Laureatką tegorocznej nagrody im. Katarzyny Kobro została Ewa Zarzycka. Performerka, twórczyni rysunków i instalacji dostała nagrodę za osiągnięcia w szeroko pojętej dziedzinie sztuk wizualnych. Nagroda została wręczona w sobotę 7 grudnia wieczorem w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Nazywam się Ewa Zarzycka i jestem z Lublina
Uroczysta gala została zorganizowana w muzeum MS2 i choć kandydatów do nagrody było wyjątkowo dużo, jurorzy byli jednogłośni, przyznając nagrodę Ewie Zarzyckiej, która prawie zawsze swoje mówione performance rozpoczyna od słów: „Nazywam się Ewa Zarzycka, przyjechałam z Lublina i jestem artystką sztuki performance. Nie tylko performance i nie tylko sztuki, w ogóle artystką”. Tak samo rozpoczęła swoją wypowiedź, odbierając nagrodę im. Katarzyny Kobro.
Mam podejrzenia, że zostałam zaproszona tutaj na podstawie faktów z przeszłości, czyli jako swego rodzaju upiór przeszłości. Jest mi niezmiernie miło, to ogromny dla mnie zaszczyt, że tak jest, a jednak widzę przed sobą jeszcze jakąś przyszłość – dodała Ewa Zarzycka.
Pomysłodawca nagrody im. Katarzyny Kobro prof. Józef Robakowski podkreślił, że Ewa Zarzycka jest dla niego osobą bardzo bliską, którą zna od 40 lat. Podkreślił, że artystka „nie ma wielu prac, ma może ze 100-150 zeszytów”, ale że „to ona sama jest tym dziełem sztuki, jej wyjątkowe nastawienie do ludzi, które jest piekielnie otwarte”.
To artystka wybitna, jedyne takie zjawisko w sztuce polskiej. Przede wszystkim jest artystką niekomercyjną – nie dlatego, że tak sobie założyła, ale ona po prostu taka jest. W dobie obecnych trendów taka postawa jest bardzo odważna i oryginalna – mówi Sylwia Górak, przewodnicząca jury.
Historia nagrody im. Katarzyny Kobro
Inicjatorami nagrody im. Katarzyny Kobro byli prof. Józef Robakowski oraz córka artystki, Nika Strzemińska. W latach 2001–2009 nagroda była wręczana w Galerii Wschodniej. Od roku 2011 laureatów honorowano w łódzkim Muzeum Sztuki aż do roku 2023, gdy profesor Robakowski, uznany artysta, długoletni wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, nie zgodził się na wręczanie jej w placówce, zarządzanej przez ówczesnego dyrektora, Andrzeja Biernackiego, wprowadzonego na stanowisko przez byłego marszałka Grzegorza Schreibera. Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego, powołując Daniela Muzyczuka na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki zapowiedziała powrót nagrody do placówki.
Dotychczasowi laureaci i laureatki Nagrody im. Katarzyny Kobro to:
- Zbigniew Dłubak,
- Gerhard Jürgen Blum-Kwiatkowski,
- Andrzej Dłużniewski,
- Krzysztof M. Bednarski,
- Teresa Murak, Krzysztof Wodiczko,
- Jerzy Lewczyński,
- Zbigniew Rybczyński,
- Andrzej Lachowicz,
- Zygmunt Rytka,
- Natalia LL,
- Cezary Bodzianowski,
- Robert Rumas,
- Jadwiga Sawicka,
- Karolina Wiktor,
- Piotr Bosacki,
- Cecylia Malik,
- Ewa Ciepielewska,
- Koji Kamoji,
- Elżbieta Jabłońska.
Katarzyna Kobro (1898-1951) była niedoceniana za życia. Po śmierci została uznana za jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek, współtwórczynię polskiego konstruktywizmu. Dorobek artystyczny Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego stał się zalążkiem największej w Europie Środkowo-Wschodniej muzealnej kolekcji sztuki nowoczesnej zgromadzonej w Muzeum Sztuki w Łodzi.