Powstała pierwsza koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego. Czasy podróży znacznie mają się skrócić. Pociąg z Łodzi do stolicy pojedzie w 50 minut, a z Łodzi do Wrocławia w godzinę. Konsultacje w sprawie nowej linii kolejowej odbyły się w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.
Nowa linia kolejowa
Program CPK zakłada budowę 344 km nowych linii kolejowych w województwie mazowieckim, 219 km w Łódzkiem i 119 km na Dolnym Śląsku. Dzięki temu od 60 procent (woj. łódzkie) do 86 procent (woj. mazowieckie) mieszkańców tych regionów w czasie poniżej godziny będzie mogło dotrzeć do stacji pociągów dużych prędkości.
W regionie Łódzkim powstaną dwie linie kolejowe dużych prędkości: linia nr 85 Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Poznań oraz linia nr 87 Sieradz – Wieruszów, jako fragment trasy Warszawa – Wrocław. Jej budowę planowano już w latach 70.
Krótsze czasy podróży
Budowa nowych linii ma włączyć Łódź do ogólnopolskiej sieci szybkich połączeń kolejowych, a w związku z tym skrócić czas przejazdu. Na przykład do Poznania podróżni dojadą w 1 godzinę 5 minut, a dziś podróż trwa 3 godz. 20 min. Pociąg z Łodzi do Warszawy pojedzie w 50 min. (teraz najkrótszy czas to 1 godz. 21 min.).
Trasa do Wrocławia nie będzie już trwać 3 godziny 20 minut, tylko… godzinę, a dojazd do CPK zajmie 35 minut.
Inwestycje do 2040 roku
Łącznie w ramach kolejowej części Programu CPK planowana jest budowa ponad 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy.
Tak zwany etap zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej, zakłada wybudowanie 140 km nowych linii na trasie Warszawa – CPK – Łódź. Zakończenie pozostałych inwestycji kolejowych wpisuje się w horyzont czasowy do 2040 roku.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.
W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy powstanie Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.