czwartek, 28 marca 2024

Program prac społecznie użytecznych pomógł znaleźć zatrudnienie dziewięciu bełchatowianom

Program prac społecznie użytecznych, który będzie realizowany w okresie od początku kwietnia do końca września bieżącego roku. Jest to inicjatywa dla osób, które mają problem ze znalezieniem pracy. Wynagrodzenie w przypadku takiej osoby wynosi 8,70 zł za godzinę pracy i jest nieopodatkowane. Miesięcznie taka osoba może pracować maksymalnie 40 godzin. W Bełchatowie jest dziewięć takich osób, które przez najbliższe pół roku będą korzystać z tej formy pomocy.
Potrzebujący bełchatowianie dołączyli do programu prac społecznie użytecznych

Program prac społecznie użytecznych jest kierowany do osób bezrobotnych, które nie mają prawa do zasiłku i z różnych powodów nie mogą znaleźć pracy.

Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska zawarła porozumienie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Powiatowym Urzędem Pracy o zatrudnieniu na okres najbliższych sześciu miesięcy dziewięciu takich osób. Wszyscy to mieszkańcy naszego miasta.

Program realizujemy już od kilku lat i możemy powiedzieć, że jest to skuteczne narzędzie do aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych. Dzięki temu mają one szansę wyjść z domu, pokazać się z jak najlepszej strony i wrócić na rynek pracy ~ Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa

Do zadań w ramach prac społecznie użytecznych na terenie ośmiu szkół podstawowych i w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej będzie należało wykonywanie prac gospodarczych i porządkowych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Ponadto takie osoby będą również odpowiedzialne za roznoszenie korespondencji na terenie Bełchatowa.

W okresie od 1 kwietnia do 30 września pracownicy będą wykonywać swoje obowiązki po 10 godzin tygodniowo, co maksymalnie w miesiącu będzie wynosić 40 godzin pracy. Łącznie w ciągu pół roku przepracują ponad 2 tysiące godzin.

To także dobre rozwiązanie dla pracodawców, którzy przed podpisaniem umowy o pracę chcieliby wcześniej sprawdzić kandydata ~ Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa

Dziewięć osób trafi do różnych placówek. Jest to zależne od wieku, kwalifikacji oraz zdolności do wykonywania poleconych zadań. Wynagrodzenie za tę pracę nie jest opodatkowane i wynosi 8,70 zł za godzinę.

Organizacja prac społeczne użytecznych jest opisana w Ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2017 roku w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych. Dzięki temu osoby bezrobotne niemające prawa do zasiłku zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy są kierowane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie pobierają świadczenia. Ważne jest to, aby taka osoba miała przyznany w PUP tzw. II profil pomocy.

Przeczytaj także:

Dostęp do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie ułatwi (Retro)Książkomat

Lodówka społeczna miejscem, gdzie można pomóc, a także pomoc uzyskać

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości