wtorek, 23 lipca 2024

Łódzkie liceum szkoli przyszłe sędzie piłkarskie

Udostępnij

Sms-sedzia-pilkarski (1)
Sms-sedzia-pilkarski (2)
Sms-sedzia-pilkarski (3)
Sms-sedzia-pilkarski (4)
Sms-sedzia-pilkarski (5)
Sms-sedzia-pilkarski (7)
Sms-sedzia-pilkarski (8)
Sms-sedzia-pilkarski (9)
Sms-sedzia-pilkarski (6)

Łódzki Związek Piłki Nożnej, przy współpracy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Łodzi, znalazł sposób na braki kadrowe wśród sędzi piłkarskich. Sędzi, czyli kobiet, które czuwają nad prawidłowym przebiegiem meczu i przestrzeganiem zasad gry. Uczennice łódzkiego liceum, tuż obok lekcji z języka polskiego, geografii czy biologii, mają zajęcia z przepisów gry. Tak, jak na kursie sędziowskim. Dzięki temu już jesienią wybiegną na boiska w rolach sędzi.

Droga do sędzi piłkarskiej

Piłka nożna kobiet dynamicznie się rozwija. Jest coraz więcej drużyn i coraz więcej meczów do rozegrania. Brakuje jednak piłkarskich sędzi. W tej chwili sędziowska ścieżka awansu jest u pań wyjątkowo krótka i szybko można się znaleźć w krajowej elicie.

W takim szkoleniu uczestniczy dziś 26 uczennic LO SMS w Łodzi. W każdy czwartek mają dodatkowe zajęcia z zasad gry w piłkę nożną, których łącznie jest 30 godzin. Poza przedstawieniem i omówieniem przepisów, przyszłe sędzie oglądają wideo klipy z sytuacjami meczowymi, ucząc się tym samym prawidłowych interpretacji. Wykładowcami są czołowi arbitrzy z województwa łódzkiego.

Przepisy to jedno. Dziewczyny mają również dodatkowe 6 godzin zajęć z psychologiem i policją. Podczas jednego ze spotkań odwiedził je szef sędziów Zbigniew Przesmycki, który opowiadał o walorach sędziowania. JANUSZ MATUSIAK, prezes UKS SMS Łódź

Na zakończenie kursu uczestniczki będą zdawać egzamin teoretyczny i praktyczny. Dla wszystkich, które uzyskają pozytywny wynik, ŁZPN ufunduje: stroje, gwizdki, kartki i flagi. Cały niezbędny rynsztunek do tego, aby zacząć swoją przygodę, a być może w niektórych przypadkach nawet karierę w sędziowaniu.

Mamy nadzieję, że dziewczyny zainteresują się tematem, a część z nich poważnie zajmie się sędziowaniem. Cieszyłbym się, gdyby nasz okręg mógł się poszczycić plejadą znakomitych sędzi piłkarskich. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest ten kurs, który przy okazji podniesienie u zawodniczek znajomość obowiązujących przepisów. ADAM KAŹMIERCZAK, pezes ŁZPN

We wrześniu podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego uczennicom zostaną wręczone odznaczenia Kolegium Sędziów. A już od sezonu 2019/2020 dziewczyny rozpoczną sędziowanie meczów.

Pomysł ŁZPN na kursy dla sędzi piłkarskich ma być niebawem powielany w całej Polsce.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P