W poniedziałek 30 grudnia Urząd Miasta Łodzi poinformował w mediach społecznościowych o tym, że Joanna Podolska nie będzie dłużej dyrektorem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Jej miejsce od 1 stycznia ma zająć Mariusz Goss, a we wtorek 31 grudnia ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora centrum. Mimo medialnej burzy Joanna Podolska nie komentowała sytuacji, głos zabrała po kilkudziesięciu godzinach, wyjaśniając wątpliwości, które towarzyszyły jej rozstaniu z Centrum Dialogu.
Nie spodziewałam się
Faktem jest, że kontrakt Joanny Podolskiej wygasł 31 grudnia 2024. Stała na czele centrum od 2011 roku, czyli niemal od samego początku funkcjonowania centrum (otwarcie było w 2010 roku). Jednak sama zainteresowana w opublikowanej na Facebooku informacji napisała wprost: „Nie spodziewałam się”. Joanna Podolska mogła nie spodziewać się rozstania z Centrum Dialogu, bo od dwóch lat Urząd Miasta Łodzi nie rozpisał konkursu na stanowisko dyrektora centrum. Jednak w przedostatni dzień roku Joanna Podolska została zaproszona do Urzędu Miasta Łodzi na spotkanie z prezydent miasta Hanną Zdanowską.
Dyrektor Centrum Dialogu nie zdążyła nawet wrócić do pracy z Piotrkowskiej, by przekazać informacje swoim współpracownikom. Wcześniej przedstawiciele UMŁ poinformowali w mediach społecznościowych o zakończeniu współpracy z Joanną Podolską.
Joanna Podolska: Ma być inaczej
Jeszcze na spotkaniu kobieta dopytywała obie panie prezydent, w którą stronę ma iść Centrum Dialogu i czy w czasie przejściowym nie może stać na czele ktoś z zespołu centrum. Usłyszała, że nie. A w Centrum Dialogu ma być inaczej.
Jednocześnie w tych samych mediach społecznościowych i w komunikatach Urząd Miasta Łodzi zapewniał, że Mariusz Goss, który tymczasowo ma kierować Centrum Dialogu będzie dbał o kontynuację linii dotychczasowej dyrektor.
List otwarty
We wtorek 31 grudnia pracownicy Centrum Dialogu opublikowali list otwarty do prezydent Łodzi. Piszą o zaniepokojeniu w związku z niezapowiedzianymi zmianami i wyrażają swoją obawę o oczekiwania Urzędu Miasta Łodzi względem centrum.
Wskazują równocześnie na to, że trwa postępowanie w sprawie 7 projektów ministerialnych w których Centrum Dialogu uczestniczy z inicjatywy Joanny Podolskiej. Zespół placówki obawia się, że zmiany i brak stabilizacji ograniczy działalność Centrum Dialogu.
Kliknij, by rozwinąć pełną TREŚĆ LISTU OTWARTEGO ZESPOŁU CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA
W związku z wczorajszą informacją o nieprzedłużeniu umowy Pani Joannie Podolskiej-Płockiej na stanowisku p.o. Dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, my – zespół Centrum Dialogu – chcielibyśmy wyrazić swój niepokój o przyszłość instytucji i realizowane przez nas projekty. Mimo iż mieliśmy świadomość, na jaki okres została zawarta ostatnia umowa Joanny Podolskiej-Płockiej, liczyliśmy na rozwiązanie, które pozwoli płynnie przejść instytucji przez proces zmian.
Nasza różnorodna działalność programowa opiera się głównie na finansowaniu zewnętrznym, grantach zdobywanych m.in. z Programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2024 roku pozyskaliśmy ze środków zewnętrznych na realizację projektów rekordową sumę 2 414.657,00 zł, na które składają się m.in. fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Planu Odbudowy, Muzeum Historii Polski, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny (łącznie 1 417.713,00 zł) i z dotacji celowej Miasta Łódź (996.944,00 zł), nie uwzględniając środków sponsorskich. Pozwoliły one na zrealizowanie projektów wydawniczych, edukacyjnych, kulturalnych, zadań inwestycyjnych oraz dwóch kluczowych projektów w 2024 roku: 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto oraz pierwszej edycji nowej odsłony Festiwalu Łódź Wielu Kultur (wcześniej Łódź Czterech Kultur). Dla porównania dotacja podmiotowa na początku 2024 roku wynosiła 1 825.933,00 zł. Łącznie w 2024 roku zrealizowaliśmy 261 wydarzeń, w których udział wzięły 25 462 osoby.
Do 16 grudnia br. złożyliśmy 7 projektów ministerialnych, a przed nami jeszcze co najmniej 2 kolejne (termin do 14 stycznia 2025 r.). Chcemy zaznaczyć, że projekty te tworzone były i są z inicjatywy Joanny Podolskiej-Płockiej, z jej nieodłącznym wsparciem merytorycznym i kuratorskim, wynikającym z wieloletniego doświadczenia i wiedzy.
Zastanawiamy się, jak w obliczu tak nagłej zmiany (brak konkursu, brak informacji na temat wizji i strategii nowej dyrekcji, brak czasu na jej wdrożenie) ma być zachowana ciągłość naszej pracy bez szkody dla działalności instytucji tak ważnej dla wielu łodzian i łodzianek, a także innych osób i podmiotów z całego świata.
Zastanawiamy się też, jakie plany wobec Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi ma Pani Prezydent, skoro mimo wspomnianych wyżej statystyk z tego roku, z dnia na dzień musieliśmy się pożegnać z Panią Dyrektor. Dziwi nas ta zmiana w momencie, kiedy program na 2025 rok został zaplanowany, a większość projektów złożona przez zespół kierowany przez Joannę Podolską-Płocką. Naturalnym jest, że udział merytoryczny Pani Dyrektor jest zawarty w każdym zadaniu.
Wyrażamy również ubolewanie nad formą przeprowadzenia zmiany na stanowisku Dyrektora. Zespół Centrum Dialogu dowiedział się o niej z mediów społecznościowych, Joanna Podolska nie zdążyła nas poinformować o tym osobiście, a szacunek i dobre relacje w zespole zawsze były w Centrum Dialogu priorytetem.
Prosimy Panią Prezydent o informację, dlaczego nowy konkurs na Dyrektora Centrum Dialogu nie został rozpisany i rozstrzygnięty jeszcze w trakcie pełnienia obowiązków przez Joannę Podolską-Płocką. Przedłużający się od 2 lat stan niepewności i tymczasowości jest bardzo niekorzystny dla funkcjonowania instytucji kultury, prowadzącej długoterminowe projekty.
Prosimy o podanie daty planowanego, transparentnego i prowadzonego w dialogu z łódzkim środowiskiem kultury konkursu, określającego – mamy nadzieję – kierunek rozwoju Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Zespół Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Konkurs na dyrektora Centrum Dialogu
Informacja o rozstaniu Joanny Podolskiej z Centrum Dialogu ukazała się w poniedziałek 30 grudnia i od razu odbiła się szerokim echem. Do końca tego dnia w biuletynie informacji publicznej nie było ogłoszenia o konkursie na jej stanowisko. Konkurs został ogłoszony 31 grudnia zarządzeniem prezydent Hanny Zdanowskiej1.
Kandydaci do objęcia stanowiska dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana muszą przedstawić m.in. autorski program (maksymalnie do 16 stron formatu A4) realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju Centrum na 4 kolejne lata ze szczególnym uwzględnieniem:
- ramowego programu działalności Centrum wraz z terminarzem działalności merytorycznej, w tym działań mających na celu popularyzowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi, dorobku wielu kultur, idei tolerancji, działań mających na celu integrację cudzoziemców przebywających obecnie w Łodzi,
- oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych mającej na celu pozyskiwanie świadomego odbiorcy,
- misji i wizji działalności i rozwoju Centrum oraz celów strategicznych i statutowych,
- planu współpracy z innymi instytucjami kultury i podmiotami zewnętrznymi z uwzględnieniem podziału na poziom lokalny, ponadregionalny oraz międzynarodowy,
- założenia Strategii Rozwoju Miasta Łodzi 2030+, Polityki Rozwoju Kultury dla Miasta Łodzi 2030 + oraz inne dokumenty strategiczne dotyczące Miasta Łodzi,
- strategii pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na działania merytoryczne i inwestycje,
- planów komunikacyjno-promocyjnych z uwzględnieniem nowoczesnych środków
przekazu (w tym m.in. media społecznościowe).
Do czasu rozwiązania konkursu, który UMŁ chce zakończyć do 30 czerwca 2025 roku, Centrum Dialogu kierował będzie powołany decyzją Hanny Zdanowskiej jej zaufany współpracownik Mariusz Goss.
- Zarządzenie prezydenta Łodzi: nr 2898/2024 ↩︎