Urząd Miasta Łodzi poinformował o zmianie na stanowisku dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Od stycznia 2025 pełniącym obowiązki dyrektorskie będzie Mariusz Goss. Nowy dyrektor zastępuje na tym stanowisku Joannę Podolską, która przez wiele lat budowała markę Centrum Dialogu.
Mariusz Goss dyrektorem
Hanna Zdanowska powołała Mariusza Gossa na stanowisko p.o. dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Powołany dyrektor z wykształcenia jest historykiem. Magistrat w przygotowanym komunikacie zapewnia, że Mariusz Goss jest doświadczonym menedżerem i animatorem kultury.
Jest autorem licznych książek historycznych, redaktorem naczelnym Kroniki Miasta Łodzi i członkiem rady Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu – czytamy w komunikacie
Powołany na stanowisko dyrektora Centrum Edelmana jest autorem książek:
- „Derby Łodzi dziennikarzy. Historia łódzkiego dziennikarstwa sportowego” (praca zbiorowa, Wojciech Filipiak, Mariusz Goss);
- „100 lat ŁKS. Dzieje klubu 1908-2008” ( Wojciech Filipiak, Mariusz Goss);
- „125 lat komunikacji miejskiej w Łodzi 1898-2023”.
W ostatnich latach Mariusz Goss niezmiennie pracował w Urzędzie Miasta Łodzi, w tym pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta Łodzi ds. dziedzictwa Łodzi. Prezydent miasta przed nowym dyrektorem postawiła cel kontynuacji działań jego poprzedniczki oraz rozwijanie inicjatyw, które wzmocnią pozycję Centrum Dialogu w Łodzi. Stanowisko Mariusz Goss ma pełnić do czasu rozstrzygnięcia oficjalnego konkursu. Na razie ogłoszenie o konkursie nie została opublikowane w biuletynie informacji publicznej UMŁ.
Koniec pewnej ery
Joanna Podolska oficjalnie kończy kadencję dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana 31 grudnia 2024 roku. Przez lata swojej pracy nie tylko zbudowała markę Centrum Dialogu ale i stworzyła przestrzeń współpracy i porozumienia między bardzo różnymi środowiskami. Instytucja, którą kierowała, stała się pod jej przewodnictwem marką o międzynarodowej renomie.
Joanna Podolska kierowała Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi od 2011 roku, a więc niemal od początku istnienia tej miejskiej instytucji kultury utworzonej w 2010 roku. Jest autorką bądź współautorką wielu publikacji książkowych, m.in.:
- „Litzmannstadt-Getto – Ślady. Przewodnik po przeszłości“””,
- serii „Spacerowników” (m.in. „Łódź żydowska”, „Rosyjskimi śladami po województwie łódzkim”.
Joanna Podolska jest też autorką scenariusza filmu dokumentalnego „Z głębokości wołam…” oraz kilkunastu wystaw, w tym o Janie Karskim, Andrzeju Bobkowskim, Arturze Szyku. Za swoją pracę i zaangażowanie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego oraz Odznaką Honorową „Bene Merito” przyznaną przez ministra spraw zagranicznych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W 2017 roku była laureatką nagrody Polin przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.