W dalszym ciągu trwa druga edycja programu Czyste Powietrze, którą podsumował i o której przypomina Urząd Miasta Bełchatowa i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Na wymianę pieca i ocieplenie domu można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z takiej pomocy skorzystało już ponad 70 osób z terenu miasta.
W listopadzie ubiegłego roku ogłoszono drugą edycje programu Czyste Powietrze, która polega na wsparciu finansowym dla osób, których nie stać na całkowite pokrycie kosztów wymiany starego pieca, czyli tzw. kopciucha oraz na termomodernizację domu. Co ciekawe nowe przepisy wskazują, że osoby o niższych dochodach mogą otrzymać większe dofinansowanie.
Jeżeli w gospodarstwie wielorodzinnym dochód miesięczny nie przekracza 1400 złotych na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym 1960 złotych na osobę, to właściciel lub współwłaściciele mogą liczyć na wsparcie rzędu nawet 60% poniesionych kosztów związanych z wymianą starego pieca lub termomodernizacją domu. W przeliczeniu może być to nawet około 37 tysięcy złotych.
W pozostałych przypadkach program Czyste Powietrze wskazuje z kolei, ze jeśli roczny dochód nie przekracza 100 tysięcy złotych, to można liczyć na wsparcie finansowe na poziomie podstawowym. Przy wymianie pieca oraz montażu instalacji fotowoltaicznej będzie to dofinansowanie w wysokości około 25 tysięcy złotych, a przy pompie ciepła i instalacji fotowoltaiki blisko 30 tysięcy złotych.
– Likwidacja starych pieców i zastąpienie ich nowymi, bardziej przyjaznymi środowisku źródłami ogrzewania, to ważna część naszej polityki ekologicznej. Taka wymiana jest jednak dość kosztowną inwestycją i nie każdego mieszkańca na nią stać. Stąd pomysł na dofinansowanie tych niezbędnych z punktu ekologicznego inwestycji ~ Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa
Nowością w programie Czyste Powietrze jest też to, że można wydłużyć termin realizacji maksymalnie o sześć miesięcy. Wówczas właściciel lub współwłaściciel otrzymujący takie wsparcie nie zostanie pociągnięty do jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Jeżeli ktoś ma zamiar zwrócić się o pomoc finansową w ramach programu Czyste Powietrze powinien złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o wysokości dochodu. Takie pismo należy wypełnić i złożyć w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Dąbrowskiego 2 w Bełchatowie osobiście w punkcie informacyjnym w budynku MOPS w godzinach 7:30-15:30 lub wrzucając do skrzynki pocztowej umieszczonej przy wejściu do placówki. Wówczas zostanie przeprowadzona weryfikacja i podjęta decyzja czy próg dochodowy nie został przekroczony.
O programie Czyste Powietrze można przeczytać więcej na stronie www.czystepowietrze.gov.pl. Budżet tego programu na lata 2018-2029 to 103 miliardy złotych.
Program Czyste Powietrze pomaga likwidować kopciuchy w naszym mieście
W latach 2019-2020 bełchatowski magistrat zabezpieczył kilkaset tysięcy złotych na miejski program dopłat do wymiany starych pieców, czy powstawania ekologicznych źródeł ciepła.
Dotacje w wysokości 5 tysięcy złotych zwrotu kosztów ekologicznych inwestycji mogły otrzymać osoby fizyczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy. Wsparcie finansowe tej wysokości otrzymali ci, którzy zdecydowali się usunąć stary piec, tzw. kopciuch, który miał duży wpływ na zanieczyszczanie środowiska, a zdecydował się wymienić go np. na piec gazowy.
Środki finansowe udzielano także na instalację odnawialnych źródeł energii, czy podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Podsumowując w ciągu dwóch ostatni lat miasto Bełchatów przeznaczyło kwotę 355 tysięcy złotych na 71 mieszkańców, którzy skorzystali z “zielonych”, czyli ekologicznych inwestycji.
Co ciekawe jużw 2017 roku bełchatowski magistrat otrzymał finansowe wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji na wysokość 943 tysięcy 146 złotych. Był to możliwie maksymalne dofinansowanie o jakie mogły ubiegać się władze Bełchatowa.
Z tego programu skorzystało wówczas 154 mieszkańców, a więc na jedną osobę przypadało średnio wsparcie finansowe w wysokości nieco ponad 6 tysięcy złotych.
Duże znaczenie w procesie wymiany starych pieców miał też program Czyste Powietrze cieszący się dużym zainteresowaniem wśród osób, które nie miały możliwości pełnego pokrycia kosztów likwidacji starych pieców i wymiany ich na gazowe, czy termomodernizacji domów.
– Zainteresowanie naszą propozycją było bardzo duże, dlatego zależy nam, aby ten program kontynuować. Chcielibyśmy wygospodarować w budżecie kolejne środki na ten cel, tak aby również w tym roku z takiego wsparcia mogli skorzystać następni mieszkańcy ~ Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa
Przeczytaj także:
W kwietniu rusza remont ulicy Kwiatowej
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie oferuje ciekawe zajęcia