Dwie spalarnie, które zostaną wybudowane w Łódzkiem mają rocznie przetwarzać nawet 230 tysięcy ton odpadów. Spalarnia śmieci w Łodzi ma rozpocząć przetwarzanie odpadów w 2028 roku, a w Radomsku ciepło ze śmieci będą wytwarzać już rok wcześniej.
Dwie instalacje w województwie łódzkim mają rozpocząć pracę w ciągu trzech – czterech lat. Docelowo spalarnia śmieci w Łodzi i instalacja w Radomsku mają rozwiązać problem składowania odpadów komunalnych w województwie łódzkim.
Spalarnia śmieci w Łodzi
Budowa spalarni śmieci w Łodzi to inwestycja spółki Veolia. Lokalizacja spalarni jest w zasadzie znana od lat i od lat sprzeciwiają się tej budowie mieszkańcy Widzewa. Zakład ma być zlokalizowany na terenie EC4 na Widzewie i będzie włączony do łódzkiego systemu ciepłowniczego, produkując ciepło systemowe i energię elektryczną dla miasta.
Inwestycja jest na razie w fazie projektowej, choć spółka zapewnia, że to już końcowy etap przygotowań do realizacji.
Będzie to osobna instalacja, część nowej elektrociepłowni hybrydowej wykorzystującej zróżnicowane paliwa. Spalarnia śmieci w Łodzi rozpocznie produkcję ciepła i energii elektrycznej w ostatnim kwartale 2028 roku – mówi Robert Warchoł ze spółki Veolia.
W łódzkiej spalarni śmieci mają działać dwie linie technologiczne. Każda z nich ma przetwarzać, czyli spalać, po 100 tysięcy ton odpadów rocznie. To przełoży się na wytworzenie łącznie 1,6 miliona gigadżuli ciepła rocznie. Taka ilość ciepła wystarczy do ogrzania 20 tysięcy mieszkań.
Równocześnie spalarnia śmieci w Łodzi ma produkować rocznie 146 tysięcy megawatogodzin energii elektrycznej.
Spalarnia odpadów w Radomsku
Radomsko jest już przygotowane na budowę instalacji. Spółka komunalna, która w mieście odpowiada za odbiór, segregację odpadów oraz dostarczanie ciepła do mieszkań w Radomsku, dostała już decyzję środowiskową. Gmina Radomsko podpisała też umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska.
Prezydent miasta i urzędnicy rozpoczęli już kampanię informacyjno-promocyjną, by przekonać mieszkańców i uzyskać ich akceptację do przeprowadzenia inwestycji. Wiosną 2025 roku ma zostać rozpisany przetarg na przeprowadzenie inwestycji w systemie „zaprojektuj i zbuduj”.
Zależy nam na dywersyfikacji źródeł ciepła. Po modernizacji ciepłowni mamy kotły gazowo-olejowe, kocioł na biomasę i będziemy mieć kocioł do spalania odpadów, a w razie dużych mrozów jest do dyspozycji także kocioł węglowy. Chcemy, by już 2027 roku zaczął pracę choć jeden kocioł do spalania odpadów – mówi Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.
Na ten moment spółka komunalna w Radomsku ma 5 kotłów, które dostarczają moc około 50 megawatów. Kocioł, w którym będą spalane odpady, ma gwarantować 11 MW energii. Kocioł zasilany odpadami ma pracować cały rok, dzięki temu latem zapewni mieszkańcom ciepłą wodę, a zimą wspomoże instalację w dostarczaniu ciepła do mieszkań.
Termin realizacji we wniosku pożyczkowym został określony na 30 czerwca 2027 roku1Informacja miasta o złożeniu wniosku o dotację i pożyczkę. Władze miasta liczą też na to, że spalarnia śmieci w Radomsku pomoże obniżyć koszty ogrzewania w mieście i koszty odbioru odpadów.
W Polsce działa obecnie 9 instalacji do spalania odpadów. Spalarnia śmieci w Łodzi i taka podobna instalacja w Radomsku będą pierwszymi takimi przetwórniami w województwie łódzkim. Kolejne spalarnie odpadów w Polsce są na różnym etapie przygotowania i budowy, a 13 grudnia NFOŚiGW ogłosił kolejny nabór wniosków na dofinansowanie modernizacji infrastruktury sieciowej systemów ciepłowniczych i chłodniczych2NFOŚiGW wspiera infrastrukturę systemów ciepłowniczych
Przypisy
- 1
- 2