sobota, 18 maja 2024

Przystanek MPK z kwiatów zatopionych w żywicy

Udostępnij

Przystanek-kwiaty-uml
Przystanek-kwiaty
Przystanej-kwiaty-mpk-lodz
Przystanek-mpk-kwiaty

Nostalgia to wyjątkowy przystanek MPK w Łodzi. Stanął przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Sterlinga, a jego ściany pokryte są kwiatami zatopionymi w żywicy. Niebanalną instalację artystyczną stworzyła Dominika Cebula, studentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jedyny taki przystanek MPK

Ściany wiaty przystankowej zastąpiono szklanymi gablotami, w których jest aż 36 różnobarwnych kompozycji florystycznych zatopionych w żywicy. Do stworzenia instalacji artystka wykorzystała m.in. niezapominajki, chabry, narcyzy, róże, eustomy, piwonie, bratki, forsycje, płomyki, goździki, frezje, różaneczniki, alstromerie, szafirki i stokrotki.

Pomysł pojawił się z chęci przebywania blisko natury, kontrastu kolorowych kwiatów z betonowym miastem. Kwiaty i bukiety dla ludzi mają ogromne znaczenie. Dajemy je na prezent na wszystkie ważne wydarzenia w naszym życiu, gdy składamy komuś gratulacje, na uroczystościach, gdy świętujemy. Kwiaty celebrują to, co piękne i to, co ulotne. Wiele kwiatów zatopionych w ścianach przystanku pochodzi z bukietów, które dostałam ja albo moi znajomi.
mówi DOMINIKA CEBULA, autorka instalacji artystycznej

Nostalgia to kolejna już instalacja artystyczna zorganizowana przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, które od 2015 roku organizuje konkurs na projekty artystyczne z twórcami z różnych stron świata.

Do najbardziej znanych realizacji należą m.in. płaskorzeźba pt. „Cisza” złożona z 1300 stalowych prętów przymocowanych do ściany przy ul. Wólczańskiej 13, neon „Wdech/Wydech” na ścianie przy ul. Narutowicza 21, mozaika ceramiczna na ścianie przy ul. Zachodniej 93 czy rzeźba pt. „Ciężar niewłaściwy” na dworcu Łódź Fabryczna.

Nowy przystanek MPK przy placu Dąbrowskiego będzie można oglądać przynajmniej do końca października. Prawdopodobnie jednak instalacja zostanie później przeniesiona na inny przystanek.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości