Ostrzeżenia 2. i 3. stopnia przez silnym deszczem i burzami wydano dla powiatów w województwie łódzkim. Na 41 stacjach hydrologicznych w Polsce przekroczony został stan alarmowy oraz stan ostrzegawczy na 30 stacjach. Sytuacja jest dramatyczna.
Alarm powodziowy w kraju. W Łódzkie burze
Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. Meteorolodzy przewidują, że do niedzieli suma opadów może sięgnąć 150 litrów na metr kwadratowy, co może spowodować gwałtowne powodzie. W tej części kraju obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego – trzeciego stopnia. Największe opady deszczu prognozowane są w Kotlinie Kłodzkiej.
IMGW powiadomił w sobotę (14 września) o przekroczonym stanie alarmowym na 41 stacjach hydrologicznych i stanie ostrzegawczym na 30 stacjach. Wszyscy doskonale pamiętają powódź z 1997 roku i dramatyczną sytuację, która wówczas była. Na stacji Jarnołtówek (woj. opolskie) pobity został rekord opadów ustanowiony właśnie w 1997 roku. Dobowa suma opadów wyniosła 161,5 mm. Najtrudniejsza sytuacja jednak nadal jest w Głuchołazach, gdzie Biała Głuchołaska, czyli dopływ Nysy Kłodzkiej, przekroczyła poziom alarmowy o 130 cm.
W województwie łódzkim sytuacja również nie jest dobra. W regionie obowiązuje 2. stopień ostrzeżenia hydrologicznego. Meteorolodzy ostrzegają przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w rzekach w całym województwie.
Sytuacji nie poprawiają prognozy. W południowej części naszego regionu przewidywane są silne opady deszczu do 50 mm i burze. Ostrzeżenie najwyższego, czyli 3. stopnia, obowiązuje w powiatach: piotrkowski, radomszczańskim i opoczyńskim. Tutaj sytuacja będzie najtrudniejsza.
Od 7 rano w sobotę do godziny 22 strażacy w związku z wydarzeniami atmosferycznymi interweniowali ponad 100 razy. Najczęściej w Łodzi i powiecie radomszczańskim.
Strażacy z Łódzkiego do pomocy
Pierwszy alarm powodziowy ogłoszono w Głuchołazach, w woj. opolskim. Ewakuowano mieszkańców i zamknięto most na rzece Biała Głuchołaska. Deszcz nieustannie pada tam od piątku.
W sobotę (14 września) do pomocy tamtejszym strażakom i mieszkańcom wyjechało 43 strażaków z jednostek w Łódzkiem. Zabrali ze sobą sprzęt asekuracyjny i oświetleniowy, pozwalający na bezpieczną pracę na wałach przeciwpowodziowych. Ze strażakami pojechały także mikrobusy, lekkie samochody kwatermistrzowskie i quady.
Na południu województwa opolskiego jest trudna sytuacja związana z intensywnymi opadami deszczu.