środa, 22 maja 2024

Korek od wina… ociepli budynek. Włókiennicza w Łodzi z ekologiczną kamienicą

Udostępnij

Ulica w Włókiennicza w Łodzi zmienia się nie do poznania. Kolejna kamienica nie tylko będzie wyremontowana, ale według planów, budowlańcy zastosują na niej elewację z ekologicznego granulowanego korka. To wszystko pod adresem numer 1, czyli w odzyskanej przez miasto kamienicy.

Włókiennicza w łodzi. Korek od wina ociepli budynek. Kamienica przy włókienniczej w łodzi z ekologiczną izolacją

Włókiennicza w Łodzi w remoncie

Kamienica przy Włókienniczej 1 została przejęta przez miasto w 2022 roku, zaraz po tym, gdy udało się uregulować stan prawny budynku. Dopiero od tego momentu można było planować remont. Prace budowlane pod tym adresem rozpoczęły się na przełomie 2023 i 2024 roku. W budynku zaplanowano modernizację.

Odnowiona zostanie elewacja, wzmocniona będzie konstrukcja budynku, przebudowane zostaną wnętrza oraz będą wymienione wszystkie instalacje. Prace nie ominą podwórka, które zazieleni się – zapowiada Małgorzata Loeffler z ZIM w Łodzi.

I właśnie nowa elewacja wzbudza najwięcej sensacji. Zastosowany zostanie ekologiczny system termicznej izolacji, którego głównym składnikiem jest granulowany korek
z recyklingu. Użycie naturalnego korka ma gwarantować optymalne warunki cieplno-wilgotnościowe tynku, a także chronić przed kondensacją wody na jego powierzchni. Koszt tego typu ocieplenia jest wyższy od tradycyjnych metod, jednak firma wykonująca tę elewację, miała zgodzić się ocieplić budynek w tradycyjnej cenie.

Włókiennicza w łodzi. Korek od wina ociepli budynek. Kamienica przy włókienniczej w łodzi z ekologiczną izolacją

Ulica Włókiennicza w Łodzi staje się jedną z łódzkich perełek. W przypadku kamienicy pod numerem 1 wykonawcy pracują teraz przy wzmacnianiu fundamentów i izolacji ścian fundamentowych, trwa również zasypywanie piwnic oraz rozbiórki ścian wewnętrznych i murowanie nowych ścian. W najbliższych tygodniach wymieniane będą stropy i nadproża okienne.

Ażurowa kamienica przy Piotrkowskiej w Łodzi. Miasto szuka wykonawcy

W budynku będzie 20 mieszkań komunalnych, pięć jednopokojowych, 11 dwupokojowych, cztery trzypokojowe oraz dwa lokale dla biznesu.

Wykonawcą prac budowlanych jest Łódzki Zakład Usług Komunalnych. Wartość inwestycji to około 12 mln zł.
Włókiennicza w łodzi. Korek od wina ociepli budynek. Kamienica przy włókienniczej w łodzi z ekologiczną izolacją

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości