wtorek, 23 lipca 2024

Otwarcie żłobków i przedszkoli w Łodzi 18 maja. Miasto opłaci testy

Udostępnij

To już pewne. 18 maja nastąpi ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli w Łodzi. Wcześniej pracownicy miejskich placówek zostaną przebadani na obecność koronawirusa. Wojewoda nie zgodził się na pokrycie kosztów badań, dlatego opłaty zadeklarowało miasto. Na otwarcie żłobków i przedszkoli w Łodzi czeka około 25 procent rodziców. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez łódzkich urzędników.

Otwarcie żłobków i przedszkoli

Władze Łodzi podjęły decyzję, że 18 maja łódzkie żłobki i przedszkola wznowią działalność. Będzie to jednak działalność ograniczona, uwarunkowana obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi.

Oczywiście nie ruszą one w pełni, bo nie wszystkie placówki będą gotowe na przyjęcie dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami. W placówkach, które wznowią działalność, mamy przygotowanych około 850 miejsc dla dzieci w żłobkach i około 3 tysiące miejsc w przedszkolach. mówi HANNA ZDANOWSKA, prezydent Łodzi

Na niekorzyść miejskich placówek dla dzieci działa fakt, że większość żłobków i przedszkoli mieści się w budynkach zabytkowych. A to oznacza, że praktycznie nie ma w nich możliwości spełnienia wszystkich wymogów epidemiologicznych. Dlatego też w tych placówkach będzie mniej dzieci niż przed epidemią.

Zanim nastąpi otwarcie żłobków i przedszkoli w Łodzi wszyscy pracownicy mający styczność z dziećmi, przejdą testy przesiewowe na obecność koronawirusa. Badania w całości zostaną sfinansowane z miejskiego budżetu.

Nowe regulaminy

Rodzice zadeklarowali chęć powrotu do przedszkoli 3900 dzieci. Wymogi epidemiologiczne spowodowały, że w przedszkolach jest obecnie miejsce dla 3000 dzieci. Rząd zobowiązał samorządy, by w pierwszej kolejności miejsca w przedszkolach były dla dzieci, których rodzice pracują w zakładach produkcyjnych, są w służbach mundurowych lub pracują w ochronie zdrowia. mówi MAŁGORZATA MOSKWA-WODNICKA, wiceprezydent Łodzi

Koszty wyposażenia przedszkoli w środki dezynfekcyjne i ochrony to około 5 tysięcy złotych na placówkę. W skali miesiąca będą to koszty ma poziomie 725 tysięcy złotych.

Podobna sytuacja w żłobkach. Wymogi sanitarne powodują, że w żłobkach jest w tej chwili miejsce dla 860 dzieci spośród 951 zgłoszonych przez rodziców. Również żłobki zostały wyposażone w środki dezynfekcyjne i ochrony osobistej – miasto wydało na ten cel 400 tysięcy złotych.

Jeszcze zanim nastąpi otwarcie żłobków i przedszkoli, czyli przed 18 maja, rodzice dostaną regulaminy obowiązujące w poszczególnych placówkach.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P