piątek, 21 czerwca 2024

„Wymiana pieców w Łodzi skończy się za 120 lat”. W tym roku ma być łatwiej o dotację

Udostępnij

Niewielu łodzian zainteresowało się programem dotacji do likwidacji kopciuchów. Wymiana pieców w Łodzi idzie w ślimaczym tempie, dlatego w nowej edycji programu wprowadzono ułatwienia. Wnioski łodzianie mogą składać od 15 stycznia. Kwota dofinansowania do likwidacji pieca węglowego jest taka sama.

Wymiana pieców w Łodzi

Tylko 2,5 tysiąca łodzian od 2016 roku wymieniło swoje kopciuchy na piece ekologiczne. Stawia to miasto na szarym końcu rankingu walki ze smogiem. Dla przykładu – w Krakowie z programu dotacji skorzystało aż 14 tysięcy mieszkańców.

Tak wolne tempo likwidacji najbardziej zanieczyszczających źródeł ciepła wskazuje, że poza nielicznymi wyjątkami, walka ze smogiem nie jest priorytetem dla władz gminnych.

mówi ANDRZEJ GUŁA, lider Polskiego Alarmu Smogowego

Łódzcy urzędnicy mają świadomość porażki programu dotacji, dlatego w nowej edycji będą ułatwienia.

W ubiegłym roku nie wszystkie wnioski zostały prawidłowo wypełnione, więc teraz będą wstępnie weryfikowane przez urzędników na etapie przyjęcia.

mówi KRZYSZTOF HONKISZ z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ

Radni zatwierdzili 3 miliony złotych w tegorocznym budżecie na wymianę nieekologicznych pieców w Łodzi. Podobnie jak w poprzednich latach będzie można uzyskać dofinansowanie na poziomie 80 procent kosztów, czyli maksymalnie 7 tysięcy złotych dla indywidualnych odbiorców oraz do 50 tysięcy złotych dla wspólnot mieszkaniowych.

Program rozpoczyna się wcześniej z uwagi na to, że procedury i prace modernizacyjne trwają dość długo, a inwestycję trzeba rozliczyć przed końcem roku. Nabór wniosków potrwa do 31 marca.

Kontrole pieców

Łódzcy strażnicy miejscy z Ekopatrolu przeprowadzili od października ubiegłego roku 551 kontroli. Sprawdzali, czym łodzianie palą w piecach.

Niestety, w 164 przypadkach okazało się, że paliwo, którego używali było nieprawidłowe. Na właścicieli nałożono kary od 20 do nawet 500 złotych.

Mieszkańcy zainteresowani wymianą pieca wniosek o przyznanie dotacji mogą pobrać w punktach obsługi mieszkańców oraz poprzez stronę internetową: www.lodz.pl/smog.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P