piątek, 14 czerwca 2024

Remont Wojska Polskiego w Łodzi. Nowy termin zakończenia inwestycji

Udostępnij

Mieszkańcy Łodzi, przedsiębiorcy i pasażerowie komunikacji miejskiej mają dość przedłużających się inwestycji drogowych w mieście. Jedna z największych i najkosztowniejszych jest bliska zakończenia, ale czy tak będzie? Remont Wojska Polskiego w Łodzi miał już kilka terminów zakończenia, ale tym razem nowa data ma być ostateczna i ta wiadomość powinna ucieszyć mieszkańców.

Remont Wojska Polskiego – kiedy koniec?

Urzędnicy Miasta Łodzi podczas zwołanej konferencji prasowej zapewniali dziś (7 lutego), że remont Wojska Polskiego jest na ukończeniu. Inwestycja miała być oddana do użytku w maju 2023 roku, następnie urzędnicy twierdzili, że są opóźnienia, ale drogowcy zdążą przed końcem minionego roku. Jednak słowa dotrzymać się nie udało, a wykonawca przepraszał mieszkańców i tłumaczył, że opóźnienie to nie jego wina.

Przepraszam mieszkańców za utrudnienia. Przyczyn opóźnień jest wiele, zaczynając od pandemii, wybuchu wojny na Ukrainie i znacznego wzrostu inflacji, po kolizje na placu budowy oraz konieczność zmian w dokumentacji – mówił już w styczniu tego roku Romuald Chudy, przedstawiciel firmy Torpol, wykonawcy remontu Wojska Polskiego.

Remont Wojska Polskiego ma zakończyć się w kwietniu tego roku – to data, którą dziennikarze usłyszeli dziś (7 lutego) podczas konferencji prasowej. Trwa układanie i spawanie torów w okolicy skrzyżowania z ul. Obrońców Westerplatte. Montowane są warstwy izolacyjne. Na fragmencie od ul. Głowackiego do ul. Spornej rozwieszana jest sieć trakcyjna.

Na ukończeniu są prace przy budowie peronów przystankowych i układaniu krawężników. Większość drogi rowerowej ma już warstwę ścieralną, w tej chwili powstają na niej obrzeża. Trwa układanie kostek na parkingu w okolicach nowej krańcówki tramwajowej. Na całym przebudowywanym odcinku ul. Wojska Polskiego odbywa się regulacja studni i wpustów oraz układanie okablowania, w tym także światłowodów. W najbliższych dniach przewidziano roboty przy układaniu chodników i obrzeży betonowych przy wlocie ul. Widok. – mówi Małgorzata Loeffler, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi.

 

Remont wojska polskiego

Remont Wojska Polskiego zakłada także podłączenie nowego oświetlenia, a na przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach – nowego systemu sygnalizacji świetlnej. Posadzonych zostanie także 800 drzew (klonów, lip i dębów) oraz ponad 12 tysięcy krzewów i kwiatów.

Wniosek do NIK o kontrolę łódzkich inwestycji

Opóźniony remont Wojska Polskiego, ale także innych łódzkich inwestycji skłonił grupę mieszkańców do zawiadomienia Najwyższej Izby Kontroli. Stowarzyszenie Łódź Cała Naprzód chce kontroli w miejskich spółkach odpowiedzialnych za inwestycje drogowe.

Uważamy, że UMŁ nie przykłada należytej staranności do przygotowania dokumentacji projektowych, nie zapewnia rzetelnego nadzoru nad prowadzonymi inwestycjami miejskimi, nie utrzymuje obiektów infrastruktury w należytym stanie, a co najważniejsze, doprowadza w ten sposób do upadków lokalnych biznesów – argumentują członkowie Stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód.

Wniosek o kontrolę do NIK ma obejmować remonty: Wojska Polskiego, placu Wolności, Ogrodowej/Północnej, Legionów, Konstantynowskiej, Śmigłego-Rydza, zajezdni Chocianowice oraz wiaduktów na Przybyszewskiego.

Wykonawca remontu Wojska Polskiego i łódzcy urzędnicy nadal jednak zastrzegają, że zakończenie inwestycji uzależnione jest od warunków pogodowych w lutym. Jeśli wróci zima, prace na budowie będą wstrzymane.

 

Remont wojska polskiego

Niższy czynsz za opóźnienia remontów w Łodzi

Urząd Miasta Łodzi zapowiedział, że przedsiębiorcy wynajmujący lokale od gminy przy remontowanych odcinkach ulic (Wojska Polskiego, Przybyszewskiego, Legionów, Cmentarnej, Nowomiejskiej i placu Wolności) zapłacą niższy czynsz. Najemcy mają zapłacić jedynie 1 procent wysokości czynszu przez 3 miesiące.

Ulgi i bonifikaty pozwolą zrekompensować trudności, z którymi muszą sobie radzić w związku z trwającymi pracami. Dostaną upust w czynszu za najem lokalu od gminy o 99 procent. Czyli zapłacą zaledwie 1 procent naliczonej miesięcznie kwoty – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Ulgi w czynszach dotyczą nie wszystkich przedsiębiorców. UMŁ wyróżnia tych, którzy prowadzą biznes przy ul. Legionów na odcinku od pl. Wolności do ul. Żeligowskiego, ul. Cmentarnej na odcinku od ul. Legionów do ul. św. Jerzego, ul. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Młynarskiej do ul. Strykowskiej.

Oprócz niższych czynów, przedsiębiorcy i mieszkańcy ulic remontowanych mają mieć możliwość korzystania z bezpłatnego parkowania aut. Taki abonament może objąć maksymalnie dwa samochody w całej strefie płatnego parkowania w Łodzi.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Jak wygląda komora hiperbaryczna ?.