wtorek, 8 października 2024

Odszkodowanie za smród z chlewni

Udostępnij

Sąd Apelacyjny w Łodzi wydał prawomocne orzeczenie, zgodnie z którym w Grodzisku koło Łodzi przedsiębiorca musi zapłacić odszkodowanie za smród z chlewni. Ponad 100 tysięcy złotych dostaną jego sąsiedzi hodowcy.

Sąsiad, sąsiadowi…

Rodzina hodowcy trzody w Grodzisku niedaleko Łodzi prowadzi gospodarstwo rolne od pokoleń. 13 lat temu pan Szymon przejął gospodarstwo od ojca i zaczął inwestować. Jego tata hodował świnie. Około 120 sztuk trzody trzymał w oborze, a dodatkowo obok 10 sztuk bydła, które hodował na ściółce.

Pan Szymon zainwestował i wybudował w 2013 roku chlewnię. Miejscowy plan zagopspodarowania w Grodzisku zabraniał budowania budynków gospodarczych z przeznaczeniem dla więcej niż 50 sztuk zwierząt. Hodowca postawił chlewnię dla 360 świń w cyklu otwartym.1Rolnik musi zapłacić odszkodowania. Sąsiadom przeszkadzają zapachy z chlewni

Co ciekawe, hodowca świń postawił obiekt zgodnie z pozwoleniami, jakie uyskał. Chlewnia została zbudowana w tzw. systemie rusztowym. Obiekt został wyposażony  wentylację sterowaną elektronicznie i zbiornik na gnojowicę. Chlewnia przeszła odbiór techniczny.

Smród z chlewni zaczął przeszkadać okolicznym mieszkańcom, któzy – jak tłumaczy hodowca – sprowadzili się tutaj z dużego miasta. Jego zdaniem mieli świadomość, że odór może być tutaj odczuwalny, bo gdy kupowali działki i zaczynali budowy domów, hodowla już istniała. Jednak to właśnie sąsiedzi hodowcy najpierw próbowali unieważnić jego pozwolenie na budowę, a później złożyli sprawę w sądzie.

Długi proces i odszkodowanie za smród z chlewni

Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego odrzucił wnioski sąsiadów hodowcy o unieważnienie pozwolenia na budowę chlewni. Sprawa w Sądzie Okręgowym w Łodzi już nie do końca poszła po myśli pana Sebastiana.

Sąd co prawda oddalił wnioski jego sąsiadów o zmniejszenie liczby świń w chlewni, ale nakazał hodowcy zapłacić odszkodowanie sąsiadom i dodatkowo pokryć koszty procesu. Sąd uznał, że hodowla 360 świń jest produkcją w skali przemysłowej i jako taka może źle oddziaływać na posesje sąsiadów hodowcy.

Dodatkowo gospodarz musi dostosować immisję (red. działanie właściciela nieruchomości na własnym gruncie, którego skutki odczuwalne są na gruncie sąsiedzkim.), by co najwyżej w sposób nieznaczny przekraczał przeciętną miarę. Tej decyzji hodowca nie może jednak zrozumieć, bo nie ma urzędowej miary dla odoru.

Na razie hodowca musi zapłacić sąsiadom odszkodowanie za smród z chlewni. Każdemu po 30 tysięcy złotych.

Przypisy

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Treści chronione!

P