poniedziałek, 27 maja 2024

Noc Muzeów 2024 w Łodzi. Sprawdź atrakcje!

Udostępnij

Lista atrakcji tegorocznej akcji jest niezwykle bogata. Zobaczcie, co w Noc Muzeów 2024 warto zobaczyć w Łodzi. Atrakcji w sobotę (18 maja) wystarczy dla wszystkich, choć nie wszystkie dacie radę sprawdzić. Podpowiadamy.

Noc Muzeów 2024 w Łodzi

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w styczniu 1997 w Berlinie. Ponieważ ywdarzenie cieszyło się ogromnym powodzeniem, zaczęły powstawać podobne imprezy w innych europejskich miastach, kolejne zorganizowano w Paryżu i w Amsterdamie. Noc Muzeów 2024 organizuje ponad 120 miast Europy.

W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym. Pierwsza Noc Muzeów w Łodzi odbyła się w 2006 roku. To wydarzenie stało się tradycją, a co roku mieszkańcy i turyści mają okazję zwiedzić wiele placówek kulturalnych w nocy. Noc Muzeów 2024 w Łodzi odbędzie się 18 maja, a blisko 30 placówek będzie otwartych dla odwiedzających do późnych godzin nocnych.

Muzeum Kanału „Dętka”

Noc muzeów 2024 w łodzi - muzeum dętki
UMŁ

Noc Muzeów 2024 w Łodzi to kolejna okazja, by zjechać pod ziemię. Do „Dętki” niemal codziennie przychodzą tłumy turystów i mieszkańców Łodzi. Muzeum Kanału „Dętka”1Muzeum Kanału „Dętka”, to ważna część Muzeum Miasta Łodzi. Muzeum znajduje się w zabytkowym, owalnym zbiorniku na wodę deszczową. To niezwykły, oryginalny zabytek hydrotechniki zbudowany w 1926 roku.

Tuż po wybudowaniu zbiornik mieścił ponad 300 metrów sześciennych deszczówki. Wówczas gromadzona w nim woda, służyła do przepłukiwania miejskich kanałów. Ten odcinek łódzkich kanałów nazwany „Dętką” jest pierwszym w Polsce kanałem otwartym dla zwiedzających.

Ceglany korytarz ma ponad 142 metry długości, około 1,5 metra szerokości i 1,87 metra wysokości. Można po nim swobodnie spacerować po wejściu z jednego, z głównych placów miasta – Placu Wolności.

Noc Muzeów 2024 to moment, gdy Muzeum Kanału „Dętka” wraca na listę atrakcji tego wydarzenia. W czasie kilku poprzednich nocy muzeów „Dętka” była remontowana.

 • Muzeum Kanału „Dętka”. Plac Wolności; godz. 18.00-24.00. Wejścia dziesięcioosobowych grup do 10-15 minut.

Muzeum Farmacji

Noc muzeów 2024 - muzeum farmacji
Muzeum Farmacji

Niedawno w Łodzi otwarto przebudowie plac Wolności. Noc Muzeów 2024 jest wyjątkową okazją, by się po nim przespacerować i odwiedzić Muzeum Farmacji2Muzeum Farmacji w Łodzi. W zrekonstruowanej izbie aptecznej z XIX w. oraz zielarni zaplanowano dla uczestników m.in. warsztaty apteczne i degustację herbatek ziołowych.

 • Muzeum Farmacji; plac Wolności 2, godz. 17.00-23.00

Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki

Stowarzyszenie Śpiewacze imienia Stanisława Moniuszki3Stowarzyszenie Śpiewacze imienia Stanisława Moniuszki w Noc Muzeów 2024 zaprasza do wspólnego odkrywania tajemnic warsztatu śpiewu chóralnego. Każdy, kto przyjdzie będzie mógł również poznać historię 130-letniego chóru.

Na miejscu będzie można również obejrzeć pamiątki, a wśród nich kopie pierwszego Statutu Stowarzyszenia, starodawne wydawnictwa, rękopisy partytur, pamiątki z okresu międzywojennego i wiele oryginalnych, starych fotografii.

 • Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki; ul. Ogrodowa 34, godz. 18.00-22.00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Noc muzeów 2024 - biblioteka wojewódzka w łodzi
UMŁ

Choć może się wydawać, że biblioteka nie jest muzeum, to w Noc Muzeów 2024 w Łodzi warto odwiedzić Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Biblioteka zaprasza na spektakl „Pętla” (godz. 13.00) oraz do zwiedzenia średniowiecznego skryptorium. To jedna z nielicznych okazji, by zobaczyć najstarsze i najciekawsze starodruki, rękopisy i grafiki oraz spotkać mnicha kopiującego starodruk.

Będzie można też obejrzeć bogatą kolekcję książek dla dzieci lub wziąć udział w bibliotecznej Retro Party w dziale zbiorów audiowizualnych (godz. 18.00 – 23.00).

Muzeum Książki Artystycznej

Muzeum Książki Artystycznej5Muzeum Książki Artystycznej w Noc Muzeów 2024 zaprasza do tymczasowej siedziby do Budynku Zenit na warsztaty typograficzne i warsztaty sitodruku, dzięki którym na przeniesionym t-shircie lub torbie, zrobisz samodzielnie wydruk.

Natomiast w Kamienicy pod Guttenbergiem zobaczysz wystawę form typograficznych (plakatów, okładek książek), nagrodzonych w 69. edycji międzynarodowego konkursu „Typo Directors Club” w 2023 r.

 • Budynek Zenit, ul, Sienkiewicza 82/84 godz. 14.00 – 1.00
 • Kamienica pod Gutenbergiem, ul. Piotrkowska 86, godz. 14.00 – 1.00

Szlachetna Pracownia Stykówka

Dla pasjonatów fotografowania. Obejrzysz dawne aparaty fotograficzne oraz prace wykonane w szlachetnych technikach fotograficznych. Na miejscu zrobisz sobie portret i zabierzesz go do domu oraz przyjrzysz się jak wyglądają fotografie, które są tworzone w technice mokrego kolodionu.

Radio Łódź

Noc Muzeów 2024 będzie też okazją do odwiedzenia studia Radia Łódź. Miejsca na co dzień niedostępne dla słuchaczy i mieszkańców miasta staną otworem dla tych, którzy chcą zobaczyć radio od kuchni. Będzie można spróbować sił przed mikrofonem i spotkać swoich ulubionych dziennikarzy.

Jednak liczba miejsc jest ograniczona, a chętni muszą się zarejestrować. Aby mieć szansę na zwiedzenie siedziby Radia Łódź7Radio Łódź trzeba do 16 maja wysłać zgłoszenie w wiadomości e-mail na adres: promocja@radiolodz.pl. Wycieczki będą zorganizowane w godzinach od 15.00 do 18.00.

 • Radio Łódź, ul. Narutowicza 130, godz. 15.00 do 18.00 (ostatnie wejście)

Instytut Pamięci Narodowej

Co zobaczysz w czasie Nocy Muzeów 2024 w łódzkim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej8Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi? Co przygotowali pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej?

 1. Pokazy grup rekonstrukcyjnych.
 2. Pokaz technik konserwacji i reprografii dokumentów w pracowni digitalizacji i zabezpieczenia zasobu archiwalnego.
 3. Prezentacja książki „Organizacja i wyszkolenie Armii Polskiej na Wschodzie w latach 1942-1944” oraz spotkanie z autorem dr. Bartoszem Janczakiem.
 4. Wystawa, konkurs i premiera puzzli edukacyjnych „First to Fight”. Polacy na frontach II wojny światowej”.
 5. Premiera podcastów „Muzyka buntu – polityczna historia muzyki rozrywkowej w PRL, lata 1945-1989”.
 6. Będzie także kącik dla najmłodszych: kolorowanki, rebusy i stemple ze znakami polskich jednostek wojskowych oraz prezentacja grup rekonstrukcji historycznej.
 • Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi, ul. E. Orzeszkowej 31/35, godz. 18.00-24.00

Muzeum Lalki

Noc muzeów 2024 w łodzi - muzeum lalki
Muzeum Lalki

Muzeum Lalki w Łodzi9Muzeum Lalki w Łodzi to jedno z najnowszych miejsc na mapie muzealnej miasta.  Noc Muzeów 2024 będzie też jedną z nielicznych okazji, by zapoznać się ze zgormadzonymi tutaj od otwarcia wiosną 2023 roku eksponatami.

Wśród zgromadzonych lalek są m.in. te najbardziej znane z filmów jak „laleczka chucky”, ale i tradycyjne lalki w strojach ludowych. Nie zabraknie także współczesnych lalek. Na zwiedzających czeka zbiór ponad 1000 lalek, z których najstarsza ma około 150 lat.

Będzie można też obejrzeć wystawę czasową. Na niej zobaczycie współczesne lalki wykonane z drutu, gipsu oraz gliny.

 • Muzeum Lalki; Księży Młyn, ul. Przędzalniana 52; godz. 17.00-24.00

Pałac Biedermanna

Noc muzeów 2024 - pałac biedermanna
UMŁ

Uniwersytet  Łódzki zaprasza w Noc Muzeów 2024 do jednego z najpiękniejszych budynków w Łodzi. Każdy chętny będzie miał możliwość zwiedzenia zespołu pałacowo-parkowego Alfreda Biedermanna. Zabytkowy pałac wzniesiony został przez rodzinę łódzkich fabrykantów w latach 1910-1912. Dotychczas nigdy nie był otwierany dla zwiedzających w noc muzeów.

Noc muzeów 2024 - pałac biedermanna
UMŁ

Będzie można obejrzeć park, podziwiać wnętrza pałacu, w tym bogato zdobioną salę balową (obecnie sala kominkowa) oraz jadalnię (obecnie salę kolebkową). Dodatkowo na zewnątrz do obejrzenia będzie również zabytkowa stróżówka-powozownia (obecnie uniwersytecka Galeria Wozownia 1/5) oraz znajdująca się we wnętrzu pałacu bezcenna kolekcja Andrzeja Różyckiego, artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera.

Pałac Biedermanna10Pałac Biedermanna będzie można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie. Wejścia z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie. Czas wycieczki to około 30 minut, a przewodnik opowiadał będzie w języku polskim. Wejścia zaplanowano o godzinach 17, 18, 19, 21, 22 i 23. Wycieczka z przewodnikiem dostępna po wcześniejszym zapisaniu się. Trzeba wysłać e-mail na adres palac@uni.lodz.pl (liczba miejsc jest ograniczona, a grupa nie może być większa niż 30 osób).

Pomiędzy wejściami grup z przewodnikiem będzie czas dla gości indywidualnych – zwiedzanie pałacu z wykorzystaniem aplikacji mobilnych (z kodami QR). Informacje będą prezentowane w językach polskim i angielskim. Wejście bez przewodnika nie wymaga  wcześniejszego zapisu.

 • Pałac Biedermanna; ul. Franciszkańska 1/5, godz. 17.00-24.00

Kamienica Hilarego Majewskiego

Noc muzeów 2024 - kamienica hilarego majewskiego
UMŁ

Dom Hilarego Majewskiego11Kamienica Hilarego Majewskiego, miejskiego architekta to neorenesansowa kamienica położona przy ulicy Włókienniczej 11. Kamienica została zbudowana w latach 1883–1886. Początkowo mieszkał tutaj Hilary Majewski z rodziną.

Po śmierci architekta w kamienicy mieszkała wdowa po Hilarym Majewskim. W drugim dziesięcioleciu XX wieku kamienicę przekształcono w budynek wielorodzinny i została częścią zasobu komunalnego miasta Łodzi.

W Noc Muzeów 2024 zwiedzisz odrestaurowane wnętrza kamienicy, która została zaprojektowana przez Hilarego Majewskiego. Docenisz wystrój sztukatorski, zdobienia wykonane z marmuru, piękne klatki schodowe oraz zdobione płytki podłogowe, a także polichromie, mazerunki i złocenia.

W kamienicy obejrzysz też wystawę „Sielanka. Co artyści uprawiają?”, poświęconą roślinności.

 • Kamienica Hilarego Majewskiego; ul. Włókiennicza 11, godz. 17.00-24.00

Muzeum Mundurów Policyjnych Świata

Noc muzeów 2024 - muzeum mundurów
UMŁ

Niedaleko domu Hilarego Majewskiego warto zatrzymać się w Noc Muzeów 202412Urząd Miasta Łodzi: Noc Muzeów 2024 w Łodzi i zwiedzić kolejną ekspozycję: Muzeum Mundurów Policyjnych Świata. Otwarto je dopiero w październiku 2023 roku, ale już jest ponad 150 manekinów ubranych w mundury policji i żandarmerii z ponad 70 państw.

Opiekunowie wystawy zapewniają, że będzie też możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia w policyjnych czapkach i marynarkach.

 • Muzeum Mundurów Policyjnych Świata; ul. Włókiennicza 5, godz. 18.00 – 24.00

Teatr Powszechny w Łodzi

Noc muzeów 2024 - teatr powszechny w łodzi
Teatr Powszechny w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza w Noc Muzeów 2024 na wystawę retrospektywną poświęconą Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych13Noc Muzeów 2024 w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Kuratorem wystawy jest Krzysztof Kelm, a ekspozycja została otwarta podczas inauguracji jubileuszowego XXX Międzynarodowego Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w 2024 roku. Na wystawie zobaczycie archiwalne zdjęcia, fotosy spektakli, materiały wideo, wywiady i rozmowy, galerię plakatów festiwalowych… Elementem scenografii są lustra, w których my, widzowie, przeglądamy się, stając się częścią festiwalowej historii…

 • Teatr Powszechny w Łodzi; ul. Legionów 21; godz. 21.00 – 0.30

Okręgowa Rada Adwokacka

Noc muzeów 2024 - pałac richtera, siedziba okręgowej rady adwokackiej w łodzi
Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi

Starodruki z XVII wieku, dokumenty sądowe oraz dyplomy z czasów I i II Rzeczpospolitej, stare zdjęcia i pamiątki po adwokatach z czasów przedwojennych ii wojennych. Wszystko to na co dzień jest w Muzeum Adwokatury w Warszawie, ale w Noc Muzeów 2024 będzie można obejrzeć te eksponaty w siedzibie łódzkiej Okręgowej Rady Adwokackiej14Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi.

Będzie można zobaczyć również stroje adwokackie sprzed II wojny światowej oraz coś specjalnego, czyli rekonstrukcję ubioru justycjariusza – prawnika średniowiecznego (w XIV i XV wieku w Polsce powołano ich do ścigania, przeprowadzenia śledztwa i sądzenia zawodowych złodziei oraz rabusiów napadających na drogach).

 • Izba Pamięci Adwokatury / Okręgowa Rada Adwokacka; ul. Piotrkowska 63, godz. 18.00-1.00

Fundacja imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego

Noc muzeów 2024 - u srzednickiego
UMŁ

W sali „U Srzednickiego” obejrzysz wystawy „Z radiem przez lata – Fala Radiowa wczoraj i dziś” oraz „Stanisław Pomian-Srzednicki i Ojcowie Niepodległości”.

Pierwszą ekspozycję tworzą m. in.: oryginalne odbiorniki radiowe lampowe i tranzystorowe, radiomagnetofony oraz radia z gramofonem. Będzie też możliwość odsłuchania nagrań z autentycznych płyt winylowych i kaset.

Muzeum Kinematografii w Łodzi

Noc muzeów 2024 - muzeum kinematografii w łodzi
Wiadomości Łódź

Noc Muzeów 2024 jest niesamowitą okazją do zwiedzenia Muzeum Kinematografii w Łodzi16Noc Muzeów 2024 w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Znajdziecie w muzeum wystawy stałe „Łódź filmowa” oraz „Pałac pełen bajek”. Będzie też możliwość obejrzenia wystawy czasowej „Wideoświat. Powrót do kaset VHS”.

Wystawa „Łódź filmowa” pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego.

Technologia VHS zrewolucjonizowała myślenie o kinematografii. Przeniosła seanse filmowe z sal kinowych do prywatnych mieszkań i zmieniła praktyki odbiorcze widzów na całym świecie. W Polsce zbiegła się w czasie ze zmianami polityczno–społecznymi okresu transformacji na przełomie lat 80. i 90. Obiekty i scenograficzne aranżacje na wystawie odzwierciedlają ówczesną kulturę wideo. Muzeum Kinematografii w Łodzi zgromadziło na wystawie artefakty minionego czasu, otrzymane lub wypożyczone od kolekcjonerów i badaczy oraz udostępnione przez muzea techniki. Dzięki temu powstała pierwsza wystawa muzealna o kulturze wideo w Polsce.

„Pałac pełen bajek” jest propozycją dla wszystkich, bez względu na wiek. Dorośli mają okazję przypomnieć sobie czasy dzieciństwa, a młodsi szansę poznać bohaterów polskich serii animowanych. Każdy z nich występuje w swojej oryginalnej filmowej postaci: Uszatek, Pik-Pok, Colargol i Muminki jako lalki, a Reksio, Bolek i Lolek, Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, koty Filemon i Bonifacy oraz Ćwirek jako celuloidy (rysunki na przezroczystych foliach).

 • Muzeum Kinematografii w Łodzi; ul. Namiotowa 43, godz. 18.00 – 1.00 (ostatnie wejście o 00.15)

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź

Noc muzeów 2024 w łodzi - muzeum komunikacji miejskiej mpk łódź
Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź

Nie od dziś wiadomym jest, że dzieci lubią jeździć autobusami i tramwajami. Żyjemy jednak w czasach, w których coraz rzadziej najmłodsi korzystają z komunikacji miejskiej. W Noc Muzeów 2024 najmłodsi ale i ich rodzice czy dziadkowie, mają szansę poznać lub sobie przypomnieć  historię łódzkiej komunikacji miejskiej, która liczy już 126 lat.

Dlatego warto odwiedzić Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK17Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź. Oprócz licznych fotografii w muzeum zobaczyć można rozmaite artefakty związane z tramwajami i autobusami, a także, co ważne, zakupić pamiątki w sklepiku.

 • Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź; ul. Wierzbowa 51, godz. 18.00 – 1.00
Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości