Nowy rok zawsze oznacza wielkie zmiany w wielu gminach w Polsce. Włodarze mniejszych miejscowości, chcąc rozwijać swoje wsie, występują o przyznanie praw miejskich. W ostatnim czasie liczba miejscowości, w których z nowym rokiem odbierano klucze do bram miasta, sukcesywnie rosła. Niektórzy nawet podważali sens tego procesu, ponieważ nie wszystkie miejscowości spełniały ściśle określone warunki, na przykład wymagana liczba ludności. Rok 2025 wygląda już nieco inaczej pod tym względem. Nowych miast w Polsce jest zaledwie siedem.
Nowe miasta od 2025 roku
Wnioski były rozpatrywane do 31 lipca 2024 roku. O przyznanie praw miejskich, które nadaje Rada Ministrów, wystąpili wójtowie 7 miejscowości w województwach: lubelskim, mazowieckim, świętokrzyskim, pomorskim i wielkopolskim. Żaden wójt z województwa łódzkiego nie złożył wniosku o przyznanie praw miejskich jego miejscowości. To sytuacja wyjątkowa, ponieważ każdego roku w ostatnich latach klucze do bram miasta odbierało nawet kilka miejscowości wraz z początkiem nowego roku.
Od 2025 roku status miasta oficjalnie otrzymały miejscowości:
- Końskowola (województwo lubelskie, powiat puławski);
- Kurów (województwo lubelskie, powiat puławski);
- Wąwolnica (województwo lubelskie, powiat puławski);
- Kazanów (województwo mazowieckie, powiat zwoleński);
- Kobylnica (województwo pomorskie, powiat słupski);
- Sobków (województwo świętokrzyskie, powiat jędrzejowski);
- Zaniemyśl (województwo wielkopolskie, powiat średzki).
Tym samym liczba miast w Polsce wzrosła do 1020, wójtowie będą burmistrzami, a rady gminy – radami miasta. Co to formalnie zmienia? W zasadzie niewiele. Miejscowości nie otrzymują specjalnych uprawnień. Zmiany mają bardziej znaczenie historyczne.