Podstawowy termin zapisów dziecka do przedszkola w Łodzi zakończył się, a rekrutacja uzupełniająca do przedszkola rozpocznie się 14 lipca. Po zakończeniu pierwszego etapu naboru w miejskich placówkach pozostało 735 wolnych miejsc. Dane przekazane przez wydział edukacji Urzędu Miasta Łodzi wskazują, że liczba dostępnych miejsc jest konsekwencją niżu demograficznego, który od kilku lat wpływa na liczbę dzieci w wieku przedszkolnym.
Dlaczego w Łodzi pozostało tak wiele wolnych miejsc?
W roku szkolnym 2026/2027 w łódzkich przedszkolach przygotowano 15 185 miejsc. Z tej puli 3837 przeznaczono dla nowych kandydatów. Do tej pory przyjęto 3102 dzieci, co oznacza, że rodzice nadal mogą wybierać spośród 735 wolnych miejsc. Podobna sytuacja występowała w poprzednich latach, kiedy liczba przygotowanych miejsc przewyższała liczbę chętnych.
W roku szkolnym 2025/2026 przygotowano 16 255 miejsc, z czego zajęto 15 547. Rok wcześniej dostępnych było 17 374 miejsc, a przyjęto 16 364 dzieci. Dane te potwierdzają, że liczba dzieci w wieku przedszkolnym systematycznie spada.
Chcemy utrzymać sieć placówek w całej Łodzi i jednocześnie zapewnić miejsce każdemu dziecku. Dlatego system rekrutacji działa tak, by jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsca. W każdej dzielnicy jest kilkadziesiąt placówek do wyboru, po to, żeby znaleźć miejsce blisko adresu zamieszkania
mówi Jarosław Pawlicki, dyrektor wydziału edukacji UMŁ.
Jak działa system rekrutacji?
Rodzice w procesie rekrutacji wskazują 3 preferowane przedszkola, ale akceptują również możliwość przydzielenia dziecka do innej placówki. Dzięki temu system może efektywnie rozdysponować miejsca w całej sieci 147 miejskich przedszkoli. Niektóre placówki cieszą się większym zainteresowaniem, inne mniejszym, dlatego elektroniczny system przypisuje dzieci tak, aby zapewnić miejsca wszystkim rodzinom.
Naszym celem jest takie zarządzanie siecią, by każde dziecko mogło rozpocząć bądź kontynuować edukację przedszkolną
podkreśla Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent odpowiedzialna za łódzką edukację.
Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola – zasady i terminy
Drugi etap naboru rozpocznie się 14 lipca i będzie prowadzony elektronicznie. Rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski do 22 lipca, do godziny 15. W procesie można wskazać maksymalnie trzy przedszkola, ustawiając je według własnych preferencji.
O wynikach rekrutacji rodzice dowiedzą się 3 sierpnia. Następnie konieczne będzie potwierdzenie w systemie woli zapisania dziecka do wybranej placówki. Ostateczne listy przyjętych zostaną opublikowane 14 sierpnia.
Kryteria przyjęć do miejskich przedszkoli
Kandydaci są oceniani na podstawie punktów przyznawanych za spełnienie określonych kryteriów. Punkty można uzyskać m.in. za:
- orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, jego rodzeństwa lub opiekunów,
- pochodzenie z rodziny wielodzietnej,
- wcześniejsze uczęszczanie do miejskiego żłobka,
- wykonane szczepienia,
- rozliczanie podatku w Łodzi.
Szczegółowe informacje, harmonogram oraz instrukcje dotyczące rekrutacji dostępne są na stronie lodz.pl/edukacja. Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola w Łodzi prowadzona będzie za pośrednictwem platformy nabor.pcss.pl/lodz.

