wtorek, 10 września 2024

Noc Perseidów, czyli noc spadających gwiazd. To będzie widowisko!

Udostępnij

Noc z 12 na 13 sierpnia będzie wyjątkowa. Przed nami noc Perseidów, czyli wielkie niebieskie widowisko na niebie. Rój meteorów możemy oglądać w zasadzie od 17 lipca, jednak natężenie spadających gwiazd przypada właśnie na noc z poniedziałku na wtorek. Specjaliści zapowiadają, że będzie można zobaczyć nawet kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny. Gdzie oglądać spadające gwiazdy?

Noc Perseidów w sierpniu 2024

Czym są Perseidy? To fragmenty tak zwanej komety okresowej Swift-Tuttle. Okresowej, ponieważ przemierza ona Układ Słoneczny w cyklu trwającym około 133 lat. Pierwszy raz zaobserwowano ją w lipcu 1862 roku przez astronomów, od których nazwisk kometa wzięła nazwę.

Kiedy kometa zbliży się do Słońca, a tym samym do naszego Układu Słonecznego, w wyniku podgrzania jądra uwalniają się cząstki pyłu, tworząc długi warkocz. Ten tak zwany rój meteoroidów wchodzi w naszą atmosferę z prędkością około 59 km/s. Pył komety następnie spala się, tworząc zjawisko „spadających gwiazd” nazwanych właśnie Perseidami.

Noc Perseidów, czyli największa aktywność pyłu komety Swift-Tuttle w naszej atmosferze przypada na noc z 12 na 13 sierpnia, jednak już dzisiejszej nocy (11/12 sierpnia) będzie można obserwować na niebie spadające gwiazdy.


Czytaj też: Zapłacą za leżenie w łóżku. Niezwykłe badania we współpracy z NASA. Kto może zostać ziemskim astronautą?


Gdzie oglądać spadające gwiazdy

Planetarium EC1 razem z Zieloną Łodzią organizują wspólne oglądanie spadających gwiazd. Wydarzenie odbędzie się w ogrodzie botanicznym od godziny 21.30 do północy.

Będziemy prowadzić obserwacje nie tylko Perseidów. Przez teleskop będzie można zobaczyć m.in. Saturna, a także inne ciekawe obiekty. Będzie to okazja by wspólnie popatrzeć w niebo i przy okazji poznać różne kosmiczne ciekawostki – zapowiada Marta Woźniak z EC1 Łódź.

Wejścia do ogrodu od ulicy Krzemienieckiej i od ulicy Retkińskiej czynne będą do godziny 23.30.

Do obserwacji spadających gwiazd nie będą potrzebne ani lornetki, ani specjalne teleskopy. Zjawisko będzie doskonale widoczne gołym okiem na bezchmurnym niebie. Sprzyjać temu będzie faza Księżyca. A im ciemniej w okolicy, tym więcej meteorów zobaczymy. NASA zapowiada, że będzie można zobaczyć nawet do stu meteorów w ciągu godziny.

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

P