktorka młodego pokolenia, która wyróżnia się niekonwencjonalnym i kreatywnym podejściem do teatru i swojego zawodu.
- Hubert Jarczak – przedstawiciel młodego pokolenia aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.
- Elżbieta Kalińska – dyrektorka Wieluńskiego Domu Kultury, instruktorka teatralna, inicjatorka nowatorskich przedsięwzięć kulturalnych, które zdynamizowały życie kulturalne w regionie ziemi wieluńskiej; dzięki jej zaangażowaniu powstał wieluński festiwal teatralny; przyczyniła się do utworzenia w Dworcu Kulturalnym Wieluń-Dąbrowa miejsca intensywnej aktywności artystycznej twórców z całej Polski.
- Małgorzata Kowalska – pełni obowiązki dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi; angażuje się we wszystkie działania kulturalne teatru, w tym projekt „Wojewódzkie Jaracza Wędrówki”, realizowany od listopada 2022 roku.
- Iza Połońska – wokalistka, kameralistka śpiewająca w różnych stylach, od klasyki po jazz, doktor sztuk muzycznych, trenerka głosu, która wielokrotnie koncertowała w Europie; współpracuje z teatrami oraz aktorami, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, co czyni ją niezwykle cenioną w środowisku artystycznym.
- Krzysztof Wach – aktor Teatru im. S. Jaracza; wśród najważniejszych jego ról są kreacje Roberta w „Bramach raju” J. Andrzejewskiego czy Trofimow w „Wiśniowym sadzie”.
- Anna Wróblewska-Chochulska – swoje życie zawodowe poświęciła łódzkim teatrom: Powszechnemu, Nowemu i Jaracza, gdzie od 15 lat koordynuje prace artystyczne; jest autorką wstępów do katalogów wystaw artystów związanych z łódzkim środowiskiem, a także kuratorką wystaw towarzyszących premierom w Teatrze Nowym.
Nagrody zarządu województwa
Oprócz medali Gloria Artis o honorowych odznak na gali wręczono również nagrody zarządu województwa łódzkiego, których celem jest wspieranie osób, które przyczyniają się do rozwoju kultury w regionie.
To grupa młodziutkich muzyków, którzy uczestnicząc w ogólnopolskich konkursach, także promują Łódzkie. I z jednych, i z drugich jesteśmy dumni
mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego1
Wręczono trzy nagrody za dotychczasowy dorobek artystyczny. Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości. Pierwszy z wymienionych 7,5 tysiąca złotych, a dwie kolejne laureatki po 7 tysięcy złotych.
- Robert Stefański – klarnecista i pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej w Katowicach; współpracuje z orkiestrą kameralną „Camerata Mazovia”, Polską Operą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Łódzką oraz łódzkim zespołem Yankel Band; założyciel i członek „Acustico Duo”, „Bacewicz Duo”, „Duetu rodzinnego”, „Jedyna Takie Trio”, „Illussion Trio” oraz „Subito Quartet”.
- Maria Ornaf – absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu; stypendystka marszałka województwa łódzkiego oraz Faculdade de Belas-Artes w Lizbonie; laureatka pierwszej nagrody TVP Kultura za film eksperymentalny „Benighted”, który znajduje się̨ w stałej kolekcji Galerii Arsenał w Poznaniu; autorka wielokrotnie nagradzanego filmu „Piołun”, który wyświetlany był na ponad 40 festiwalach na całym świecie, co uczyniło go jednym z najczęściej pokazywanych polskich filmów krótkometrażowych; za ostatni film „Kiedy obróci się dom” otrzymała trzy prestiżowe nagrody im. Jana Machulskiego: za najlepszy film, najlepszą reżyserię̨ i najlepszy montaż̇.
- Jolanta Stelmasiak – sieradzanka, autorka pięciu książek poetyckich; laureatka wielu ogólnopolskich konkursów literackich; jej wiersze były publikowane między innymi w almanachach, antologiach, ogólnopolskich czasopism literackich.
Nagrody za rozwój w wysokości od 6,5 do 8,5 tysiąca złotych otrzymali zdolni uczniowie szkół muzycznych w województwie łódzkim, laureaci licznych konkursów dla młodych instrumentalistów. Siedmioro nagrodzonych to:
- Tatiana Łukaszewska – skrzypaczka, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie;
- Stanisław Kubik – wiolonczelista, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu,
- Isabelle Moreno-Kamińska – klarnecistka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi,
- Apolonia Helena Grąziewicz, flecistka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi
- Zofia Kowalewska – pianistka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi
- Hubert Marczak gitarzysta, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi,
- Michał Sobaczyński – trębacz, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi.
- Komunikat Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego: Nagrody dla ludzi kultury ↩︎