Na Brusie w Łodzi we wrześniu 2024 roku wznowiono prace poszukiwawcze. Znaleziono w odkopanych jamach grobowych szczątki 9 zabitych osób w tym żołnierza.
Szczątki zabitych na Brusie
Piąty już etap prac poszukiwawczych rozpoczął się na Brusie 16 września 2024 roku. Celem jest odnalezienie szczątek ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru, które były tutaj grzebane w zbiorczych grobach.
W ostatnim tygodniu września archeolodzy i badacze odnaleźli na Brusie szczątki 9 zabitych. Wśród nich był też prawdopodobnie żołnierz.
Miejsce egzekucji jawnych i potajemnych
Na Brusie w Łodzi Niemcy w czasie II wojny światowej grzebali ciała rozstrzeliwanych Polaków. Z zachowanych relacji wynika, że również na Brusie po wojnie potajemnie grzebano ofiary terroru komunistycznego.
Właśnie na Brusie komuniści mieli zakopywać ciała żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Zgodnie z wyrokiem komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi na Brusie miał też zostać rozstrzelany 19 lutego 1947 roku Stanisław Sojczyński „Warszyc”, legendarny dowódca, żołnierz Armii Krajowej i twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Wraz z nim rozstrzelanych miało być jego pięciu podwładnych.
Szczątki 9 zamordowanych
Przez dwa tygodnie września udało się naukowcom odnaleźć kilka jam grobowych. W tym czasie w grobach znaleziono szczątki 9 osób.
Znajdowały się przy nich liczne przedmioty osobiste – obuwie, pozostałości ubrań, grzebień, szczoteczka do zębów, protezy zębowe, okulary, dewocjonalia oraz guziki – w tym od wojskowego płaszcza, co pozwala sądzić, że wśród odnalezionych szczątków jest żołnierz – mówi Kornelia Zaborska z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Ten etap poszukiwań ma zakończyć się 11 października. Prace poszukiwawcze prowadzone są przez biuro poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, we współpracy z instytutem archeologii Uniwersytetu Łódzkiego i przy pomocy saperów z I batalionu kawalerii powietrznej w Leźnicy Wielkiej.