Rozpoczęła się procedura, która ma uhonorować drugiego Polaka w kosmosie a pierwszego polskiego astronautę. Sławosz Uznański zostanie honorowym obywatelem Łodzi, o ile uda się pokonać kosmiczny, ale ziemski problem.
Początek drogi do realizacji ziemskiego pomysłu
Bartosz Domaszewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi poinformował w sobotę 28 czerwca o rozpoczęciu procedury, ktorej celem jest przyznanie Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu tytułu honorowego obywatela Łodzi.
Będzie to wyrazem olbrzymiej dumy miasta, ale także rodzaj podziękowania za to, że w swoją podróż zabrał kawałek naszego łódzkiego ducha, ducha determinacji, ducha otwartości na nowe
Bartosz Domaszewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi
Na razie procedura jednak nie ruszy z miejsca, bo warunkiem koniecznym do jej prowadzenia jest… pisemna zgoda kandydata.
Sławosz Uznańsi musi się podpisać
Prawdopodobnie zgodę uda się uzyskać dopiero po powrocie Sławosza z misji i odpoczynku po niej. Z międzynarodowej stacji kosmicznej Sławosz nie wyśle przecież podpisanej kartki papieru, a dodatkowo procedury Europejskiej Agencji Kosmicznej nie zakładaja możliwości bezpośredniego kontaktu z astronautami.
Zakładamy więc, że formalny podpis astronauty uzyskamy dopiero po powrocie załogi na Ziemię i wtedy będziemy mogli przygotować uchwałę. Przewiduję, że trafi ona na sierpniową sesję rady miejskiej
mówi Bartosz Domaszewicz.
Łódzcy radni Koalicji Obywatelskiej wskazywali również na to, że Sławosz Uznański może być przykładem na to, że każdy ma szansę na realizację swoich marzeń o gwiezdnych podróżach. Liczą też na to, że dzięki kosmicznej podróży Polaka, więcej osób będzie zainteresowanych naukowymi zajęciami w EC1 w Łodzi.
Komercyjny lot w kosmos
Doktor Sławosz Uznański urodził się 12 kwietnia 1984 roku, dokładnie w dniu 23. rocznicy pierwszego lotu w kosmos Jurija Gagarina. Maturę zdał w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi, a następnie studiował elektronikę i telekomunikację na Politechnice Łódzkiej. Równolegle studiował we Francji. Po ukończeniu studiów od 2011 roku pracował Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Szwajcarii.
Należy przypomnieć, że lot Polaka w kosmos jest przedsięwzięciem komercyjnym. Jego koszty pokrywa w większości Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), w której Polska w związku z lotem Sławosza, płaci większą składkę. Samo zakwalifikowanie Sławosza Uznańskiego do misji kosmicznej kosztowało Polskę 292,5 miliona złotych (70 milionów dolarów).
Dodatkowo nasza roczna składka do ESA w ciągu trzech lat wzrośnie o około 295 milionów euro. Łącznie wysłanie Sławosza Uznańskiego w kosmos kosztować będzie Polskę 1,6 miliarda złotych. Składka Polski jest 6. co do wysokości opłatą wśród państw europejskich wnoszoną do ESA.
Sławosz Uznnański-Wiśniewski (nazwisko zmienił 2 stycznia 2025 roku po ślubie z Aleksandrą Wiśniewską, posłanką Koalicji Obywatelskiej) jest drugim Polakiem na orbicie okołoziemskiej po Mirosławie Hermaszewskim, chociaż w kosmosie było już wcześniej kilku amerykańskich astronautów polskiego pochodzenia.

