wtorek, 10 września 2024

Laserowe zabiegi okulistyczne: co warto wiedzieć?

Udostępnij

Rozwój medycyny i laserowych technik leczenia pozwala w obecnej dobie na przeprowadzanie wielu zabiegów okulistycznych, które dają niemalże natychmiastowe efekty. Laserowa korekcja wzroku jest w pełni bezpieczna i opiera się na poprawie kształtu rogówki oka w sposób adekwatny do wady wzroku. Ponadto w większości przypadków umożliwia całkowite wyeliminowanie okularów lub soczewek kontaktowych przywracając pacjentowi pełen komfort. Co zatem warto wiedzieć o laserowych zabiegach okulistycznych?

Rodzaje laserowych zabiegów okulistycznych

Laserowa korekcja wzroku

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych jest laserowa korekcja wad wzroku. W Łódzkiej Klinice Okulistycznej zabieg wykonuje się metodą RLE, w której naturalna soczewka oka zostaje usunięta, a w jej miejsce zostaje wszczepiona zaawansowana wieloogniskowa sztuczna soczewka, która gwarantuje prawidłowe widzenie w każdych odległościach.

Metodą RLE koryguje się:

  • krótkowzroczność,
  • dalekowzroczność,
  • astygmatyzm
  • starczowzroczność.

Zabieg niemalże natychmiast poprawia ostrość widzenia, umożliwiając redukcję lub całkowitą eliminację konieczności noszenia soczewek kontaktowych, lub okularów.

Laseroterapia zaćmy

Operacja zaćmy (Łódź) polega na usunięciu zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. W trakcie operacji lekarz wykonuje minimalne nacięcie i za pomocą ultradźwięków rozbija i usuwa zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wprowadza nową sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Na koniec płat rogówki zostaje przywrócony do pierwotnej pozycji, a samo nacięcie zamyka się samoistnie bez konieczności zakładania szwów.

Całość operacji przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem kropli znieczulających, a pacjent zachowuje przytomność i po kilku godzinach może opuścić klinikę.

Laseroterapia jaskry

Operacyjne leczenie jaskry (Łódź) odbywa się poniższymi metodami:

  • metoda SLT, czyli Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka – SLT ma nieinwazyjny przebieg. Opiera się na stymulacji i ograniczeniu degradacji komórek barwnikowych oraz oczyszczeniu dróg odpływu płynu z oka z komórek barwnikowych. Dzięki czemu zabieg obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe.
  • metoda MLT, czyli Mikropulsowa Laserowa Trabekuloplastyka – MLT jest zabiegiem podobnym do SLT, ale z mniejszą destrukcją komórek barwnikowych.
  • RLT – irydotomia laserowowa – RLT jest natomiast zabiegiem przeprowadzanym u pacjentów z jaskrą zamykającego się kąta. I polega na przecięciu tęczówki, w celu stworzenia otworu umożliwiającego odpływ cieczy wodnistej z tylnej komory oka do przedniej.

Ponadto Centrum Okulistyczne Contact-Med wykonuje również takie zabiegi jak:

  • Sklerektomia głęboka – jest to zabieg, w którym usuwa się ścianę zewnętrzną zatoki żylnej twardówki, dzięki czemu możliwy jest odpływ cieczy wodnistej z wnętrza gałki ocznej, skutkujący zmniejszeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zabieg stosuje się zarówno w średniozaawansowanych stadiach jaskry, jak i w stadiach zaawansowanych.
  • Laseroterapia Cyclo G6 – to zabieg, w którym do ciała rzęskowego, które jest strukturą odpowiedzialną za produkcję cieczy wodnistej, dostarczana jest w sposób precyzyjny energia. Dzięki zabiegowi następuje stabilny spadek ciśnienia w oku bez destrukcji ciała rzęskowego.

Przygotowanie do zabiegu

Każdy zabieg przeprowadzany jest na sali operacyjnej z zachowaniem wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa. Przed planowaną operacją Klinika Okulistyczna Łódź zaleca:

  • Nieprzyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy jak Aspiryna, Polopiryna, Acard czy Acesan już na 5 dni przed planowanym zabiegiem.
  • Niespożywanie alkoholu, kawy ani innych napojów zawierających kofeinę.
  • Na dwa dni przed planowaną operacją pacjent powinien zakraplać oczy Vigamoxem lub Oftaquixem, 4 razy dziennie po jednej kropli do obu oczu i w dniu zabiegu tylko rano.
  • Pacjenci cierpiący na nadciśnienie tętnicze lub inne problemy kardiologiczne powinni normalnie przyjąć swoje leki.
  • Natomiast chorzy na cukrzycę przyjmujący insulinę lub doustne leki przeciwcukrzycowe są zobowiązani do wypicia słodkiego napoju na 3 godziny przed zabiegiem.
  • Kobiety powinny dodatkowo zadbać o dokładny demakijaż oczu już w dzień przed planowaną operacją.

Efektywność laserowych zabiegów okulistycznych

Okulistyczne zabiegi laserowe są obecnie najmniej inwazyjną formą korekty wzroku. Ponadto ich skuteczność utrzymuje się na poziomie 98%. 

Efekty zabiegu są odczuwalne niemalże natychmiast. Niemniej jednak pacjent może odczuwać krótkotrwałe zaburzenia ostrości wzroku, ponieważ w okresie rekonwalescencji widzenie dopiero się stabilizuje. I zaburzenia takie mogą się utrzymywać do 4 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że pacjent źle widzi.

W pierwszych godzinach po operacji pacjent może odczuwać chwilowe zamglenia i dosyć silny światłowstręt. Jednakże z czasem objawy te całkowicie ustępują. Najistotniejsze, że efekty zabiegu są stabilne i pacjent może cieszyć się dobrym widzeniem przez wiele lat.

Potencjalne ryzyka i skutki uboczne

Jak każda ingerencja chirurgiczna tak samo laserowa korekcja wad wzroku niesie ze sobą potencjalne zagrożenia i ewentualne skutki uboczne. Do najczęściej spotykanych należą:

  • Niepełna korekcja, która może mieć miejsce u pacjentów z wyższymi wadami wzroku.
  • Nadmierna korekcja, w której usunięta wada krótkowzroczności zamienia się w lekką dalekowzroczność. Dalekowzroczność natomiast może przybierać, postać lekkiej krótkowzroczności. Niemniej odczucia takie powinny ustąpić w okresie do miesiąca od zabiegu.
  • Syndrom suchego oka objawiający się łzawieniem, swędzeniem, a także pieczeniem oczu wskutek zbyt niskiego nawilżenia oka przez film łzowy. Jednakże jest to skutek, który z reguły ustępuje po kilku tygodniach po zabiegu i który można łagodzić kroplami nawilżającymi bazującymi na sztucznych łzach.
  • Uszkodzenie nabłonka rogówki, w przypadku którego pacjentowi zakłada się opatrunkową soczewkę kontaktową do czasu wygojenia nabłonka. Co łagodzi odczuwalny dyskomfort w postaci pieczenia, swędzenia, zwiększonej wrażliwości na światło, łzawienia lub uczucia ciała obcego w oku.
  • Efekt poświaty i aureoli, który może utrudniać dobre widzenie nocą i uniemożliwiać prowadzenie pojazdów mechanicznych po zmroku.

Rekonwalescencja po laserowym zabiegu okulistycznym

W okresie rekonwalescencji, czyli około 6 tygodni należy unikać:

  • wysiłku fizycznego,
  • podnoszenia ciężkich przedmiotów,
  • napinania mięśni brzucha i gwałtownego schylania.
  • silnego zaciskania powiek,
  • uciskania czy pocierania operowanego oka.
  • bezsprzecznie należy również unikać silnego nasłonecznienia, a także kontaktu z wodą i mydłem.

Należy również zakraplać oczy kroplami przepisanymi przez lekarza okulistę.

Klinika Okulistyczna Łódź oprócz powyższych zabiegów wykonuje także inne zabiegi okulistyczne jak operacja zeza. Część zabiegów, a także leczenie niektórych schorzeń jest możliwe w ramach NFZ. Jednym ze schorzeń leczonych na fundusz jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej.

Jednakże pacjenci, którzy chcieliby skorzystać z możliwości leczenia w ramach funduszu, powinni zgłosić się do kliniki celem pozyskania informacji kto może być zakwalifikowany na leczenie AMD na NFZ.


Artykuł sponsorowany

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

P