Województwo łódzkie dostało ponad 60 milionów złotych na zwiększenie dostępu mieszkańców do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Dzięki środkom finansowym z krajowego programu odbudowy uda się podłączyć w Łódzkiem kilkaset domostw do kanalizacji sieciowej. Pieniądze pochodzą z dofinansowania unijnego.
60 milionów na sieci wodociągowe i kanalizacyjne
O pieniądze na rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wnioskowali wcześniej samorządowcy z poszczególnych gmin w całej Polsce. Gminy musiały spełnić szereg kryteriów takich jak liczba przyłączy do wykonania czy stopa bezrobocia w gminie. Analizowane też były warunki gospodarcze, a wśród nich to, czy w danej gminie był wcześniej PGR (państwowej gospodarstwo rolne).
W województwie łódzkim warunki udało się spełnić 14 gminom i to one w pierwszej kolejności dostaną dotacje m.in. na przyłączanie domów do kanalizacji sieciowej. Na liście beneficjentów, ogłoszonej we wtorek 11 lutego, znalazły się gminy1:
- Białaczów,
- Brzeźno,
- Burzenin,
- Gidle,
- Konopnica,
- Łęki Szlacheckie,
- Nieborów,
- Osjaków,
- Pęczniew,
- Rogów,
- Rzeczyca,
- Sulejów,
- Wierzchlas,
- Żelechlinek.
Setki przyłączeń do kanalizacji sieciowej
W gminie Rogów dzięki unijnemu wsparciu aż 150 domów zostanie przyłączonych do kanalizacji sieciowej i wodociągowej (w miejscowościach: Marianów Rogowski, Rogów, Wągry). Dodatkowo zostanie przebudowana sieć wodociągowa na ulicy Sportowej w Józefowie. Gmina korzysta z możliwości pozyskania pieniędzy unijnych na rozwój kanalizacji i wodociągów już kolejny raz.
Mieszkańcy czekali na jej realizację bardzo długo. W latach 2021-2024 sieć kanalizacyjna powstała w samym Rogowie, a teraz wychodzi do pozostałych miejscowości
mówi Małgorzata Olkiewicz, kierowniczka referatu inwestycji w Urzędzie Gminy w Rogowie.
Sulejów ma dostać 5 milionów dofinansowania. Tutaj o nowych lokalizacjach wodociągów i przydomowych oczyszczalniach ścieków zdecydowali sami mieszkańcy.
Projekt Sulejowa obejmuje zakup i montaż 161 przydomowych oczyszczalni ścieków, a także budowę nowoczesnej sieci wodociągowej o długości 1,1 kilometra w miejscowościach Barkowice i Barkowice Mokre.
mówi Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa
Część pieniędzy zostanie też wykorzystana na utworzenie zdalnego biura obsługi klientów, którego zadaniem będzie między innymi zautomatyzowanie odczytów zużycia wody, a tym samym usprawnienie zarządzania dostawami wody i odbiorem ścieków. Gminy, którym została przyznana dotacja, mają czas na realizację inwestycji do końca listopada 2025 roku.
- Komunika UMWŁ: Unijne miliony na kanalizację dla gmin w Łódzkiem ↩︎