środa, 22 maja 2024

Więcej miejsc w zakładach opiekuńczo-leczniczych w Łódzkiem

Udostępnij

NFZ w Łodzi poinformował w poniedziałek (21 października), że podpisał nowe umowy ze szpitalami w Łodzi, które zaoferują miejsca opiekuńczo-lecznicze. Od 1 listopada przybędą w sumie 84 łóżka dla potrzebujących seniorów, z czego 63 miejsca tylko w Łodzi.

W konkursie wybrano siedem placówek, w tym dwa nowe ZOL-e, które dotąd nie miały umowy z NFZ. Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera przy Przyrodniczej zaoferuje 35 łóżek, a Szpital MSWiA w Łodzi – 19 łóżek.

mówi ANNA LEDER, rzeczniczka NFZ w Łodzi

Dziewięć łóżek dla seniorów przybędzie też w funkcjonującym dziś zakładzie na Stokach prowadzonym przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. WAM w Łodzi.

Pozostałe łóżka dokupiono w zakładach w Przedborzu (6), Kutnie (9), Pławnie (1) i Tarasie (5). W sumie usługi opiekuńczo-lecznicze na NFZ dostępne będą od listopada w sześciu ZOL-ach w Łodzi i 23 w pozostałych rejonach województwa. Łącznie zakontraktowano 1364 miejsca dla pacjentów.

Dodatkowe koszty to łamanie prawa

Umowy obowiązują od 1 listopada do końca 2021 roku. NFZ w Łodzi przeznaczył ponad 421 tysięcy złotych na funkcjonowanie dodatkowych łóżek tylko do końca tego roku.

Zakłady opiekuńczo-lecznicze pobierają od swoich podopiecznych comiesięczną opłatę, która ma pokrywać koszt wyżywienia i zakwaterowania. Nie może być wyższa niż 70 procent miesięcznego dochodu pacjenta. Od pacjentów nie można pobierać dodatkowych opłat, np. tłumacząc je niską emeryturą czy rentą. To łamanie prawa i należy to zgłosić do NFZ.

dodaje ANNA LEDER

Bezpłatnie przysługują za to leki, konieczne badania diagnostyczne, a także wyroby medyczne niezbędne do udzielenia świadczenia, m.in. pampersy.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości