niedziela, 19 maja 2024

Fliz do słomy – przechowywanie idealne

Udostępnij

Świeża, dobrej jakości słoma lub siano to niezwykle ważna kwestia dla każdego rolnika, który posiada w swoim gospodarstwie zwierzęta hodowlane. Zachowanie słomy w doskonałym stanie zabezpiecza byt zwierząt na długi czas, dlatego powinno być ono priorytetem dla wszystkich hodowców, dbających na co dzień o dobro krów i koni.

Sposób przechowywania bel słomy lub siana jest istotną kwestią szczególnie dla tych rolników, którzy składują je na zewnątrz. Jak zrobić to mądrze? Pomoże w tym fliz do okrywania słomy.

Fliz do okrywania słomy – mądre rozwiązanie

Brak wiaty lub wyodrębnionego budynku gospodarczego przeznaczonego do składowania słomy rodzi wyzwanie polegające na właściwym zabezpieczeniu jej przed wszystkim tym, co może pogorszyć jej jakość. Mogą być to przede wszystkim niesprzyjające warunki atmosferyczne w postaci opadów deszczu, śniegu lub wahania temperatur, które w naszej strefie klimatycznej zdarzają się stosunkowo często.

Nieprzewidywalność pogody sprawia, że brak należytego zabezpieczenia może skutkować znacznymi stratami. Warto temu zapobiec i postawić na rozwiązanie, któremu zaufało szerokie grono doświadczonych rolników oraz hodowców bydła.

Fliz do okrywania słomy – co to takiego?

Fliz do okrywania bel słomy lub siana to specjalny rodzaj agrowłókniny, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie ochrony belom słomy przechowywanym na świeżym powietrzu, bez zadaszenia. Jego niezaprzeczalną zaletą jest trwałość oraz wysoki poziom wytrzymałości, znacznie przewyższający ten oferowany przez inne sposoby ochrony stosowane wśród rolników.

Wybierając sposób okrycia, należy mieć na uwadze, że okrywanie słomy foliami lub materiałami, które nie gwarantują przepuszczalności powietrza może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Skraplanie wody pod folią doprowadza do niebezpiecznego procesu pleśnienia lub gnicia, natomiast używanie niedostosowanych plandek bardzo często kończy się ich zniszczeniem.

Nieprawidłowe przymocowanie plandeki oraz jej struktura stwarzają ryzyko jej uszkodzenia, co w ostatecznym efekcie pozbawi stogi ochrony.

Fliz jako agrowłóknina o świetnej wytrzymałości i odporności jest dostosowany do swojej funkcji i daje gwarancję należytego zabezpieczenia bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Co najważniejsze, zabezpieczenie przed szkodami na skutek groźnych zjawisk pogodowych nie odbywa się w tym przypadku kosztem niezbędnej wentylacji. Decydując się na zakup flizu, otrzymujemy więc rozwiązanie kompleksowe, dbające o wszystkie istotne aspekty, mające realny wpływ na jakość przechowywania.

  • Utrzymanie suchości,
  • optymalna przepuszczalność powietrza
  • osłonięcie przed uszkodzeniami mechanicznymi

To podstawowe zalety, jakie oferuje ten rodzaj agrowłókniny. Co ważne, fliz jest całkowicie nieprzemakalny – woda deszczowa nie wsiąka wgłąb materiału, lecz swobodnie po nim spływa.

Fliz do słomy BOCK Top-Vlies

Reklama fliz Przy dokonywaniu wyboru odpowiedniej agrowłókniny warto zaufać firmie, która oferuje co najmniej kilka jej rozmiarów. Kluczową sprawą jest bowiem właściwe przymocowanie materiału. Będzie ono możliwe tylko wówczas gdy wielkość flizu okaże się adekwatna do rozmiaru stogów, które planujemy nim osłonic. Firma Agro-Tech Junoszyn ma w swojej ofercie agrowłókninę do słomy w kolorze zielonym, występującą w aż w czterech wariantach:

  • 10,40×12,50m
  • 10,40×25,00m
  • 15,60×12,50m
  • 15,60×25,00m

Dobranie odpowiedniego rozmiaru ma duży wpływ na przymocowanie flizu, a jest ono możliwe na kilka sposobów: z użyciem specjalnych szpil do stogów, za pomocą sznurów lub poprzez dociśnięcie włókniny do bel. Dobrze zamontowany fliz z pewnością doskonale spełni wszystkie swoje funkcje i nie będzie podatny na wiatr, co jest szczególnie istotne przy tego typu zabezpieczeniach.

Zakup flizu do słomy to inwestycja, która przy właściwym użytkowaniu może posłużyć nawet do siedmiu lat. W przypadku folii, plandek lub innych podobnych zamienników dostępnych na rynku, długość użyteczności jest zdecydowanie krótsza. Wynika to z zauważalnie niższej wytrzymałości oraz podatności na zniszczenia. Folie często ulegają rozerwaniu. Nawet jeśli są dobrze zamontowane, nie mamy żadnej pewności, że posłużą nam one długo.

O zaletach agrowłókniny typu fliz przekonało się już mnóstwo gospodarstw rolnych. Ich jakość pozwala cieszyć się efektami przez długi czas, a ilość zalet wynikających z ich stosowania daje poczucie pewności i spokój niezależnie od tego, co dzieje się w pogodzie.

Każdy rolnik poszukujący trwałego i przede wszystkim sprawdzonego rozwiązania w kwestii przechowywania, powinien zainteresować się flizami.

ARTYKUŁ sponsorowany

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości