W Łodzi zainicjowano wręczanie nowego wyróżnienia. To nagroda im. Ireny Tuwim, która ma być wręczana regularnie na festiwalu „Puls Literatury” organizowanego przez łódzki Dom Literatury. W tym roku w Łodzi będzie już 18. edycja tego festiwalu.
Nagroda im. Ireny Tuwim dla tłumaczy
Patronka nowej nagrody Irena Tuwim była cenioną tłumaczką. Jako pierwsza przetłumaczyła na język polski takie pozycje jak: „Kubuś Puchatek”, „Chata wuja Toma”, czy „Baśni bracia Grimm”. Dlatego nagroda im. Ireny Tuwim będzie corocznie wręczana dla najlepszego tłumacza literatury na język polski.
Cieszymy się, że dzięki nagrodzie Irena będzie mogła wyjść z cienia swojego brata, bo to niezwykle ważne, by przypomnieć o tłumaczce, która w ciągu 50 lat przełożyła ponad 50 pozycji literackich – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.
Do pierwszej edycji nagrody im. Ireny Tuwim zostali nominowani: Tomasz Pindel, Hanna Jankowska i Magdalena Pytlak.
- Hanna Jankowska – absolwentka orientalistyki i nauk politycznych; ma w dorobku ponad 100 przekładów z języka angielskiego (literatura faktu i eseistyka) oraz z języka arabskiego (proza i poezja).
- Tomasz Pindel – krytyk literacki, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej; autor ponad 80 przekładów książek z języków hiszpańskiego i portugalskiego.
- Magdalena Pytlak – bułgarystka i językoznawca; przekłada literaturę bułgarską, a jednym z jej osiągnięć jest Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus za przekład książki Georgia Gospodinowa „Fizyka smutku”.
W Łodzi mieszkało i mieszka wielu wybitnych tłumaczy. Dlatego dyrektor Festiwalu „Puls Literatury” jest przekonany, że z doborem kandydatów do konkursu nie będzie żadnego problemu.
Obok rodzeństwa Tuwimów także Karl Dedecius, a współcześnie – Maciej Świerkocki (autor m.in. najnowszego przekładu „Ulissesa” Joyce’a), Tuwima Jerzy Jarniewicz, Sława Lisiecka (wybitna tłumaczka z języka niemieckiego). Są też tacy którzy tłumaczą polską literaturę na swój język ojczysty jak Bułgar Krum Krumov, który przekłada m.in. utwory Olgi Tokarczuk – mówi Maciej Robert, dyrektor festiwalu „Puls Literatury”.
Nagroda im. Ireny Tuwim będzie miała też konkretną wartość finansową. Laureat dostanie 10 tysięcy złotych, a po raz pierwszy zostanie przyznana na gali finałowej 18. edycji „Pulsu Literatury” 15 grudnia 2024 oku.