niedziela, 8 grudnia 2024
2.6 C
Lódzkie

24 laureatów odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”

Udostępnij

W piątek 15 listopada w Pałacu Poznańskich w Łodzi wręczono odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Polskie odznaczenie samorządowe przyznawane jest przez Radę Miejską w Łodzi od 1992 roku. Odznaki nadawane są osobom i instytucjom, które w sposób szczególny zasłużyły się lokalnej społeczności.

Odznaczenie może być nadane również pośmiertnie o ile od śmierci odznaczanej osoby nie minęło więcej niż 5 lat. Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” nadawane są dwa razy w roku: w święto Łodzi (15 maja) oraz w Święto Niepodległości (11 listopada).

Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” nadane 11 listopada 2024 roku

  1. Marek Błaszczyk – przewodnicząc rady OPZZ województwa łódzkiego. Wieloletni pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi, w którym od 2009 roku pełni funkcję zaufania społecznego jako przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Łodzi. W 2016 roku został wybrany do prezydium wojewódzkiej rady dialogu społecznego w Łodzi, a od stycznia 2024 roku pełni w niej funkcję przewodniczącego. W 2016 roku został członkiem rady OPZZ w Warszawie.
  2. Krzysztof Chmiela – major w stanie spoczynku; pełnił służbę w misjach pokojowych i stabilizacyjnych: w latach1992-1993 w byłej Jugosławii – na stanowisku dowódcy plutonu medycznego, w latach 1995-1996 w Libanie – na stanowisku zastępcy komendanta szpitala, w latach 2013-2014 w Afganistanie. Krzysztof Chmiela godnie reprezentował Polskę podczas wykonywania odpowiedzialnych zadań w najbardziej zapalnych rejonach naszego globu. Od wielu lat bierze aktywny udział w działalności Łódzkiego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. W 2022 roku Krzysztof Chmiela jako doktor – weteran wziął udział w szkoleniu personelu medycznego na Zachodnim Brzegu Jordanu. Po rozpoczęciu działań wojennych na Ukrainie uczestniczył w konwojach z pomocą humanitarną. Krzysztof Chmiela za swoje wybitne zasługi był wielokrotnie odznaczany i nagradzany.
  3. Mirosława Halina Firmowska-Milewska – członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego od 1998 roku, a od 2014 roku wiceprezes oddziału Łódź-Polesie. Jest też przewodniczącą komisji turystyki pieszej i wiceprzewodniczącą komisji pchrony przyrody, a także członkiem komisji krajoznawczej i komisji opieki nad zabytkami oddziału PTTK Łódź – Polesie. Od początku działalności organizuje rajdy dla dzieci i młodzieży z Łodzi. Była inicjatorem i założycielem podkomisji do spraw szlaków, dbając o odnowienie i wytyczanie szlaków turystycznych. Od 2002 roku jest aktywnym członkiem zarządu Klubu Turystyki Pieszej „Stonoga”, gdzie jako przewodnik organizuje i prowadzi wycieczki piesze po Łodzi i regionie.
  4. Marek Piotr Folwarniak – od 2009 roku jest aktywnym członkiem łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, w którym od wielu lat pełni funkcje w zarządzie, obecnie jako wiceprezes. Jest autorem wielu artykułów na temat numizmatyki polskiej, w tym również dotyczącej Łodzi oraz opracowania dotyczącego mennictwa Karola Ferdynanda Wazy. Od 2022 roku jest członkiem Rady Muzeum przy Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
  5. Anna Jakubowicz – wspólnik kancelarii rachunkowo-doradczej. Ma już 25-letnie doświadczenie zawodowe. W latach 1998-2005 pełniła funkcję głównej księgowej oraz dyrektor finansowej w czołowych przedsiębiorstwach w Łodzi. Oprócz działalności biznesowej prowadzi działalność dydaktyczną jako wykładowca Politechniki Łódzkiej na wydziale organizacji i zarządzania. Wykształciła pokolenia księgowych i przedsiębiorców działających na rynku łódzkim i regionalnym. Aktywnie wspiera łódzkie startupy oraz doradza w zaawansowanych projektach biznesowych o charakterze międzynarodowym.
  6. Grzegorz Jegier – jest dyrektorem Loży Łódzkiej Business Centre Club oraz członkiem powiatowej rady rynku pracy w Łodzi, w których działa na rzecz tworzenia przyjaznego klimatu dla inwestorów i łódzkiego biznesu oraz efektywnego wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na aktywizację zawodową. Grzegorz Jegier jest również członkiem rady Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym nadzoruje i opiniuje przedsięwzięcia związane ze świadczeniami zdrowotnymi na rzecz ubezpieczonych. Ponadto jest członkiem Rady Kręgu Instruktorów i Starszyzny im. Szarych Szeregów „Płomienie”, gdzie aktywizuje instruktorów-seniorów Związku Harcerstwa Polskiego, mieszkających w Łodzi.
  7. Magdalena Kaczmarek – rodowita łodzianka, która swoją karierę zawodową poświęciła Łodzi. Historyk, pedagog, działacz społeczny, która od lat aktywizuje osoby bierne zawodowo, bezrobotne i potrzebujące wsparcia. Współpracując ze Stowarzyszeniem „Pokolenia”, aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej. Jest inicjatorką akcji społecznych na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy w Łodzi.
  8. Sławomir Karasiński – związany jest z Łodzią od 1993 roku, kiedy rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim. Po ukończeniu aplikacji radcowskiej Fortak&Karasiński Radcowie Prawni, gdzie odpowiada do dziś za obsługę klientów zagranicznych, szczególnie z Japonii, zakładając w swojej kancelarii Japan Desk. Działania realizowane przez Japan Desk skupiały się na dotarciu do inwestorów japońskich zainteresowanych ekspansją gospodarczą do Europy i przekonaniu ich, iż realizacja inwestycji japońskich w Łodzi i regionie łódzkim, pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój gospodarczy firmy. Efektem regularnych seminariów i spotkań w Japonii, jest zwiększająca się ilość inwestorów japońskich w Łodzi i regionie. Ukoronowaniem działań kancelarii było zorganizowanie wraz z partnerami I Polsko-Japońskiego Forum Gospodarczego w Łodzi, w kwietniu 2024 roku w Pałacu Poznańskich.
  9. Norbert Krzysztof Klaczkowski – to działacz społeczny związany z Łodzią od urodzenia. Z jego bogatej działalności na szczególne podkreślenie zasługuje praca na rzecz dzieci i młodzieży. Organizator festynów i pikników rodzinnych w łódzkich przedszkolach. Pomysłodawca kiermaszów wielkanocnych i bożonarodzeniowych, z których dochody zostają przeznaczone na potrzeby przedszkoli. Promotor sportu i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży poprzez turnieje organizowane przez Łódzki Okręgowy Związek Unihokeja. Inicjator powstania boiska do gry w bule oraz pomysłodawca inicjatywy lokalnej „Nowoczesna szatnia szkolna”.
  10. Dr Monika Kopytowska – jest pomysłodawcą, organizatorką i koordynatorem projektu pn. „Otwarta Łódź”, realizowanego w latach 2019-2022. Celem projektu była integracja cudzoziemców obecnych na łódzkim rynku pracy i mieszkających w Łodzi, a co za tym idzie, pokazanie, że Łódź jest miastem otwartym, przyjaznym i wielokulturowym. W projekcie uczestniczyło 538 osób.
  11. Tadeusz Andrzej Krzemiński – urodził się w 1938 roku w Łodzi na osiedlu im. J. Montwiłła-Mireckiego, z którym jest związany do tej pory. Społecznik i pasjonat fotografii. W 1955 roku założył wspólnotę mieszkaniową obejmującą całe osiedle im. J. Montwiłła-Mireckiego. W latach 1996-2018 był przewodniczący rady tego osiedla. Jest także współorganizatorem i opiekunem osiedlowej izby pamięci oraz pomysłodawcą i współredaktorem osiedlowego biuletynu mieszkańców „Polesie”. Od 1965 roku jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.
  12. Marek Maryniak – emerytowany żołnierz zrzeszony w Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Odznaczony wieloma medalami, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Ligi Obrony Kraju” i Medalem Za Wybitne Zasługi dla Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Od 1992 roku jest członkiem Ligi Obrony Kraju oraz Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Uprawia i promuje wśród młodzieży strzelectwo sportowe w klubie „SPOŁEM” oraz klubie strzelectwa sportowego „Tarcza Ozorków”.
  13. Włodzimierz Józef Miś – pochodzi z rodziny, która od czterech pokoleń związana jest z cukiernictwem i gastronomią. W 1989 roku wspólnie z bratem Jerzym założyli cukiernię. W 2009 roku cukiernia Braci Miś, ciastkiem o nazwie Eklezja, wygrała konkurs na ciastko promujące Łódź. Nazwa ciastka Eklezja odwołuje się do eklektycznego charakteru Łodzi, która przez lata była wspólnotą społeczeństw różnych kultur. Natomiast od 1996 roku, dzięki tortowi w kształcie stadionu piłkarskiego Widzewa, na którym umieszczono 900 świeczek symbolizujących zdobyte bramki, Cukiernia Braci Miś została wpisana do Księgi Rekordów Ginessa. Włodzimierz Miś to wieloletni mistrz cukiernictwa biorący udział w ogólnopolskich konkursach i wystawach cukierniczych. Jest również aktywnym działaczem społecznym na rzecz mieszkańców Łodzi. Cukiernia od 30 lat jest fundatorem poczęstunków, słodkości i nagród na rzecz łódzkiej młodzieży, dzieci niepełnosprawnych, seniorów i osób potrzebujących.
  14. Beata Maria Pach – od ponad 20 lat jest kierownikiem biura w Izbie Rolniczej Województwa Łódzkiego, a od 2011 roku, członkiem powiatowej rady rynku pracy. Współorganizatorka wielu szkoleń mających na celu poprawę warunków życia na wsi i w mieście.
  15. Maciej Plutecki – to prawnik, społecznik, przedsiębiorca zaangażowany w rozwój ruchu pracodawców miasta, w budowanie dialogu pomiędzy związkami pracodawców oraz związkami zawodowymi miasta i regionu. Od ponad dekady oręduje za budową transparentnych, apolitycznych organizacji pracodawców. Zaangażowany w integrowanie środowiska przedsiębiorców Łodzi oraz wspieranie merytoryczne firm, szczególnie mikro i małych przedsiębiorców. Od 2006 roku zaangażowany w działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości miasta Łodzi i regionu, poprawę warunków prowadzenia biznesu oraz organizację szkoleń w tym zakresie.
  16. Rafał Zenon Reczek – wspólnik kancelarii rachunkowo-doradczej; ma 25-letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zagadnień związanych z tematyką prawa podatkowego, rachunkowością, finansami przedsiębiorstw, zagadnieniami i regulacjami prawnymi w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Aktywnie wspiera łódzkie startupy oraz doradza w zaawansowanych projektach biznesowych o charakterze międzynarodowym. Oprócz działalności biznesowej, współpracując ze Studium Nowoczesnych Technologii w Łodzi, od 2008 roku prowadzi liczne szkolenia z zakresu finansów, podatków i działalności gospodarczej, pomagając obecnym i przyszłym przedsiębiorcom poruszać się w gąszczu regulacji prawnych.
  17. Jerzy Sobczak – przez 40 lat działał w instytucjach artystycznych naszego Miasta, m.in. w: Teatrze Pinokio, Teatrze Ziemi Łódzkiej, Estradzie Łódzkiej, Stowarzyszeniu Jazzowym. We współpracy z łódzkim oddziałem Telewizji Polskiej organizował trzy największe bale sylwestrowe na placu Dąbrowskiego w Łodzi. Był również organizatorem bali sylwestrowych w Pałacu Poznańskich, Teatrze Muzycznym oraz hali Expo. Jest twórcą targów wróżb i niezwykłości.
  18. Joanna Szydłowska-Bartniak – to absolwentka Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz wieloletni promotor regionu łódzkiego poprzez swoją pracę w branży turystycznej. Pani Joanna Szydłowska-Bartniak poprzez aktywny udział w targach turystycznych w wielu zakątkach świata, poprzez ścisłą współpracę z wieloma partnerami zagranicznymi, przyczyniła się do zwiększenia liczby turystów odwiedzających Łódź. Pani Joanna Szydłowska-Bartniak, to również współtwórczyni pierwszego, wydanego w trzech językach, katalogu z ofertą Łodzi i regionu łódzkiego, który promował nasze Miasto na światowych turystycznych targach. Od wielu lat poświęca również czas na kształcenie młodej kadry branży turystycznej na rynku łódzkim.
  19. Sylwester Józef Szymalak – jest łodzianinem w czwartym pokoleniu. W 1994 roku, wraz z kilkunastoma innymi menedżerami łódzkich przedsiębiorstw założył w Łodzi stowarzyszenie Klub 500 – Łódź i został wybrany jego prezesem. Funkcję pełni do dziś. Jest członkiem wielu komitetów i stowarzyszeń oraz laureatem licznych nagród. Od 1993 roku aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w Łodzi. W latach 1993-1999 był prezesem klubu Anilana Łódź. Współtworzy i sponsoruje finansowo spółkę sportową Organika – Budowlani. Od 1997 roku jest członkiem Rotary Club Łódź, który m.in. działa charytatywnie na terenie miasta, szczególnie wspomagając łódzkie dzieci.
  20. Elżbieta Maria Walczak-Klencka – wiceprezes stowarzyszenia Klub 500 – Łódź, w którym od 2005 roku zajmuje się sprawami organizacyjnymi i finansowymi. Pracę w bankowości rozpoczęła w 1982 roku w oddziale wojewódzkim Narodowego Banku Polskiego. Przez 30 lat kariery ściśle współpracowała z instytucjami i organizacjami biznesowymi w Łodzi, a w szczególności z Lożą Łódzką BCC, Łódzką Izbą Przemysłowo-Handlową, regionalnym Związkiem Pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej „Lewiatan” i regionalną Izbą Budownictwa w Łodzi.
  21. Barbara Maria Wentel – od 25 lat jest członkiem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, a od 20 lat członkiem zarządu, opiekującym się funduszami oddziału. Aktywna organizatorka wielu spotkań o charakterze wystawowym obchodów rocznicowych towarzystwa. Ma bogatą kolekcję monet, które chętnie wystawia w szkołach oraz Domach Spokojnej Starości, ucząc jednocześnie historii Polski. Jest też jednym z założycieli fundacji Na Rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera, w której aktywnie pracuje już od 20 lat.
  22. Prof. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak – jest wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Opublikował kilka monografii i ponad 600 publikacji naukowych i popularnonaukowych o rozległej tematyce obejmującej m.in. filologię klasyczną, onomastykę, językoznawstwo historyczno-porównawcze, literaturoznawstwo, wczesną historię Słowian oraz kulturę żydowską. W jego bogatym dorobku istotną rolę odgrywają studia regionalne związane z Łodzią i innymi miejscowościami województwa łódzkiego. Z tematyki łódzkiej na pierwszy plan wysuwają się publikacje dotyczące dwudziestolecia międzywojennego np. „Życie filologiczne w Łodzi międzywojennej” oraz biogramy łódzkich filologów: m.in. Michała Biłyka, Ludwika Kalisza, Ludwika i Heleny Stolarzewiczów. Profesor przedstawił m.in. postać łódzkiej poetki Marii Przedborskiej, przybliżył osobę łódzkiego lekarza Gustawa Wilhelma Alterberga oraz muzyka i kompozytora Izaaka Zaksa. Zajmował się również dziejami Łódzkiego Koła Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz rzekami miasta Łodzi.
  23. Pani Zofia Paradowicz – otrzymała wiosną tego roku odznakę nadaną przez Radę Miejską w Łodzi VIII kadencji. Tworząca pod artystycznym pseudonimem Janina Niesobska od początku swojej kariery artystycznej jest związana z Łodzią. Życie sceniczne rozpoczynała w łódzkiej operze – w zespole baletowym. Pełniła funkcję kierownika baletu Teatru Wielkiego w Łodzi i wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. W 2021 roku została wyróżniona nagrodą Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych za osiągnięcia w dziedzinie choreografii.
  24. Stowarzyszenie Klub 500 – Łódź – jest autonomicznym, dobrowolnym stowarzyszeniem skupiającym właścicieli, prezesów i dyrektorów firm i instytucji, działającym od 1994 roku na terenie województwa łódzkiego. Skupia ono społecznie odpowiedzialne firmy, dostrzegające wartość łączenia wysiłków i synergicznego działania dla dobra wspólnego.

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

Postaw mi kawę na buycoffee.to
autopromocjaspot_img

Czytaj więcej

Wiadomości

Treści chronione!

P