2 marca oficjalnie rozpoczął w Łodzi działalność pierwszy w mieście dzienny dom opieki medycznej, który powstał przy ulicy Odrzańskiej 29. To nowa forma wsparcia dla dorosłych mieszkańców potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu, rekonwalescencji po pobycie w szpitalu lub zmagających się z przewlekłymi schorzeniami. Placówka współfinansowana jest ze środków europejskich.
Nowa placówka wsparcia dla mieszkańców Łodzi
Dzienny dom opieki medycznej powstał w Łodzi w wyremontowanej części przychodni Miejskiego Centrum Medycznego „Górna”. Modernizacja objęła prace budowlane, instalacyjne, sanitarne oraz wyposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny. Całość inwestycji, wraz z czteroletnim okresem funkcjonowania placówki, kosztowała 12,5 miliona złotych, z czego 10,6 miliona złotych pochodziło z funduszy europejskich.
Otworzyliśmy w Łodzi wyjątkowe miejsce – miejsce, które powstało z bardzo konkretnej potrzeby: żeby Łodzianie mogli szybciej wracać do zdrowia i dłużej pozostać samodzielni
mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Podczas oficjalnego otwarcia przedstawiciele władz miasta i regionu podkreślali, że w Łodzi brakowało miejsca oferującego tak kompleksową, dzienną opiekę dla osób niesamodzielnych.
Placówka ma charakter pośredni między opieką ambulatoryjną a stacjonarną. Oferuje wsparcie od poniedziałku do piątku, w godzinach 8–16, dla grup liczących do 15 osób. Pobyt może trwać od 30 do 120 dni roboczych, w zależności od stanu zdrowia i sytuacji społecznej uczestników.
Kompleksowa opieka i indywidualne plany terapeutyczne
W dziennym domu opieki medycznej pacjenci otrzymują wsparcie zespołu specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologa, dietetyka, terapeutów zajęciowych i opiekunów medycznych. Każda osoba ma przygotowany indywidualny plan terapeutyczny, który obejmuje m.in. rehabilitację, terapię zajęciową, ćwiczenia pamięci, konsultacje dietetyczne i wsparcie psychologiczne.
Pacjenci będą pod opieką lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, dietetyczną, psychologiczną. Dla każdego pacjenta zostanie stworzony indywidualny plan terapeutyczny
mówi Żaneta Iwańczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego „Górna”.
Placówka zapewnia również transport specjalistycznym pojazdem oraz całodzienne wyżywienie. To ważne udogodnienie dla osób, które mają trudności z poruszaniem się lub wymagają wsparcia w codziennych czynnościach.
Wsparcie dla rodzin i opiekunów
Dzienny dom opieki medycznej pełni także funkcję opieki wytchnieniowej. Dzięki temu rodziny i opiekunowie osób niesamodzielnych mogą liczyć na odciążenie w codziennych obowiązkach, zyskując czas na pracę, odpoczynek lub załatwienie spraw osobistych.
Starzenie się nie powinno oznaczać wykluczenia, choroba nie powinna oznaczać samotności, a proszenie o pomoc nie powinno być niczym dziwnym. To miejsce właśnie takie będzie
podkreśla Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
Władze miasta zwracają uwagę, że rosnąca liczba seniorów i osób przewlekle chorych wymaga rozwijania nowych form wsparcia, które pozwolą im jak najdłużej funkcjonować w środowisku domowym.
Znaczenie placówki w kontekście starzenia się społeczeństwa
Eksperci podkreślają, że tego typu ośrodki są niezbędne w obliczu zmian demograficznych. W Polsce rośnie liczba osób powyżej 65. roku życia, a wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wielochorobowości i ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu.
Serce geriatry rośnie, gdy patrzy na to miejsce, bo powinno być ich jak najwięcej. Istotą dziennego domu opieki medycznej jest zapobieganie instytucjonalizacji pacjentów, którzy kończą pobyt w szpitalu, a nie są jeszcze na tyle sprawni, żeby funkcjonować w domu
mówi dr Robert Błaszczak, wojewódzki konsultant w dziedzinie geriatrii.
Placówka ma pomóc mieszkańcom w powrocie do sprawności, a jednocześnie odciążyć system opieki zdrowotnej, ograniczając liczbę ponownych hospitalizacji.
Projekt „Pogodna Jesień Życia” – szerokie wsparcie dla mieszkańców
Dzienny dom opieki medycznej to tylko część większego projektu „Pogodna Jesień Życia”, który obejmuje łącznie 830 mieszkańców Łodzi i zakłada m.in.:
- rozwój klubów seniora,
- rozszerzenie oferty Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora,
- teleopiekę dla osób niesamodzielnych,
- wsparcie psychologiczne i szkolenia dla opiekunów faktycznych.
Po sukcesie Centrów Zdrowego i Aktywnego Seniora rozwijamy kolejne miejsca pomocy. Dzięki Funduszom Europejskim możemy tworzyć usługi dostępne blisko miejsca zamieszkania
mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.
Do końca 2029 roku z dziennego domu opieki medycznej skorzysta 300 osób. Nabór trwa, a zgłoszenia przyjmowane są od dorosłych mieszkańców po hospitalizacji lub zagrożonych ponownym pobytem w szpitalu.
Nowa jakość wsparcia w Łodzi
Otwarcie pierwszego w mieście dziennego domu opieki medycznej to ważny krok w budowaniu systemu wsparcia dla osób niesamodzielnych. Placówka łączy opiekę medyczną, rehabilitację i działania społeczne, tworząc przestrzeń, która ma realnie poprawiać jakość życia mieszkańców.
Inwestycja pokazuje, że rozwój usług społecznych i zdrowotnych staje się jednym z priorytetów miasta, a współpraca samorządu z instytucjami medycznymi i partnerami społecznymi przynosi wymierne efekty.

