niedziela, 21 lipca 2024

Andrzej Seweryn honorowym obywatelem miasta Łodzi

Udostępnij

W środę 26 czerwca radni Rady Miejskiej w Łodzi zdecydowali, że Andrzej Seweryn został honorowym obywatelem miasta Łodzi. Radni nie byli jednak jednomyślni.

Gorąca dyskusja nad kandydaturą Andrzeja Seweryna

Kandydata zaprezentował autor projektu uchwały1Projekt uchwały nadania Andrzejowi Sewerynowi tytułu honorowego obywatela miasta Łodzi nadającej ten tytuł Andrzejowi Sewerynowi – radny Bogusław Hubert. Tak jak w uzasadnieniu projektu, radny przytoczył bogaty dorobek aktora, reżysera i pedagoga.

Radni klubu Koalicji Obywatelskiej podkreślali w swoich wypowiedziach, że Andrzej Seweryn wielokrotnie wykazał, że zasłużył na ten tytuł. W imieniu klubu radnych klubu PiS wypowiadał się Radosław Marzec. Swoje wystąpienie rozpoczął od prezentacji materiału filmowego, w którym Andrzej Seweryn namawiał do tego, by w wyborach nie głosować na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

Powinien być osobą nieskazitelną. Jeśli chodzi o wartość artystyczną Andrzeja Seweryna nikt nie ma nic do zarzucenia. Ale w ostatnich latach jego działalności widzieliśmy mowę nienawiści.

Radosław Marzec, radny Rady Miejskiej w Łodzi, klub PiS

Tomasz Kacprzak z klubu Koalicji Obywatelskiej ripostował, że nie można z artystycznego wystąpienia robić politycznego show.

Były już takie czasy, że politycy chcieli i cenzurowali artystów. Te czasy już minęły. My jako politycy nie powinniśmy cenzurować artystów. Możemy się z nimi działać lub nie, ale mają prawo do artystycznego wyrazu.

Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej w Łodzi, klub KO

Co pan radny Marzec wykazał? Że kandydat do honorowego obywatelstwa jest człowiekiem szczerym, prostolinijnym, wrażliwym na krzywdę, zatroskanym o sprawy kraju, w którym żyje.

Maciej Rakowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi, klub KO

Niezrzeszony radny Kosma Nykiel w swoim wystąpieniu, że nie można rozpatrywać całej działalności człowieka w odniesieniu do jednego wybryku.

Trzeba spojrzeć szerzej. Nie podoba mi się ten tekst, który widzieliśmy na nagraniu. Trzeba jednak oddzielać wybryki od clou jego działalności. Od tego jak zasłużył się dla naszego miasta.

Kosma Nykiel, radny Rady Miejskiej w Łodzi, niezrzeszony

Radni Lewicy podkreślali, że kandydat nie tylko pracuje na deskach teatrów i planach filmowych, ale jest też wybitnym wykładowcą. Ich zdaniem dla Łodzi Andrzej Seweryn zrobił bardzo dużo, by Łódź stała się kulturalną stolicą Polski.

Jego związki z miastem są słynne i pozostają inspirujące. Propaguje i popularyzuje kulturę w naszym mieście.

Tomasz Frączak, radny Rady Miejskiej w Łodzi, klub Lewicy

 

Andrzej Seweryn honorowym obywatelem miasta Łodzi

Wystąpienia podsumował radny Bogusław Hubert, który przypomniał, że Andrzej Hubert w Łodzi został uhonorowany pierwszą gwiazdą w łódzkiej alei gwiazd.

Myślę, że powiedziano już wszystko. Jestem zaszczycony, że mogłem przedstawić kandydaturę Andrzeja Seweryna. Nie polityka, a wspaniałego aktora,  reżysera, pedagoga, zasłużonego dla polskiej kultury.

Bogusław Hubert, radny Rady Miejskiej w Łodzi

W trakcie głosowania nikt się nie wstrzymał. Większość była za przyznaniem tytułu Andrzejowi Sewerynowi, natomiast zgodnie z przewidywaniami przeciw głosowali radni klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Głosowanie w sprawie nadania tytułu honorowego obywatela łodzi andrzejowi sewerynowi

 

 

 

Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P