środa, 22 maja 2024

Wymiana koła w samochodzie – jak zrobić to dobrze

Udostępnij

Zdarza się, że auto wpadnie w poślizg i wjedzie w zaspę lub do rowu. Są też sytuacje kiedy nie chce odpalić, bo rozładował się akumulator lub zostało zatankowane złe paliwo. W takich i wielu innych przypadkach warto wezwać pomoc drogową, której specjaliści szybko uporają się z awarią. Jednak takie awarie jak przepalona żarówka lub wymiana koła w samochodzie, każdy kierowca może usunąć samodzielnie.

Ostre kamienie, potłuczone szkło lub wysoki krawężnik są najczęściej występującymi przyczynami pęknięcia opony samochodowej. Aby kontynuować jazdę należy szybko wymienić koło. Ważne jest także, aby zrobić to szybko i bezpiecznie. W naszym artykule dowiesz się jakie podjąć działania krok po kroku, aby usunąć usterkę.

Opony często różnią się od siebie rodzajem bieżnika
Opony często różnią się od siebie rodzajem bieżnika

Budowa koła samochodowego

Koło samochodowe zbudowane jest z piasty, tarczy, obręczy i ogumienia. Każda z tych części może ulec uszkodzeniu podczas jazdy. Jednak najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią jest opona, która zbudowana jest z:

 • boku- chroni oponę przed uszkodzeniami mechanicznymi;
 • stopki- prawidłowe osadzenie opony na feldze;
 • bieżnika- przyczepność pojazdu do drogi;
  klocków bieżnika- architektura bieżnika;
 • barku- praca koła w czasie dynamicznej jazdy;
 • rowków obwodowych- odprowadzanie wody.

Każda część koła, a tym bardziej ogumienia może ulec uszkodzeniu, co skutecznie unieruchamia pojazd. W takim przypadku należy wymienić uszkodzone koło na zapasowe lub dojazdowe. W przypadku powstania małych uszkodzeń można wykorzystać koło zapasowe w sprayu.

Na kole zapasowym można jeździć samochodem przez pewien czas, jednak zbyt długie użytkowanie często wiąże się z powstawaniem dodatkowych uszkodzeń, które trzeba naprawiać w warsztacie samochodowym. Koło dojazdowe służy tylko do dojechania do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego lub mechanika samochodowego. Koło może zostać uszkodzone przez:

 • odłamki szkła na jezdni;
 • ostre kamienie na parkingu;
 • leżące na ziemi gwoździe lub śrubki;
 • wykonanie szybkiego i agresywnego manewru.

Jeśli koło zostało uszkodzone, a dalsza jazda samochodem staje się niemożliwa, warto skorzystać z pomocy drogowej firmy Cukierski- Auto- Hol z Łodzi, która zajmuje się wymianą koła, dowozem paliwa, awaryjnym otwieraniem i uruchamianiem pojazdów oraz wieloma innymi naprawami na drodze.

Zmiana koła
Każde koło po wymianie należy dobrze dokręcić u mechanika samochodowego

Co jest potrzebne do wymiany koła

Samodzielna wymiana koła nie należy do łatwych czynności. Jednak mając pod ręką odpowiednie narzędzia można szybko i sprawnie uporać się z uciążliwą awarią. Przed rozpoczęciem wymiany koła należy upewnić się czy posiadamy wszystko co potrzebne. Między innymi potrzebny jest:

 • płaski śrubokręt lub nożyk- do ściągnięcia zaślepek lub kołpaków;klucz do
 • odkręcenia i dokręcenia śrub- dodatkowo można użyć przedłużki do klucza;
 • lewarek samochodowy- do uniesienia pojazdu;
 • koło dojazdowe lub zapasowe.

Jeśli w aucie znajdują się wszystkie potrzebne elementy do wymiany koła, należy przygotować i zabezpieczyć miejsce pracy.

Bezpieczeństwo podczas wymiany koła

Podczas samodzielnej wymiany koła należy zachować warunki bezpieczeństwa na drodze. W tym celu należy:

 1. ustawić trójkąt ostrzegawczy za pojazdem, aby poinformować nadjeżdżających kierowców o utrudnieniach na drodze;
 2. włączyć światła awaryjne w pojeździe;
 3. założyć kamizelkę odblaskową, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo podczas wymiany koła.

Należy dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo osób podróżujących razem z Tobą. Powinni oni wysiąść z samochodu i udać się w bezpieczne miejsce, np. na pobocze lub chodnik. Jeśli pasażerowie są bezpieczni, a miejsce dobrze zabezpieczone można przystąpić do wymiany koła.

Gdy zlapiesz gume
Jazda na uszkodzonej oponie może spowodować powstanie innych uszkodzeń

Wymiana koła krok po kroku

Podczas wymiany koła samochodowego może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji, np. staczanie pojazdu, obsunięcie się auta z lewarka, spadnięcie koła ze szpilek piasty. Można uniknąć takich sytuacji postępując krok po kroku podczas wymiany koła:

 • samochód powinien stać na twardym, stabilnym i płaskim podłożu. Należy zaciągnąć hamulec ręczny, wrzucić bieg i dodatkowo podłożyć pod koło kamień lub gałąź co zabezpieczy pojazd przed stoczeniem;
 • kołpaki lub zaślepki należy usunąć za pomocą płaskiego śrubokręta lub nożyka;
 • konieczne jest poluzowanie śrub mocujących koło, aby ułatwić sobie jego późniejsze zdejmowanie;
 • ważne jest, aby ustawić lewarek w odpowiednim miejscu i podnieść auto na wysokość 2- 4 centymetrów nad ziemię. Pod auto warto włożyć koło zapasowe, co zabezpieczy je przed spadnięciem z lewarka;
 • należy odkręcić śruby i zdjąć koło i włożyć pod samochód w miejsce zapasowego;
 • koło zapasowe trzeba umieścić na szpilkach piasty i dokręcić śrubami, aby z nich nie spadło;
 • w kolejnym kroku należy wyciągnąć uszkodzone koło spod samochodu i delikatnie opuścić samochód;
 • ostatnim krokiem jest dokręcenie śrub, aby podczas jazdy koło nie obluzowało się i nie spowodowało dodatkowych uszkodzeń pojazdu.

Warto znać zasady prawidłowej wymiany koła, gdyż uszkodzenie opony lub innej części koła może przydarzyć się każdemu kierowcy podczas podróży na wakacje lub do sklepu.

Jeśli nie chcesz samodzielnie wymieniać koła, wezwij pomoc drogową. Fachowcy szybko przyjadą pod wskazany przez Ciebie adres i uporają się z awarią.

Podczas rozmowy z mechanikiem podaj mu swoją lokalizację, powiedz z jaką usterką się borykasz i poczekaj na przyjazd fachowców. Artykuł napisany przy współpracy z firmą Cukierski- Auto- Hol z Łodzi, która zajmuje się wymianą koła, dowozem paliwa, transportowaniem pojazdów oraz innymi usługami pomocy drogowej.

ARTYKUŁ PARTNERA

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości