środa, 4 grudnia 2024
3 C
Lódzkie

Remont ulicy Jaracza po raz… Trudno to już policzyć

Udostępnij

W połowie sierpnia ma się rozpocząć kolejny remont ulicy Jaracza. Po nieudanych pracach przeprowadzonych już w XXI wieku i jeszcze bardziej nieudanych poprawkach tych prac, ulica Jaracza ma być wreszcie równa.

Remont ulicy Jaracza po raz kolejny

Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi ogłosił zwycięzcę przetargu na przeprowadzenie remontu ulicy Jaracza. Zwycięzcą została firma Jagez, która ma doprowadzić nawierzchnię ulicy do normalności.

Solą w oku pozostaje jakość prac wykonanych na ulicy Jaracza i jest dla mnie sprawą honoru, aby jej nawierzchnia została ułożona należycie. Ta jedna inwestycja nie może kłaść się cieniem na gigantycznej pracy, jaką włożyliśmy w program rewitalizacji – mówi dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik

Umowa na przeprowadzenie remontu zostanie podpisana w środę, 24 lipca. Prace mają rozpocząć się w połowie sierpnia i będą podzielone na dwa etapy:

  1. do końca 2024 roku ma zostać naprawiona nawierzchnia ulicy Jaracza na odcinku od ulicy Kilińskiego do skrzyżowania z ulicą Wschodnią;
  2. w marcu 2025 roku zostanie rozpoczęty remont w obrębie skrzyżowania ulicy Jaracza z ulicą Wschodnią.

Remont ulicy Jaracza ma zakończyć się przed wakacjami w 2025 roku. Nie zostanie wyremontowana nawierzchnia na całej długości ulicy, jedynie 300 metrów między Wschodnią a Kilińskiego. Nie wiadomo, czy kolejne odcinki ulicy również będą naprawiane.

Remont który trwa od 2014 roku

Pierwsza próba uporządkowania ulicy Jaracza miała miejsce już w 2014 roku. Dokładnie 14 marca zamknięto ulicę na odcinku od ulicy Wschodniej do ulicy Piotrkowskiej. Ówczesny remont ulicy Jaracza miał zakończyć się w połowie czerwca 2014 roku.

Zarząd Dróg i Transportu, który w tamtym czasie odpowiadał za organizację remontu ulicy Jaracza, gwarantował dziennikarzom na konferencjach prasowych, że ulicy Jaracza nie trzeba będzie remontować przez kilkanaście lat.

Oprócz wymiany, a w zasadzie zdjęcia i ułożenia kostki brukowej, wykonano również ciepłociąg, wymieniono rury gazowe a Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi wymienił wpusty kanalizacyjne. Remont ulicy Jaracza w 2014 roku kosztował 1,5 miliona złotych. Szybko okazało się, że obietnice ZDiT to mrzonki, bo na nowo ułożona nawierzchnia zaczęła „falować” już kilka tygodni po zakończeniu prac.

Opozycyjni radni Rady Miejskiej w Łodzi na zwołanej we wrześniu 2014 roku konferencji zwracali uwagę, że kostka klinkierowa na wyremontowanej ulicy Jaracza „klawiszuje”, czyli kostka zaczęła się ruszać.

Kolejny odcinek w 2018 roku

Po uporządkowaniu w 2014 roku ulicy Jaracza między Wschodnią a Piotrkowską, miasto zajęło się remontem ulicy Jaracza na odcinku od Kilińskiego do Wschodniej. Na remont ulicy Jaracza i 4 innych w okolicy Zarząd Inwestycji Miejskich wydał wówczas 3,8 miliona złotych.

Prace rozpoczęły się w połowie czerwca 2018 roku i wykonawca zobowiązał się, że zakończy je najpóźniej do końca listopada tego samego roku. Oprócz nowej nawierzchni wykonawca miał też zwęzić 8,5-metrową jezdnię do 6 metrów.

Obawialiśmy się prac pod nadzorem archeologicznym. Na szczęście nic takiego nie znaleźliśmy, więc mogliśmy pracować bez niespodziewanych zatrzymań. Istniejąca infrastruktura podziemna natomiast odbiega od stanu projektowego i tego, który mamy na mapach, ale na te problemy rozwiązujemy na bieżąco – mówił 11 września 2018 roku Jarosław Bernasiak z firmy IDS-BUD.

Okazało się, że nie jest to takie proste. Gdy pracownicy układali na przełomie listopada i grudnia 2018 roku kostkę brukową, mieszkańcy alarmowali w mediach społecznościowych, że to jedna wielka fuszerka.

Sposób ułożenia kostki brukowej na Jaracza w Łodzi stał się przedmiotem żartów w także mediach ogólnopolskich a społecznicy namawiali, by urzędnicy zatrudnili brukarzy i pomogli wykonawcy.

Fuszerka a nie remont Jaracza

Na początku grudnia 2018 przedstawiciele Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi przekonywali, że dowiedzieli się o krzywo ułożonej kostce zaledwie tydzień wcześniej. Tym samym wskazywali, że nie nadzorowali odpowiednio remontu ulicy Jaracza.

Jednocześnie urzędnicy zarzekali się, że źle wykonanej pracy nie odbiorą. Wykonawca musiał po sobie poprawiać. W kwietniu 2019 roku robotnicy zerwali ułożoną niedawno kostkę w okolicy Teatru Jaracza. Remont remontu ulicy Jaracza rozpoczął się na dobre. Rozpoczęli ponowne układanie nawierzchni. Oficjalnie ulica została oddana po remoncie 10 czerwca 2019 roku.

Kolejny remont po remoncie ulicy Jaracza

W poniedziałek 10 czerwca 2019 roku udało się oddać po remoncie ulicę Jaracza. Opóźnienie inwestycji wyniosło nieco ponad pół roku. Jednak to nie miał być jeszcze koniec prac.

Zaledwie 4 dni później na ulicy Jaracza pojawili się robotnicy i zaczęli poprawiać wykonane w czasie remontu prace. Kolejny raz okazało się, że źle jest ułożona nawierzchnia. Społecznicy miejscy zwracali uwagę urzędnikom dzień przed odebraniem remontu na fuszerkę, ale nikt ich nie słuchał.

Dziennikarzy i łodzian znów urzędnicy zapewniali, ze prace zostały dobrze wykonane.

W kilku miejscach trwają punktowe naprawy nawierzchni. Ulica nie jest wciąż odebrana przez ZIM, a więc mimo dopuszczenia do ruchu wciąż jest to plac budowy – mówił w czerwcu 2019 Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Jednocześnie Zarząd Inwestycji Miejskich twierdził, że ruch został puszczony ulicą Jaracza na wniosek wykonawcy. Sposób wykonania prac na ulicy Jaracza miał być skorygowany przez wykonawcę na gwarancji. Wykonawca zapewniał, że nawierzchnia nie będzie wymagała napraw do 30 listopada 2024 roku.

Gwarancja nieskuteczna

Od czerwca 2019 roku łodzianie regularnie zwracają uwagę na to, że wyremontowana ulica Jaracza wygląda gorzej niż przed remontem. W 2023 roku Zarząd Inwestycji Miejskich informował, że wykonawca remontu ulicy Jaracza ogłosił upadłość.

W tej sytuacji poprawki remontu wykonanego przez wykonawcę mieli wykonać pracownicy innej firmy wybranej przez Zarząd Inwestycji Miejskich. Jednak okazało się, że fuszerka jest znacznie większa i konieczne było przygotowanie przetargu na kolejny remont ulicy Jaracza. Który? Trudno policzyć, ale dla łodzian to jeden i ten sam remont od 2014 roku.

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

Postaw mi kawę na buycoffee.to
autopromocjaspot_img

Czytaj więcej

Wiadomości

Treści chronione!

P