Hanna Zdanowska z absolutorium za wykonanie budżetu Łodzi w 2025 roku. Prezydent miasta otrzymała również wotum zaufania. Za obiema uchwałami głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Przeciw byli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz dwoje radnych niezależnych, którzy zarzucili władzom miasta m.in. wzrost zadłużenia, niewykonanie części inwestycji i finansowanie wcześniejszych zobowiązań kolejnymi emisjami obligacji.
Hanna Zdanowska z absolutorium i wotum zaufania
Pomyślnie dla prezydent miasta zakończyły się środowe głosowania (24 czerwca 2026 roku) Rady Miejskiej w Łodzi. Po wielogodzinnej debacie nad raportem o stanie miasta oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2025 rok za udzieleniem Hannie Zdanowskiej wotum zaufania zagłosowało 26 radnych Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Absolutorium poparło 27 osób. W obu głosowaniach przeciw było siedmioro radnych: pięciu przedstawicieli PiS i dwoje radnych niezależnych.
Wotum zaufania dotyczyło przede wszystkim oceny przedstawionego raportu o stanie miasta i sposobu zarządzania Łodzią. Absolutorium odnosiło się natomiast do wykonania ubiegłorocznego budżetu. Jest ono formalną oceną tego, czy dochody i wydatki zrealizowano zgodnie z uchwałami Rady Miejskiej.
Przedstawiciele władz Łodzi podkreślali, że sprawozdanie finansowe uzyskało pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz niezależnego biegłego rewidenta. Agencja Standard & Poor’s utrzymała rating kredytowy miasta na poziomie BBB+.
To absolutorium jest potwierdzeniem, że odpowiedzialnie gospodarujemy publicznymi środkami i konsekwentnie realizujemy cele rozwojowe miasta. Dziękuję radnym za zaufanie, a wszystkim pracownikom miejskich jednostek, spółek i urzędu za codzienną pracę na rzecz Łodzi
podkreśliła Hanna Zdanowska.
Dochody przekroczyły 7,25 miliarda złotych
Budżet Łodzi na 2025 rok został pierwotnie uchwalony z dochodami na poziomie 6,793 miliarda złotych. Po zmianach wprowadzonych w ciągu roku plan dochodów zwiększono o ponad 618 milionów złotych. Ostatecznie miasto uzyskało 7,251 miliarda złotych, czyli 97,8 procent planowanej kwoty.
Dochody bieżące wyniosły ponad 6,725 miliarda złotych i zostały wykonane w 99,5 procent. Z kolei wydatki, które po zmianach zaplanowano na 8,094 miliarda złotych, osiągnęły 7,666 miliarda złotych, czyli 94,7 procent planu. Szczegółowe zestawienia dotyczące wykonania budżetu opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Łodzi.
Cały budżet zamknął się deficytem wynoszącym około 415 milionów złotych. Jednocześnie miasto osiągnęło ponad 86 milionów złotych nadwyżki operacyjnej, czyli dodatniej różnicy pomiędzy bieżącymi dochodami a bieżącymi wydatkami. Była ona o prawie 28 milionów złotych wyższa niż w 2024 roku.
Nadwyżka operacyjna nie oznacza zatem, że cały budżet Łodzi zakończył się nadwyżką. Po uwzględnieniu wydatków inwestycyjnych i innych operacji wynik ogólny pozostał ujemny. Deficyt był jednak o około 266 milionów złotych niższy od kwoty przewidywanej w planie obowiązującym po zmianach wprowadzonych w ciągu roku.
Ponad miliard złotych na inwestycje
W 2025 roku Łódź przeznaczyła na inwestycje ponad miliard złotych. Największa część wydatków majątkowych trafiła na transport i łączność – około 57 procent. Kolejne 12 procent przeznaczono na gospodarkę mieszkaniową, a 9 procent na edukację.
Na modernizacje dróg wydano około 159 milionów złotych. Integracja sieci niskoemisyjnego transportu publicznego kosztowała 82 milionów złotych, a rozbudowa ulicy Szczecińskiej – 45 milionów złotych. Ponad 128 milionów złotych przeznaczono na budowę mieszkań.
Wydatki inwestycyjne dotyczące edukacji przekroczyły 95 milionów złotych. Z tej sumy około 40 milionów złotych trafiło na budowę zespołów szkolno-przedszkolnych, a 30 milionów złotych na boiska wielofunkcyjne.
Hanna Zdanowska mówiła podczas sesji, że w 2025 roku wyremontowano 65 kilometrów dróg. Wskazywała również na rewitalizacje kamienic, modernizacje placówek oświatowych, inwestycje w komunikację miejską, mieszkania komunalne i miejską ochronę zdrowia.
Dochody miasta wyniosły ponad 7 mld 250 mln zł. Zamiast planowanego deficytu osiągnęliśmy ponad 86 mln zł nadwyżki operacyjnej. Majątek miasta zwiększył się o kolejne 1 mld 800 mln zł. Ale najważniejsze jest to, że te pieniądze pracują; ponad 1 mld zł przeznaczyliśmy na inwestycje
mówiła prezydent Łodzi.
Miasto poinformowało również o odzyskaniu blisko 120 milionów złotych należnych wpływów z udziału w podatku CIT.
Zadłużenie Łodzi wzrosło o 454 miliony złotych
Jednym z głównych tematów sporu podczas sesji był stan zadłużenia miasta. Na koniec 2025 roku dług Łodzi przekraczał 5,7 miliarda złotych. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł o ponad 454 miliony złotych. Dług na jednego mieszkańca miasta to już ponad 8,5 tysiąca złotych.
Przewodniczący klubu PiS Marcin Buchali przedstawił pięć głównych zarzutów wobec wykonania budżetu. Pierwszy dotyczył niewykonania planu dochodów. Według radnego świadczyło to o zbyt optymistycznym planowaniu wpływów.
Drugi zarzut odnosił się do wydatków inwestycyjnych. Marcin Buchali wskazał, że nie wykorzystano 149 mln zł zaplanowanych na inwestycje. Jego zdaniem przyczynami były niedostateczny nadzór nad przedsięwzięciami i błędy popełnione na etapie przygotowywania postępowań przetargowych.
Kolejne zastrzeżenia dotyczyły wzrostu długu i emisji obligacji komunalnych o wartości ponad 903 miliony złotych. Radny ocenił, że miasto finansowało spłatę wcześniejszych zobowiązań nowym zadłużeniem.
Mamy do czynienia z rolowaniem długu i też przerzucaniem tych wszystkich zobowiązań na kolejne pokolenia. Rok 2025 zakończył się również z głębokim deficytem
mówił Marcin Buchali, przewodniczący klubu PiS w łózkiej radzie miejskiej.
Radny zarzucił władzom miasta także niewystarczający nadzór nad spółkami komunalnymi i miejskimi podmiotami leczniczymi. Według danych przywołanych przez Buchalego dopłaty do spółek miejskich przekroczyły 157 milionów złotych.
Sebastian Bulak krytykuje komunikację i gospodarkę mieszkaniową
Radny PiS Sebastian Bulak uzasadniał głos przeciwko absolutorium również problemami, które – jego zdaniem – mieszkańcy odczuwali w codziennym życiu. Wymienił korki wywołane przez przedłużające się remonty, aneksowanie terminów zakończenia inwestycji oraz opóźnienia i wypadanie kursów komunikacji miejskiej.
Zwrócił też uwagę na sytuację mieszkaniową. Krytykował długi czas oczekiwania na lokale komunalne, stan części miejskich mieszkań oraz dużą liczbę pustostanów. Negatywnie ocenił ponadto wysokość nagród przyznanych dyrektorom miejskich jednostek oraz premii dla wiceprezydentów.
Na tak marnotrawne i nieskuteczne zarządzanie Łodzią nie ma naszej zgody. Dlatego stanowczo zagłosowaliśmy przeciw
oświadczył Sebastian Bulak.
Przedstawione przez niego uwagi miały szerszy charakter niż ocena samego wykonania budżetu. Dotyczyły całokształtu zarządzania miastem, dlatego odnosiły się również do głosowania nad wotum zaufania.
Radni KO bronią polityki inwestycyjnej
Radni Koalicji Obywatelskiej odpowiadali, że wzrost zadłużenia należy analizować łącznie ze skalą prowadzonych inwestycji. Wskazywali przede wszystkim na remonty dróg, modernizację infrastruktury oraz zakupy autobusów i tramwajów.
Mnóstwo inwestycji, zarówno remont dróg gruntowych, inwestycje infrastrukturalne, inwestycja w miejskiego przewoźnika komunikacyjnego, wymiana taboru zarówno tramwajowego, jak i autobusowego, to wszystko jest na plus
powiedział Marcin Gołaszewski z klubu Koalicji Obywatelskiej.
Z kolei radny Robert Pawlak oceniał, że absolutorium stanowi zielone światło dla dalszych inwestycji i modernizacji miejskiej infrastruktury. Przedstawiciele koalicji rządzącej Łodzią podkreślali również, że poziom długu trzeba zestawiać z wartością miejskiego majątku i zdolnością samorządu do regulowania zobowiązań.
Kolejne remonty ulic, torowisk i przychodnie
Po głosowaniu Hanna Zdanowska zapowiedziała dalsze inwestycje. Do 2029 roku miasto ma wyremontować kolejnych 200 ulic i zakończyć modernizację wszystkich torowisk wymagających przebudowy.
Władze Łodzi zapowiadają również rozwój budownictwa komunalnego oraz inwestycje w miejską ochronę zdrowia. Nowe przychodnie mają powstać m.in. w Nowosolnej, na Widzewie, Janowie, Rudzie i w Andrzejowie.
Wśród planów są także rozwój Centrów Zdrowego i Aktywnego Seniora, kolejne przedsięwzięcia na terenie Nowego Centrum Łodzi oraz nakłady na szkoły, kulturę, sport i usługi komunalne.
Uzyskanie absolutorium oznacza, że większość Rady Miejskiej pozytywnie oceniła wykonanie budżetu za 2025 rok. Głosowanie pokazało jednak wyraźny polityczny spór o to, czy skala łódzkich inwestycji uzasadnia dalszy wzrost zadłużenia i czy miasto dostatecznie skutecznie realizuje zaplanowane przedsięwzięcia.



