wtorek, 10 września 2024

Fabryka amunicji w Niewiadowie. W Łódzkiem chcą produkować pociski artyleryjskie

Udostępnij

W Niewiadowie planowana jest produkcja amunicji. Fabryka amunicji w Niewiadowie powstanie w ciągu 2 lat. Inwestycję finansuje prywatny producent.

Pociski artyleryjskie 155 mm

Grupa Niewiadów to największy prywatny producent amunicji w Polsce. Fabryka w Niewiadowie ma powstać w ciągu dwóch lat i docelowo produkować 180 tysięcy pocisków rocznie. Pierwsza linia produkcyjna ma wytwarzać naboje kalibru 155 milimetrów. Koszt inwestycji obliczono na około 250 milionów złotych.

Spółka jest już na zaawansowanym etapie rozpoczęcia produkcji amunicji kalibru 155 mm – podstawowej amunicji artyleryjskiej w NATO – mówi Grzegorz Niedzielski, prezes grupy Niewiadów.

Fabryka amunicji w niewiadowie będzie produkować pociski do armatohaubic krab

Amunicja kalibru 155 milimetrów jest podstawowy wyposażeniem wielu jednostek NATO. Pociski pasują idealnie do polskiej armatohaubicy samobieżnej Krab. Taka amunicja wykorzystywana jest także w działach samobieżnych K9, które Polska kupiła od Korei Południowej.

Grupa Niewiadów jest właścicielem Zakładów Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów, które są sukcesorem stuletniej fabryki amunicji. Na bazie tej tradycji, doświadczenia oraz posiadanej infrastruktury przygotowanej pod produkcję amunicji, magazyny, poligon doświadczalny  – mówi Grzegorz Niedzielski.

Prezes zapewnia też, że grupa ma już wszystkie konieczne pozwolenia, certyfikaty, stosowne koncesje. Linia produkcyjna, magazyny i ośrodek badawczo-rozwojowy mają powstać na terenie dawnej fabryki w gminie Ujazd pod Tomaszowem Mazowieckim.

Fabryka amunicji w Niewiadowie

Amunicja artyleryjska kalibru 155 milimetrów jest w dzisiejszych czasach konieczna do prowadzenia działań zbrojnych. Na Ukrainie zużycie pocisków tego kalibru szacuje się na 3 do 10 tysięcy dziennie.

Fabryka amunicji w niewiadowie

Obecne moce produkcyjne zakładów zbrojeniowych w Polsce to ok. 30 tysięcy 155 milimetrów rocznie, a magazyny wojskowe są w stanie pomieścić nawet 3 miliony takich pocisków. W początkowej fabryka amunicji w Niewiadowie ma współpracować z zewnętrznymi partnerami. Grupa Niewiadów chce kupować:

  • ładunki miotające z Indii
  • zapalniki firmy Junghans z Niemiec,
  • zapłonniki VOP Novaky ze Słowacji.

W pierwszej fazie produkcję amunicji ma nadzorować szwedzkie przedsiębiorstwo zbrojeniowe Bofors. Docelowo jednak Niewiadów chce produkować amunicję na podstawie własnej dokumentacji.

Rozpoczęliśmy prace nad własną, polską dokumentacją techniczną amunicji 155 mm. W Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia Zielonka odbyła się konferencja poświęcona opracowaniu i wdrożeniu do produkcji nowej polskiej amunicji 155 mm, przeznaczonej do strzelania z AHS Krab oraz K9 Thunder – mówi Grzegorz Niedzielski.

Fabryka amunicji w Niewiadowie ma pracować na trzy zmiany i zatrudniać 120 wysoko wykwalifikowanych pracowników. W zakładach pomocniczych zatrudnienie znajdzie 50 osób, a w ośrodku badawczo-rozwojowym – 40 inżynierów.

Fabryka amunicji w niewiadowie będzie produkować pociski 155 mm do pojazdów samobieżnych k9

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

P