czwartek, 23 maja 2024

Jak pozbyć się wilgoci i grzyba w domu? Kamień naturalny jako tradycyjny sposób na wilgoć.

Udostępnij

Wilgoć to nierzadki problem w domach, a nawet mieszkaniach. Najczęściej nadmierna wilgoć jest spowodowana złą izolacją lub nieodpowiednią cyrkulacją powietrza. Krótko mówiąc, jeśli dom nie oddycha, to prędzej czy później powstanie problem ze zbyt wilgotnym powietrzem, a co za tym idzie, również i grzybem.
Problemy z wilgocią mogą być spowodowane błędami konstrukcyjnymi domu. Głównie chodzi o izolacje posadzki oraz dachu. Jeśli jedna z nich będzie wykonana nieprawidłowo, to tynk na ścianach i beton na posadzkach bardzo szybko zaczną wciągać wilgoć, która z czasem trafi na ściany.
Nadmiar wilgoci w domu powoduje rozwój grzybów i pleśni. Są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza zdrowia dzieci, które są bardziej narażone na różne choroby. Najczęstsze choroby powodowane przez grzyby i pleśni to astma, alergie oraz grzybice. Każde z tych chorób są przewlekłe, czasem wiążą się z dożywotnim obowiązkiem przyjmowania leków.
Warto zadbać o to, aby wilgoć w domu była na odpowiednim poziomie, nie powinna ona przekraczać 60%, a najlepiej minimalizować ją nawet do 40%.

Sposoby na wilgoć w domu. Jak walczyć z grzybem?

Sposobów na pozbycie się wilgoci jest kilka. Warto jednak zaznaczyć, że w momencie, gdy budynek ma wady konstrukcyjne w postaci źle wykonanej izolacji, to w pierwszej kolejności trzeba usunąć problem. Jeśli tego nie zrobisz, problem za każdym razem będzie nawracać i nigdy nie uda Ci się go zwalczyć.
Pierwszym i najprostszym sposobem jest wietrzenie mieszkania. Odpowiednia wentylacja i przepływ powietrza szybko poradzą sobie z zalegającą wilgocią w pomieszczeniach i z dużym prawdopodobieństwem także na murach.
Trzeba jednak zwrócić tutaj uwagę na fakt, w jaki sposób i w jakim systemie zostały wykonane mury i ściany domu. Ściany muszą być wykonane w technice, która pozwala przepuszczać powietrze. Niestety, jeśli twój dom został wykonany w złą metodą, to żadne sposoby nie pozwolą pozbyć się wilgoci ze ścian. Dzieje się tak, przez wilgoć wewnątrz murów, która żadnym sposobem nie może się wydostać i jest wchłaniana przez beton, tynk czy płyty.
Prostym i szybkim sposobem na wysuszenie murów jest wykonanie otworów iniekcyjnych o średnicy około 30 mm co 15 cm w jednej linii. Odwiert musi być wykonany niemal przez całą grubość ściany, zostawiając 5 cm do jej końca.
Zwykle to wystarczy, by z czasem pozbyć się wilgoci. Jeśli jednak zależy Ci na szybszym działaniu lub mury wymagają zdecydowanych kroków, to otwory należy wypełnić mlekiem wapiennym składającym się z wapna gaszonego i wody w stosunku 1/10. Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie otworów preparatem iniekcyjnym, który stworzy izolacje.
Warto zaznaczyć, że żadne środki pleśniobójcze i grzybobójcze nie zdadzą tu egzaminy. Należy je zastosować dopiero w momencie pozbycia się pierwotnego problemu, który powoduje wilgoć w pomieszczeniach, a dopiero później usunąć porosty ze ścian stosując odpowiednie środki.
Mold 4

Tradycyjne domy z kamienia naturalnego. Kamień elewacyjny na problem mokrych ścian.

Od dawien dawna domy budowano z kamienia. Dom z kamienia naturalnego ma ogrom zalet, jest piękny, naturalny, trwały, zdrowy i energooszczędny, niestety w dzisiejszych czasach bardzo drogi.
Do budowy domu z kamienia trzeba specjalisty, która zna sztukę budowania z kamienia. Niestety dziś takich ludzi już praktycznie nie ma, bo i tak się domów nie buduje. Budowa z łatwo dostępnych materiałów jak cegła, bloczki betonowe, czy różne systemy jest po prostu tańsza i szybsza, ale czy lepsza?
Z kamienia naturalnego stawiano nie tylko domu, ale także fundamenty, które są dużo lepszym rozwiązaniem niż dzisiejsze, wylewane z betonu. Przede wszystkim kamień nie ciągnie wilgoci, czego niestety nie można powiedzieć o betonie. Tym samym, jeśli nasz dom stoi na kamiennych fundamentach, problem z wilgocią praktycznie nie występuje.
Bardzo często wykorzystuje się fundamenty z kamienia po starych domach, budując na nich całkiem nowe.
Kamień naturalny jest też świetnym produktem na elewacje. Naturalny kamień elewacyjny ma ogrom zalet. Nie chłonie wilgoci, przepuszcza powietrze, jest idealną izolacją cieplną. Dzięki kamieniom elewacyjnym w zimę będziesz miał w domu cieplej, a latem chłodniej i nie ma w tym ani trochę przesady. Kamień na elewacji chroni też mury przed wilgocią.
Jeśli masz problem z wilgocią, to w pierwszym kroku znajdź ich przyczynę. Należy ją naprawić. W kolejnym punkcie osusz mury, a na końcu pozbądź się pleśni i grzyba ze ścian za pomocą środków chemicznych. Pamiętaj, o kamieniu naturalnym, jest świetną barierą przed wilgocią i dodatkowo pięknie się prezentuje!
Artykuł powstał przy współpracy z skalite-kamien.pl
Pp6temp

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości