wtorek, 23 lipca 2024

Katastrofa na Wólczańskiej. W kamienicy zawalił się strop między piętrami

Udostępnij

Inspektor nadzoru budowlanego sprawdza stan pęknięć w jednym z mieszkań
Katastrofa budowlana na wólczańskiej
Zawalony strop w kamienicy na wólczańskiej
Katastrofa budowlana na wólczańskiej
Strażacki pajączek
Zawalony strop w kamienicy na wólczańskiej
Grzyby w kamienicy
Popękane ściany w kamienicy przy wólczańskiej

Katastrofa budowlana na Wólczańskiej to efekt wieloletnich zaniedbań ze strony i właścicieli, i administratora budynku – mówią mieszkańcy, których w nocy z soboty na niedzielę (27 października) obudził huk spadającego stropu. W kamienicy przy Wólczańskiej 43 nie jest bezpiecznie od lat.

Spadł strop, ale jest (nie)bezpiecznie

Gdy po północy mieszkańcy powiadomili służby o katastrofie budowlanej na miejsce przyjechali strażacy, inspektor nadzoru budowlanego i przedstawiciel  centrum zarządzania kryzysowego. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że zawaliła się tylko część stropu w lewej oficynie kamienicy. Runęły belki stopowe pomiędzy trzecim a drugim piętrem. Belki, deski i gruz spadły do opuszczonego mieszkania.

Lokatorzy drugiej części tej samej oficyny bali się wrócić do mieszkań. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie widział jednak podstaw do nakazu ewakuacji mieszkańców, którzy są w drugiej części kamienicy.

Nie mogę nakazać wyłączenia z użytkowania części kamienicy, która już jest wyłączona z użytkowania. BOHDAN WIELANEK, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi

Na przełomie października i listopada inspektorzy mają przeprowadzić dokładną kontrolę wszystkich budynków, z których składa się kamienica.

Grzyby rosną w opuszczonych mieszkaniach 

Kamienica przy Wólczańskiej składa się z części frontowej oraz lewej i prawej oficyny. Połowa lewej oficyny jest od lat wyłączona z użytkowania, bo grozi zawaleniem. Stropy i pomieszczenia są tak zawilgocone, że na drewnianych podłogach… rosną grzyby.

Mieszkańcy od lat proszą administrację prywatnego budynku o interwencję i naprawę. Po nocnym zawaleniu się jednego ze stropów, na pewno odbędzie się w budynku inspekcja straży pożarnej. Funkcjonariusze w nocy zwrócili uwagę na niewystarczające zabezpieczenia przewodów elektrycznych w pobliżu drewnianych belek oraz zaskakujące zabezpieczenia.

Kilkanaście miesięcy temu pracownicy w oficynie kamienicy spinali specjalnymi, metalowymi klamrami ściany. Grube, metalowe pręty przebijają nie tylko ściany, ale i kominy. Zabezpieczenia jednak na niewiele się zdają, bo w mieszkaniach widać pęknięcia w ścianach o szerokości nawet kilku centymetrów.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P