piątek, 14 czerwca 2024

Wakacje z psem – jak zadbać o bezpieczeństwo pupila?

Udostępnij

Pies może towarzyszyć nam podczas treningów w terenie, spotkania z przyjaciółmi czy nawet na wakacjach za granicą. Trzeba jednak pamiętać, że każdy wyjazd czy wyjście wiąże się z potencjalnym zagrożeniem dla pupila, dlatego należy zadbać o jego bezpieczeństwo. Oto porady, dzięki którym zaplanujesz bezpieczne wakacje z psem.

Na co uważać podczas spacerów i wyjazdów?

Szczególnie niebezpieczne dla psów są spacery na łonie natury. Niestety, nawet w lesie czy w górach można natknąć się na odłamki szkła, puszki i inne odpady, będące najczęściej przyczyną skaleczeń łap. Inny czynnik wymagający uwagi to pogoda. Temperatura powyżej 25 stopni w cieniu może być niebezpieczna szczególnie dla najbardziej wrażliwych ras. Podczas spaceru w ciepły dzień należy zapewnić psu możliwość ochłody i dostęp do świeżej wody. W razie biegunki, apatii, zataczania się, wymiotów lub silnego dyszenia konieczne jest szybkie obniżenie temperatury ciała zwierzęcia. 

Pies narażony jest również na połknięcie niepożądanej substancji lub przedmiotu. Z tego powodu zawsze należy uważnie obserwować pupila podczas spacerów i widząc, że zjada on coś niewskazanego szybko zareagować, np. prowokując wymioty. Należy jednak pamiętać, że jest to wykluczone, jeśli połknięty został ostry przedmiot lub kości, ponieważ grozi to zranieniem przełyku czy zablokowaniem w nim ciała obcego. W innych wypadkach wymioty można wywołać do godziny od zajścia. Zwykle wykorzystuje się w tym celu wodę utlenioną w ilości 1 mililitra na 1 kilogram masy ciała. 

W okresie letnim aktywność fizyczna zwierząt jest intensywniejsza niż zwykle, co prowokuje częstsze występowaniu kontuzji, a w niektórych przypadkach prowadzi też do gorączki. Urazy wymagają opatrzenia obolałego miejsca, z kolei podejrzenie podwyższonej temperatury wymaga jej sprawdzenia za pomocą termometru umieszczonego w odbycie (temperatury powinna wynosić 38,5 stopnia). Gorączka wymaga podania leków przeciwgorączkowych przeznaczonych dla zwierząt, ponieważ te przeznaczone dla ludzi są trujące dla czworonogów. 

Jak przygotować się do spaceru lub wyjazdu z psem?

O psa najlepiej zadbać zaczynając od zabezpieczenia go przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak pchły i kleszcze. W razie docelowych dłuższych wędrówek warto przygotowywać organizm zwierzęcia, stopniowo wydłużając trasy spacerów. Wysiłek należy też dostosować do rasy, kondycji i wieku psa. Konieczne jest także zaopatrzenie się w dwie apteczki: podręczną, ale i stacjonarną.

Pierwsza z nich sprawdzi się przy wyprawach jednodniowych, druga będzie odpowiednia nawet na kilkudniowe wyprawy. Apteczka podręczna zawiera bandaż dziany i samoprzylepny, małą i większą gazę opatrunkową, plaster, nożyczki, wodę utlenioną koc termiczny, worek nylonowy i preparat hemostatyczny. W większej apteczce oprócz wymienionych przedmiotów znajdą się środki lecznicze wskazane przez lekarza weterynarii, np. leki przeciwbólowe czy rozkurczowe. Ponadto pies powinien być zaszczepiony i mieć aktualny paszport oraz mikrochip. 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Uncategorized e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Zrozumienie tlenoterapii hiperbarycznej.