Renta wdowia ma być wsparciem dla wszystkich tych seniorów, którzy zostali sami i muszą w pojedynkę radzić sobie z wydatkami gospodarstwa domowego. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku, ale czas na wypłaty przyjdzie pół roku później.
Dla kogo renta wdowia?
Nie każdy wdowiec i nie każda wdowa mogą liczyć na wdowią rentę. Aby ją dostać trzeba spełnić jednocześnie wszystkie poniższe warunki:
- mieć co najmniej 60 lat (wdowy), a w przypadku mężczyzn 65 lat;
- pozostawać z małżonkiem we wspólności aż do dnia jego śmierci;
- nabyć prawo do renty rodzinne po zmarłym małżonku najwcześniej po ukończeniu 55 lat (wdowy) lub 60 w przypadku mężczyzn1Wypłata świadczeń łącznie z rentą rodzinną, czyli tzw. renta wdowia.
Renta wdowia przysługuje tylko po ostatnim małżonku. Jeżeli wdowa lub wdowiec zdecydują się na zawarcie małżeństwa, automatycznie tracą prawo do tego świadczenia z dniem poprzedzającym datę zawarcia nowego związku.
Przyznanie renty wdowiej
Przyznanie świadczenia „renta wdowia” możliwe jest tylko w przypadku, gdy wdowa lub wdowiec mają już ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli dotychczas nie ubiegali się o to świadczenie, bo ich własne świadczenie było bardzie korzystne, powinni jeszcze w tym roku złożyć formularz ERR. Później do 30 czerwca 2025 roku trzeba będzie złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną na formularzu ERWD.
Osoby mające już ustalone prawo do renty rodzinnej i do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie łódzkim.
Analogiczna procedura dotyczy tych osób, które pobierały rentę rodzinną, ale nigdy nie wnioskowały o przyznanie własnego świadczenia (renty, emerytury). Jeżeli wdowa czy wdowiec wystąpią o rentę wdowią (połączenie dwóch świadczeń), a nie będą mieli ustalonego prawa do renty rodzinnej i własnego świadczenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania wdowiej renty.
Wysokość wdowiej renty?
Należy przede wszystkim powiedzieć, że renta wdowia nie jest nowym świadczeniem, a połączeniem dwóch istniejących systemów. Umożliwia łączenie renty rodzinnej z własnym świadczeniem.
Zgodnie z obowiązującymi jeszcze w 2024 roku wdowy i wdowcy mogą pobierać co miesiąc jedno świadczenie: rentę rodzinną lub własne świadczenie (np. emerytura, renta). Decydują się na automatyczny wybór wyższej opcji lub wskazują konkretnie, że chcą dostawać np. własną rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Od 1 stycznia 2025 wdowy i wdowcy dostaną dodatkowy wybór. Będą mogli zdecydować się na jedną z dwóch opcji:
- własne świadczenie (własna renta, emerytura, emerytura rolnicza) + 15% renty rodzinnej;
- renta rodzinna + 15% własnego świadczenia.
Od 1 stycznia 2027 roku wskaźnik procentowy używany w przeliczaniu wysokości „renty wdowiej” ma wzrosnąć z 15 do 25.
Przepisy wprowadzają oczywiście ograniczenie wysokości. Renta wdowia, czyli suma dwóch wyżej wskazanych świadczeń, nie może być wyższa niż 3-krotność najniższej emerytury (obecnie 3×1780,96=5342,88 zł).
Co więcej do tego limitu wliczane są jeszcze inne jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz regularne dodatki i świadczenia wypłacane przez instytucje polskie.
Kiedy złożyć wniosek? Od kiedy wypłaty
Wnioski o świadczenie popularnie określone jako renta wdowia można składać od 1 stycznia 2025 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustali i przyzna prawo do otrzymywania wdowiej renty od miesiąca, w którym został ten wniosek złożony.
Jednak prawo do świadczenie zostanie przyznane najwcześniej od 1 lipca 2025 roku. To oznacza, że nawet jeśli wniosek zostanie złożony 1 stycznia 2025 roku, to pieniądze będą należne najwcześniej od 1 lipca 2025 roku.
Przypisy
- 1