W 2024 roku do końca września w Łódzkiem przeprowadzono prawie 1000 zabiegów usunięcia raka piersi. Najpotężniejszą bronią w walce z nowotworem jest szybka i bezpłatna mammografia, która pozwala wykryć zmiany na wczesnym etapie choroby.
Zatrważające statystyki
Statystyki, które pokazują liczbę chorych na raka piersi, z roku na rok rosną. W 2018 roku tych przypadków w Polsce było ponad 19 tysięcy. W 2024 roku mamy już ponad 24 tysiące chorych na raka piersi.
Z jednej strony można powiedzieć, że coraz więcej osób choruje na nowotwór piersi, ale z drugiej strony, notowanych przypadków jest coraz więcej, bo zwiększa się wykrywalność choroby.

Więcej kobiet rozumie, że najważniejszą bronią są profilaktyka i badania kontrolne. Szybka i bezpłatna mammografia daje chorym szansę na całkowite wyzdrowienie. Dzięki niej można szybko wdrożyć leczenie zarówno farmakologiczne czy chirurgiczne.
Tylko w pierwszych 9 miesiącach 2024 roku operację usunięcia zmian nowotworowych piersi przeszły w Łódzkiem aż 994 kobiety. Średnio wykonuje się w naszym województwie każdego dnia 5 operacji związanych z rakiem piersi.
W Łódzkiem do końca września z powodu raka piersi zoperowano już 994 kobiety. Najwięcej tego rodzaju zabiegów wykonuje się w Łodzi – w szpitalu im. Kopernika, Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki oraz Salve. Lekarze przeprowadzili także 295 rekonstrukcji piersi. Takie zabiegi są finansowane przez NFZ” – mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Raka piersi w Polsce ma aż 23 procent wszystkich pacjentów chorych na nowotwór. Niestety, choroba ma ciągle wysoką śmiertelność. Szacuje się, że 14 procent przypadków śmiertelnych choroby nowotworowej, to chorzy na raka piersi. Zmniejszenie tej statystyki umożliwia przede wszystkim szybka diagnostyka.
Szybka i bezpłatna mammografia
Kluczowe jest szybkie rozpoznanie choroby we wczesnym jej stadium. U kobiet o przeciętnym ryzyku zachorowania na raka piersi zalecana mammografia, wykonywana zgodnie z programem profilaktyki w wieku 45-74 lat. Bezbolesną i bezpłatną mammografię można wykonać w przychodniach, szpitalach i specjalnych mammobusach.
Fundusz przypomina o możliwości wykonania bezpłatnej mammografii. Na pacjentki z regionu czekają 24 pracownie i 40 mammobusów – mówi Anna Leder.
Eksperci zachęcają do regularnej diagnostyki profilaktycznej i jednocześnie przypominają, że wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny.
Zachoruje jedna na osiem kobiet, niezależnie od wieku. Jednocześnie na świecie żyje około 7,8 miliona kobiet, u których raka piersi rozpoznano w ciągu ostatnich 5 lat. Żyją, a więc jest to choroba dobrze wyleczalna – mówi prof. Agnieszka Kołacińska-Wow z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego1Profilaktyka raka piersi.
Mammografia czy rezonans magnetyczny (MRI)
Eksperci wskazują też, że mammografia jest pierwszym podstawowym i niezbędnym badaniem w diagnostyce nowotworowej piersi, jednak kobiety z tak zwanej grupy ryzyka powinny wykonać profilaktycznie badanie rezonansu magnetycznego piersi.
Które kobiety powinny wykonać badanie MRI? Lekarz powinien skierować na rezonans magnetyczny piersi kobiety które:
- są patogennych mutacji genetycznych;
- w najbliższej rodzinie (babcia, mama, siostra) miały przypadki raka piersi lub jajnika;
- miały choroby piersi przebiegające z atypią (wykryto w piersiach nietypowe komórki nawet niebędące komórkami nowotworowymi);
- przeszły radioterapię w obszarze klatki piersiowej przed 30 rokiem życia.
W niektórych przypadkach po mammografii zaleca się też wykonanie uzupełniającego badania USG piersi. To badanie uzupełniające powinno być wykonane u kobiet z tzw. „gęstą piersią”, czyli piersi o mocno gruczołowej budowie. Taka sytuacja dotyczy około 10 procent populacji kobiet.
Jak często robić mammografię?
Program profilaktyki raka piersi zakłada regularne badania. Bezpłatna mammografia, finansowana przez NFZ może być wykonywana co 2 lata u kobiet w wieku od 45 do 74 lat. Do programu kwalifikowane są też kobiety, które walczyły z rakiem piersi – 5 lat po zakończeniu leczenia.
Narodowy Fundusz Zdrowia regularnie prowadzi statystykę przeprowadzonych badań. I choć bezpłatna mammografia jest dostępna dla każdej kobiety, która powinna takie badanie przejść, ciągle większość kobiet na badanie się nawet nie zapisuje.
Z mammografii w programie profilaktyki raka piersi skorzystało w 2024 roku jedynie 39 procent uprawnionych kobiet. Przebadały się 74 tysiące kobiet.
Znakomita większość kobiet, które zrobiły mammografię, usłyszała, że są zdrowe. U 138 pań wykryto zmiany złośliwe. 2841 skierowano na dalsze badania, po to, aby ustalić, jakiego rodzaju jest wykryta w piersi zmiana – mówi Anna Leder.
Statystycznie na bezpłatną mammografię najmniej uprawnionych kobiet zgłasza się w powiatach: radomszczańskim, pajęczańskim i rawskim; najwięcej w zgierskim, łódzkim wschodnim i opoczyńskim.
Narodowy Fundusz Zdrowia nie wysyła zaproszeń na badania. Skierowanie nie jest potrzebne, wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty.
Bezpłatna mammografia – gdzie w Łódzkiem?
Aktualna lista wszystkich placówek, które wykonują bezpłatną mammografie w programie profilaktyki raka piersi dostępna jest TUTAJ.
Narodowy Fundusz Zdrowia co miesiąc informuje, gdzie staną mammobusy. Pełna lista z podziałem na powiaty województwa łódzkiego dostępna jest TUTAJ.
Przypisy
- 1