wtorek, 21 maja 2024

Z Łodzi do Warszawy w 50 minut, a do Wrocławia w godzinę

Udostępnij

Powstała pierwsza koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego. Czasy podróży znacznie mają się skrócić. Pociąg z Łodzi do stolicy pojedzie w 50 minut, a z Łodzi do Wrocławia w godzinę. Konsultacje w sprawie nowej linii kolejowej odbyły się w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Nowa linia kolejowa

Program CPK zakłada budowę 344 km nowych linii kolejowych w województwie mazowieckim, 219 km w Łódzkiem i 119 km na Dolnym Śląsku. Dzięki temu od 60 procent (woj. łódzkie) do 86 procent (woj. mazowieckie) mieszkańców tych regionów w czasie poniżej godziny będzie mogło dotrzeć do stacji pociągów dużych prędkości.

W regionie Łódzkim powstaną dwie linie kolejowe dużych prędkości: linia nr 85 Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Poznań oraz linia nr 87 Sieradz – Wieruszów, jako fragment trasy Warszawa – Wrocław. Jej budowę planowano już w latach 70.

Krótsze czasy podróży

Budowa nowych linii ma włączyć Łódź do ogólnopolskiej sieci szybkich połączeń kolejowych, a w związku z tym skrócić czas przejazdu. Na przykład do Poznania podróżni dojadą w 1 godzinę 5 minut, a dziś podróż trwa 3 godz. 20 min. Pociąg z Łodzi do Warszawy pojedzie w 50 min. (teraz najkrótszy czas to 1 godz. 21 min.).

Trasa do Wrocławia nie będzie już trwać 3 godziny 20 minut, tylko… godzinę, a dojazd do CPK zajmie 35 minut.

Inwestycje do 2040 roku

Łącznie w ramach kolejowej części Programu CPK planowana jest budowa ponad 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy.

Tak zwany etap zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej, zakłada wybudowanie 140 km nowych linii na trasie Warszawa – CPK – Łódź. Zakończenie pozostałych inwestycji kolejowych wpisuje się w horyzont czasowy do 2040 roku.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy powstanie Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.


Cpk lodzkie

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości