sobota, 18 maja 2024

Nowe połączenia autobusowe. 39 linii wojewódzkich w 256 miejscowościach w Łódzkiem

Udostępnij

W Łódzkiem uruchomiono nowe połączenia autobusowe. 256 miejscowości zostało wytartych z tej plamy braku połączeń – poinformował marszałek województwa łódzkiego. Łączna długość obsługiwanych tras to ponad 1500 km.

Nowe połączenia autobusowe

Program dofinansowania połączeń autobusowych ma za zadanie dofinansowanie linii, które były nierentowne, ale dla mieszkańców są potrzebne. Zainteresowanie dotacją na nowe połączenia autobusowe było ogromne. Zgłosiło się 37 gmin i powiatów.

Wniosek samorządu woj. łódzkiego jest wnioskiem największym. W 2021 roku łączna kwota dofinansowań dla samorządów będzie wynosić 31 milionów złotych. Z tych środków ma zostać zabezpieczonych 210 linii autobusowych, co stanowi 50-procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku. mówi TOBIASZ BOCHEŃSKI, wojewoda łódzki

Trzy nowe połączenia autobusowe zostały już zainicjowane, a miejscowości lepiej skomunikowane. Połączą one: Łęczycę – Parzyce – Łódź, Opoczno – Bukowiec nad Pilicą – Tomaszów Mazowiecki oraz Poddębice – Puczniew – Lutomiersk.

Mamy 39 linii autobusowych, które łączą powiaty, czyli są to duże odległości, to jest 1,5 tys. km połączeń. Są też zupełnie nowe połączenia. Bo już 256 miejscowości zostało wytarte z tej białej plamy braku połączeń. Do nich docieramy. mówi GRZEGORZ SCHREIBER, marszałek woj. łódzkiego

Autobusy połączą wsie i miasta

Zdaniem starosty opoczyńskiego Marcina Baranowskiego program przywracania linii komunikacyjnych sprawił, że w jego powiecie autobusy trafiły do miejscowości, przez które nigdy dotąd nie jeździły.

W tym roku autobusy wojewódzkie dotrą do 120 spośród 177 gmin na terenie województwa. Marszałek Schreiber zapowiedział, że to dopiero początek przedsięwzięcia i sukcesywne mają być włączane do niego kolejne miejscowości.

Cześć linii została niedawno zmodyfikowana według sugestii pasażerów, samorządów lub operatorów autobusowych. Zmienione zostały godziny odjazdów, trasy i wprowadzono nowe przystanki, których łącznie jest już ponad 1,5 tysiąca.

Kwota dopłaty ze strony budżetu państwa z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych do połączeń, których organizatorem jest Województwo Łódzkie wyniesie blisko 15 mln zł.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości